Top 10 filmových hitů 80. let, z nichž se stal odpad

9. 4. 2015 - 21:30 | Téma | Vojtěch Karlík

Top 10 filmových hitů 80. let, z nichž se stal odpad zdroj: tisková zpráva

Byly to hity našeho mládí. Současní čtyřicátníci a padesátníci na všechny ty filmy vzpomínají s láskou. Vždyť na nich vyrůstali. Nahrávali si je na VHS kazety a pak je měnili zase za jiné filmy. Jenže čas je neúprosný. Rozhodli jsme se podívat na naše nejmilovanější filmy podívat okem současného diváka a vybrat ty nejdivnější a nejtrapnější, které to už mají dávno za sebou. Představujeme vám filmové hity 80. let, na které už je čas zapomenout.

K textu nás inspiroval poměrně drsný text na jednom zahraničním serveru, který se nebál učinit udělat krok, který může některé čtenáře naštvat. Neberte nás tedy zase tak smrtelně vážně. I my se rádi občas podíváme na filmy uvedené v našem "seznamu smrti". Berte to jako vtipné ohlédnutí se za dávnými časy, v nichž frčela německá diskotéková hudba a filmu vládly komedie s kníry.

Policejní akademie (USA, Police Academy 1984)

zdroj: Archiv


Osudy adeptů na policejní práci, kteří totálně rozvrátí akademii byl velkým hitem a logicky si vysloužil hned několik pokračování. Některé hlášky nás baví i dnes, ale film jako celek nabízí už jen několik zoufalých a docela trapných skečů. Humor Policejní akademie prostě zevšedněl. Rozumíme však tomu, proč se film tak často reprízuje v televizi. 50+ diváků je totiž stále hodně a těm Mahoneyho vtípky prostě nikdy nezestárnou. 

Bláznivá dovolená (USA, Vacation, 1983)

zdroj: Archiv


Je to k neuvěření, ale komediální série s Chevy Chasem prožije v letošním roce restart. Nicméně velký časový odstup ukazuje, že první díl Bláznivé dovolené je vyloženě trapný a hloupý. Humorných scének od roku 1983 ubylo opravdu hodně. Loajální manželka a dvě tupé děti už také nejsou tím pravým ořechovým. Pokud máte chuť na rodinku Griswoldových, dejte si vánoční díl, který jakžtakž ještě baví.

Modrá laguna (USA, Blue Lagoon, 1980)

zdroj: Archiv


Tehdy jsme hltali každý záběr, kde byl náznak jakékoliv nahoty. Tehdy jsme čekali na ten důležitý moment, kdy oba trosečníci k sobě zahoří láskou... Nyní je Brooke Shields v podvlíkačkách směšná a nagelovaný Christopher Atkins s trvalou prostě k pozvracení. Ten film byl příšerný už v době svého vzniku, jen jsme si to odmítali přiznat. Máte snad jiný názor?

Číslo 5 žije (USA, Short Circuit, 1986)

zdroj: Archiv


Na film se stály fronty do kina! Byl to totiž rodinný film, který dorazil do Československa relativně krátce po sv americké premiéře a byla to událost. Dnes je kvíkající robůtek, co vypadá jako transformer z daňově zvýhodněné dílny, spíš směšný. Malinkatý vědec, divná ženská a robot, co získá lidský rozměr tím, že žertuje a vyluzuje divné zvuky - to jsou však devizy, které na některé diváky zabírají i dnes. Za nás je to však snímek, který za posledních třicet let strašlivě zestárnul.

Čelisti 3 (USA, Jaws 3, 1983)

zdroj: Archiv


Třetí Čelisti nebyly ani filmem. Tehdy to byl film, dnes jen škvár. A basta!

Rudá Sonja (USA, Nizozemsko, Red Sonja, 1985)

zdroj: Archiv


Do teď nikdo nechápe, co to bylo za film. V osmdesátých letech jsme na VHS sjížděli velká ňadra Rudé Sonji akka Brigitte Nielsen a ujíždeli jsme na Arniem, který byl prostě symbolem tehdejších akčních filmů. S odstupem času je nutné si přiznat, že Rudá Sonja byla strašlivá už tehdy. Na Barbara Conana nemá a nikdy mít nebude.

