Trevor Rabin: National Treasure – soundtrack

25. 1. 2008 - 14:03 | Téma | red

Trevor Rabin: National Treasure – soundtrack zdroj: tisková zpráva

Ačkoliv snímek Lovci pokladů patří mezi komerčně nejúspěšnější trháky Nicolase Cage, filmoví kritici se předhánějí v tom, jakou narážku na snímek plivnout a zmínka typu „Být Nicolasem Cagem a zjistit, že Lovci pokladů jsou mým nejúspěšnějším filmem v celé mé kariéře, budu vážně přemýšlet o sebevraždě,“ patří ještě mezi ty optimističtější. Film, který distributor celkem dezinformativně propaguje jako mix Indiana Jonese a Mumie, v podstatě vypráví poněkud zapeklitou story, ve které Ben Gates (Cage) pátrá po pokladu, který kdesi důmyslně ukryla skupina politiků stojících u vzniku Spojených států.

Včetně některých pasáží v zápletce filmu je jako jeho klad občas zmiňována i hudba Trevora Rabina. Na tu jsem se diváci během snímku asi nijak zvlášť nesoustředí, ale nemohu říct, že by se k němu nehodila. O něco horší to ale bude se samotným soundtrackem, který mě pomalu ale jistě utvrzuje v tom, že Trevor Rabin je možná kultovní kytarista art rockových Yes, ale jako filmový skladatel je jen hodně průměrný a za jeho devítiletou kariéru se mi vybavuje jen jeden skutečně kvalitní soundtrack této černé ovce Media Ventures, a to Vzpomínka na Titány (Rember The Titans).

Jednoduše by se dal soundtrack shrnout jako mix Armageddonu a Nepřítele státu s troškou zemitého dobrodružství. Pokud včetně dvou zmiňovaných soundtracků vlastníte i krapet fantazie, máte víceméně vyhráno.

Krátkých 38 minut na desce vyplňuje Rabin klasickým mixem orchestru (hlavně hodně zvláštně znějícími smyčci), klavíru, kytar a elektroniky, občas se někde v pozadí ozve trocha perkusí. Z dvanácti krátkých skladeb má nejvýraznější šanci zaujmout především úvodní National Treasure Suite a následující Ben, ve které zazní hlavní a poněkud hrdinský motiv snímku. Zní trochu jako variace na Armageddon, ale čert to ber. Pokud kápne na akční notu, asi nejvíc se to Rabinovi podaří rozbalit ve Foot Chase s údernou elektrickou kytarou.

Ostatní skladby slouží spíše jako výplň a v jejich krátké délce lze jen těžko něco pořádného rozehrát. Často mě v nich ale zaujal výtečný klavír, který je zvukově charakteristický například pro Thomase Newmana nebo Jamese Newtona Howarda. Zmiňovaná elektronika mi naopak ve skladbě Preparation Montage zněla trapně.

Verdikt: Suma sumárum, Lovci pokladů jsou hodně průměrným soundtrackem a hodnocení 50 % získávají s odřenýma ušima jen tak tak...

Hodnocení: 50%

Seznam skladeb:

01. National Treasure Suite (3:17)

02. Ben (4:03)

03. Finding Charlotte (1:05)

04. Library of Congress (2:27)

05. Naration Montage (4:53)

06. Arrival at National Archives (1:55)

07. The Chase (4:22)

08. Declaration of Independence (1:43)

09. Foot Chase (3:34)

10. Spectacle Discovery (3:18)

11. Interrogation (4:30)

12. Treasure (3:38)

Celkový čas: 38:47

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.