Top 10 filmových hitů 80. let, z nichž se stal odpad

9. 4. 2015 21:30 - Téma | Autor: Vojtěch Karlík

Top 10 filmových hitů 80. let, z nichž se stal odpad Zdroj: Archiv

Byly to hity našeho mládí. Současní čtyřicátníci a padesátníci na všechny ty filmy vzpomínají s láskou. Vždyť na nich vyrůstali. Nahrávali si je na VHS kazety a pak je měnili zase za jiné filmy. Jenže čas je neúprosný. Rozhodli jsme se podívat na naše nejmilovanější filmy podívat okem současného diváka a vybrat ty nejdivnější a nejtrapnější, které to už mají dávno za sebou. Představujeme vám filmové hity 80. let, na které už je čas zapomenout.

K textu nás inspiroval poměrně drsný text na jednom zahraničním serveru, který se nebál učinit udělat krok, který může některé čtenáře naštvat. Neberte nás tedy zase tak smrtelně vážně. I my se rádi občas podíváme na filmy uvedené v našem "seznamu smrti". Berte to jako vtipné ohlédnutí se za dávnými časy, v nichž frčela německá diskotéková hudba a filmu vládly komedie s kníry.

Policejní akademie (USA, Police Academy 1984)


Osudy adeptů na policejní práci, kteří totálně rozvrátí akademii byl velkým hitem a logicky si vysloužil hned několik pokračování. Některé hlášky nás baví i dnes, ale film jako celek nabízí už jen několik zoufalých a docela trapných skečů. Humor Policejní akademie prostě zevšedněl. Rozumíme však tomu, proč se film tak často reprízuje v televizi. 50+ diváků je totiž stále hodně a těm Mahoneyho vtípky prostě nikdy nezestárnou. 

Bláznivá dovolená (USA, Vacation, 1983)


Je to k neuvěření, ale komediální série s Chevy Chasem prožije v letošním roce restart. Nicméně velký časový odstup ukazuje, že první díl Bláznivé dovolené je vyloženě trapný a hloupý. Humorných scének od roku 1983 ubylo opravdu hodně. Loajální manželka a dvě tupé děti už také nejsou tím pravým ořechovým. Pokud máte chuť na rodinku Griswoldových, dejte si vánoční díl, který jakžtakž ještě baví.

Modrá laguna (USA, Blue Lagoon, 1980)


Tehdy jsme hltali každý záběr, kde byl náznak jakékoliv nahoty. Tehdy jsme čekali na ten důležitý moment, kdy oba trosečníci k sobě zahoří láskou... Nyní je Brooke Shields v podvlíkačkách směšná a nagelovaný Christopher Atkins s trvalou prostě k pozvracení. Ten film byl příšerný už v době svého vzniku, jen jsme si to odmítali přiznat. Máte snad jiný názor?

Číslo 5 žije (USA, Short Circuit, 1986)


Na film se stály fronty do kina! Byl to totiž rodinný film, který dorazil do Československa relativně krátce po sv americké premiéře a byla to událost. Dnes je kvíkající robůtek, co vypadá jako transformer z daňově zvýhodněné dílny, spíš směšný. Malinkatý vědec, divná ženská a robot, co získá lidský rozměr tím, že žertuje a vyluzuje divné zvuky - to jsou však devizy, které na některé diváky zabírají i dnes. Za nás je to však snímek, který za posledních třicet let strašlivě zestárnul.

Čelisti 3 (USA, Jaws 3, 1983)


Třetí Čelisti nebyly ani filmem. Tehdy to byl film, dnes jen škvár. A basta!

Rudá Sonja (USA, Nizozemsko, Red Sonja, 1985)


Do teď nikdo nechápe, co to bylo za film. V osmdesátých letech jsme na VHS sjížděli velká ňadra Rudé Sonji akka Brigitte Nielsen a ujíždeli jsme na Arniem, který byl prostě symbolem tehdejších akčních filmů. S odstupem času je nutné si přiznat, že Rudá Sonja byla strašlivá už tehdy. Na Barbara Conana nemá a nikdy mít nebude.