Top Gun (USA, Top Gun, 1986)

zdroj: Archiv


Ten film byl fakt boží. Tom Cruise coby žák elitní letecké školy, který nabudil mraky mladých lidí ke službě v US armádě nás bavil, i když jsme věděli, že nás spíš čeká ostraha hranice někde v zapomenuté slovenské vesnici. České diváky tak v době vzniku snímek mnohem více motivoval k sehnání modré knížky a za to mu patří velký dík. Dnes je ten film však hodný nudný, divný a navíc tam mají všichni strašlivé účesy. Tony Scott však natočil dílo, které vydrželo hodně dlouho bavit a i nyní je to jeden z nejlepšíchj leteckých filmů. My však říkáme, už to stačilo!

Přání smrti 2 (USA, Death Wish 2, 1982)

zdroj: Archiv


Upadající kariéra Charlese Bronsona vzala v osmdesátých letech opravdu rychle sestupnou tendenci. Z akčních filmů se stávala nesledovatelná béčka a pokračování průměrných filmů pak byla gejzírem trapnosti. V Přání smrti zavraždí Paulu Kerseymu manželku a on pak vezme spravedlnost do svých rukou a vystřílí město od padouchů. Policie to jako ví, ale protože je to hrdina, nechá ho jít. Teď žije v Los Angeles a zavraždí mu dceru. Historie se opakuje. Strašné!

Cobra (USA, Cobra, 1986)

zdroj: Archiv


Poručík Marion Cobretti (Stallone) zvaný Kobra vyšetřuje velmi těžké případy a moc se s ničím nemaže. Ve filmu hraje ohavná hudba, nosí se divné oblečení a celkově máme film zastřený kvalitou páté kopie z VHS. Naprosto blbá detektivka u nás bodovala prostě jen proto, že tu nic jiného nebylo.

Pomáda 2 (USA, Grease 2, 1982)

zdroj: Archiv


Pokračování úspěšných filmových hitů byla populární i v osmdesátých letech a druhá Pomáda byla komerčně v pohodě. Z dnešního pohledu jde opravdu o nehoráznou slátaninu, kterou nezachraňuje i fakt, že hlavní dívčí roli na sebe vzala tehdy začínající Michelle Pfeiffer.

Strašných a ještě hrozivějších filmů jsme schopni dát do kupy klidně 100, ale rozhodli jsme se dát mnohem více průchod emocích. A  tato desítka v nás zůstane zakořeněna asi hodně dlouho. Jaké jsou vaše tipy?

Zdroje: Vlastní , YouTube

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Enola Holmes 2 dá už podruhé dohromady slavné detektivní sourozence

Enola Holmes 2 dá už podruhé dohromady slavné detektivní sourozence

27. 9. 2022 | Trailery | Adam Homola

Filmový Sherlock Holmes si momentálně dává menší pauzu, ale částečně ho zastupuje alespoň Henry Cavill v Enola Holmes.
Netflix začíná vábit na pokračování populárního Vyproštění

Netflix začíná vábit na pokračování populárního Vyproštění

26. 9. 2022 | Trailery | Adam Homola

Z prvního Vyproštění z roku 2020 se stal překvapivě obrovský hit, a tak není divu, že se Netflix plácl přes kapsu a hned si objednal dvojku.
Disney představuje svůj nový rodinný animák Divnosvět

Disney představuje svůj nový rodinný animák Divnosvět

23. 9. 2022 | Trailery | Adam Homola

Nové rodinné sci-fi dobrodružství od Disney se blíží, seznamte se s takovou běžnou vesmírnou rodinkou Cladeových.
Black Adam Dwaynea Johnsona pořád vypadá jako solidní průšvih

Black Adam Dwaynea Johnsona pořád vypadá jako solidní průšvih

21. 9. 2022 | Trailery | Adam Homola

Do premiéry Black Adama zbývá už méně než měsíc, a tak Warneři začínají pomalu tlačit na marketing. A ten je s prominutím zoufalý.