Tupac: Vzkříšení (Tupac: Resurrection)

1. 2. 2005 - 2:23 | Téma | red

Tupac: Vzkříšení (Tupac: Resurrection) zdroj: tisková zpráva

Oscar 2005 - Nominace: Život nejznámějšího gangsta rappera Tupaca Shakura v neobvykle intimním dokumentu Lauren Lazinové. "Nechápu, že Amerika nechápe zabijácký myšlení. Amerika je zabiják." Napsal: ŠIMON ŠAFRÁNEK. +Fotogalerie. Oscarová nominace oživuje zájem o celovečerní dokumentární debut Tupac: Vzkříšení (Tupac: Resurrection) zkušené televizní filmařky Lauren Lazinové o životě legendárního gangsta rappera Tupaca, nebo také 2paca Shakura

Oscarová nominace oživuje zájem o celovečerní dokumentární debut Tupac: Vzkříšení (Tupac: Resurrection) zkušené televizní filmařky Lauren Lazinové o životě legendárního gangsta rappera Tupaca, nebo také 2paca Shakura.

Tupac Amaru Shakur se narodil v New Yorku na začátku 70. let aktivistce z hnutí Černých panterů. Vyrůstal bez otce a v bídě. Od mládí měl ale zkušenost s divadlem, chvíli studoval balet a herectví. Koncem 80.let se ocitl v kalifornském Oaklandu, kde se začal prosazovat jako rapper v partě Digital Underground. Stal se kmotrem gangsta rapu, razil heslo „Thug Life“ (viz dole), později svou hudební kariéru spojil s drsnou firmou Death Row. Tupac se objevil v několika filmech (Juice, Poetic Justice), největší ohlas vzbudil jeho výkon v krimikomedii Vondie Curtise-Halla Za branami pekla (Gridlock'd), premiérované v Sundance 1997. Raketovou kariéru charismatického borce s nezaměnitelně uvázaným šátkem na hlavě utnula v září 1996 série výstřelů na lasvegaské ulici.

Tupac: Vzkříšení Titul snímku zní „Vzkříšení“. A hle - přesně o tom film je. Na všech frontách. Lazin diváka dravě vtahuje do Tupacova světa pomocí desítek jeho písní, díky digitálním efektům oživuje staré fotografie a Tupacovy texty, když je (později už snad poněkud lacině) přenáší do 3D prostoru.
Podtitul zní „vlastními slovy“. A hle - přesně takový Tupac: Vzkříšení je. Se všemi plusy a mínusy, které portrét velkohubého, ale zatraceně talentovaného a chytrého kluka může přinést.
Režisérka má k dispozici množství Tupacových archivních rozhovorů a televizních spotů i záznamů ze studia a koncertů, jejichž útržky prokládá Tupacovu masivní výpověď mimo obraz.
Tenhle materiál je velmi hutným psychologickým portrétem. Dokládá Tupacův smysl pro chápání doby a své pozice v ní. Když se Tupac pustí do obhajoby „zabijáckého života“ (Thug Life), tryská z plátna inspirace proudem. Postřehy o holkách v klubech, reflexe pobytu ve vězení, střet jazyka ulice a školy… jednoduše, upřímně… krásně.
Za pozornost stojí i Tupacovo nadšení pro vlastní jedinečnost (těhotná matka pobývala ve vězení) a hrdost nad předpovědí vlastní smrti.

Tupac: Vzkříšení Koncept Lazinové trochu bourají segmenty Tupacových konfliktů se zákonem – násilnosti, sexuální obtěžování. Akční potenciál těchto afér je automatický a strhává pozornost jinam, než co Tupac může nabídnout. Jeho přesná slova o situaci v zákulisí mejdanů pak poněkud zapadnou, neboť divák, povzbuzený televizními klipy a záběry ze soudních síní očekává odhalení případu.
Mám dojem, že by pomohl komornější přístup, a ovšem také nemilosrdnější střih, jehož absence je největší slabinou snímku. Tupac: Vzkříšení má přes 90 minut, domnívám se ale, že látka je zralá sotva na klasickou hodinovku. Krátit se dají časté vzhledy k arizonskému nebi, odkud se na nás Tupac už 9 let usmívá, i kapitoly, které znějí ploše, jako např. předlouhá chvála vlastní matky atp.

Za oscarovou nominací snímku Tupac: Vzkříšení tak podle mne nestojí ani tak skutečně filmařské kvality, ale jde spíš o poctu a uznání Tupacovi samotnému. O respekt od společnosti, které byl za svého života osinou v zadku. Hluboko v zadku.

Tupac: Vzkříšení Tupac: „‘Zabijákem‘ nemyslím kriminálníka nebo někoho, kdo ti dá na budku. Myslím podvraťáka. Člověk, kterej neměl nic a něco dokázal, je zabiják, protože překonal všechny překážky. S významem ve slovníku to nemá co dělat. Pro mě je bejt zabiják ctí, ne bejt někdo proti zákonu, ne bejt někdo, kdo bere, ale bejt někdo, kdo nemá nic, a přestože nemám nic, žádnej domov a tak, nevěším hlavu. Stojím vzpříma. Neohejbám hřbet. Mluvím nahlas. Jsem silnej. Jsem proti rasovým a etnickým požadavkům. Myslím, že jsou ne-americký. Nechápu, že Amerika nechápe tohle zabijácký myšlení. Amerika je zabiják.“

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.