Top Gun (USA, Top Gun, 1986)


Ten film byl fakt boží. Tom Cruise coby žák elitní letecké školy, který nabudil mraky mladých lidí ke službě v US armádě nás bavil, i když jsme věděli, že nás spíš čeká ostraha hranice někde v zapomenuté slovenské vesnici. České diváky tak v době vzniku snímek mnohem více motivoval k sehnání modré knížky a za to mu patří velký dík. Dnes je ten film však hodný nudný, divný a navíc tam mají všichni strašlivé účesy. Tony Scott však natočil dílo, které vydrželo hodně dlouho bavit a i nyní je to jeden z nejlepšíchj leteckých filmů. My však říkáme, už to stačilo!

Přání smrti 2 (USA, Death Wish 2, 1982)


Upadající kariéra Charlese Bronsona vzala v osmdesátých letech opravdu rychle sestupnou tendenci. Z akčních filmů se stávala nesledovatelná béčka a pokračování průměrných filmů pak byla gejzírem trapnosti. V Přání smrti zavraždí Paulu Kerseymu manželku a on pak vezme spravedlnost do svých rukou a vystřílí město od padouchů. Policie to jako ví, ale protože je to hrdina, nechá ho jít. Teď žije v Los Angeles a zavraždí mu dceru. Historie se opakuje. Strašné!

Cobra (USA, Cobra, 1986)


Poručík Marion Cobretti (Stallone) zvaný Kobra vyšetřuje velmi těžké případy a moc se s ničím nemaže. Ve filmu hraje ohavná hudba, nosí se divné oblečení a celkově máme film zastřený kvalitou páté kopie z VHS. Naprosto blbá detektivka u nás bodovala prostě jen proto, že tu nic jiného nebylo.

Pomáda 2 (USA, Grease 2, 1982)


Pokračování úspěšných filmových hitů byla populární i v osmdesátých letech a druhá Pomáda byla komerčně v pohodě. Z dnešního pohledu jde opravdu o nehoráznou slátaninu, kterou nezachraňuje i fakt, že hlavní dívčí roli na sebe vzala tehdy začínající Michelle Pfeiffer.

Strašných a ještě hrozivějších filmů jsme schopni dát do kupy klidně 100, ale rozhodli jsme se dát mnohem více průchod emocích. A  tato desítka v nás zůstane zakořeněna asi hodně dlouho. Jaké jsou vaše tipy?

Zdroje: Vlastní , YouTube

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Disney začíná připravovat Captain Marvel 2, premiéru by chtěl stihnout do dvou let

Disney začíná připravovat Captain Marvel 2, premiéru by chtěl stihnout do dvou let

24. 1. 2020 | Novinky | Adam Homola

Captain Marvel loni nikomu zrak nevytřel, díru do světa neudělal a stejně utržil víc jak miliardu dolarů jen z kin. První ženský film od Marvelu dostane již brzy pokračování a horší to snad nebude.
Recenze: Králíček Jojo – dětství mezi nacisty

Recenze: Králíček Jojo – dětství mezi nacisty

23. 1. 2020 | Recenze | Matěj Svoboda

Režisér Taika Waititi si už stihl vydobýt ve filmovém světě zajímavé postavení. Originální a vizuálně hodně nápaditý režisér si nejdřív točil na Novém Zélandu svoje malé, trošku divné, ale hodně zábavné filmy, pak ovšem dostal nabídku na třetího Thora.
Recenze: Dolittle – Robert Downey Jr. a spousta zvířátek

Recenze: Dolittle – Robert Downey Jr. a spousta zvířátek

22. 1. 2020 | Recenze | Matěj Svoboda

Robert Downey Jr. to vloni zabalil jako Iron Man, a i když se šeptá, že jeho Tonyho Starka možná uvidíme v Black Widow, comicsové brnění už prakticky pověsil na hřebík.
Spravedlnost podle Spensera je dalším a jiným akčňákem od Berga a Wahlberga

Spravedlnost podle Spensera je dalším a jiným akčňákem od Berga a Wahlberga

21. 1. 2020 | Trailery | Adam Homola

Netflix ulovil další zajímavou tvůrčí dvojici a výsledek uvidíme už brzy. Peter Berg a Mark Wahlberg spolu rozhodně netočí poprvé, jenže zatímco jejich předchozí filmy byly spíše vážnější, Spravedlnost podle Spensera vypadá poněkud odlehčeně.