Trávníkář 2: Odvrácená strana vesmíru

23. 2. 2009 - 16:09 | Téma | red

Trávníkář 2: Odvrácená strana vesmíru zdroj: tisková zpráva

Trávníkář 2: Odvrácená strana vesmíru přišel čtyři roky po prvním filmu Trávníkář

Trávníkář 2: Odvrácená strana vesmíru přišel čtyři roky po prvním filmu Trávníkář. Za tuto relativně krátkou dobu se výkon hardwaru znásobil a software vyspěl. Lepší technické parametry se odrazily na vizuálním provedení, ale i tentokrát se ukázalo, že technologie není samospasitelná a že ji musí podpořit kvalitní řemeslo. Zatímco první díl nahlížel téma poměrně seriózně a snažil se o jistou hloubku, dvojka se vydala cestou průzračné, po všech stránkách dětské jednoduchosti.

Nový příběh (rádoby) navazuje na předchozí. Zlá korporace vykope ze sutin rozbořeného domu polomrtvého trávníkáře Joba a usoudí, že by se jim mohla jeho nevšední genialita hodit. Hamižný šéf společnosti totiž potřebuje dokončit superčip, jehož prostřednictvím lze vytvořit všeobjímající celosvětovou virtuální realitu. Obvod pro něj původně navrhl dr. Benjamin Trace, ale ten – když zjistil, jaké zlo může jeho vynález napáchat – odmítl na projektu dál spolupracovat. Jobe se ochotně pustí do práce, ovšem o jeho věrolomné motivaci není pochyb. Osud planety tedy leží na provinilém dr. Traceovi a partě bezprizorních dětí-hackerů.

Asi nepřekvapí, že film je sestaven prakticky výhradně z klišé. To by v zásadě nevadilo, ale děj je až příliš průhledný, naivní, prostinký a především nedokáže v divákovi vyvolat jakoukoli empatii s hrdiny. Nemá jiskru ani šťávu. Jen sedíte a nezúčastněně čekáte na konec. Nezabere ani roztomilý pes, který umí měnit datové disky v počítači. Nemluvě o opuštěných, v obličeji uměle umouněných chudých dětech, žijících ve vyřazeném vagonu metra, obklopených drahými computery a jezdících na kolečkových bruslích. Elementární věrohodnost, ani logika jednání postav neexistují.

Herci nemají co hrát, i jinak dobrý Matt Frewer*) v roli Joba působí nepatřičně kýčovitě. Kdo se nemá za co stydět, je skladatel Robert Folk (psal hudbu též k Policejní akademii). Jeho hudba je o dvě třídy výš než to, co vidíme na obrazovce (končí však v polovině závěrečných titulků).


*) Max Headroom ze stejnojmenného kultovního seriálu.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.