Tom Cruise je v Praze, bude natáčet pokračování Mission Impossible

21. 9. 2010 - 14:30 | Téma | red

Tom Cruise je v Praze, bude natáčet pokračování Mission Impossible zdroj: tisková zpráva

Americký herec a producent Tom Cruise patří už 25 let mezi největší hollywoodské hvězdy, přestože mu zatím uniká oscarové ocenění. V polovině 90. let patřil mezi první americké superstar točící v Praze. I když tehdy při vzniku akčního snímku Mission Impossible nešlo všechno hladce, stalo se české hlavní město i díky Cruisovi oblíbeným cílem zahraničních filmařů. Po letech jsou ale staré spory zapomenuty a osmačtyřicetiletý herec se nyní do Prahy za prací vrátil.

Vzniká zde čtvrtý díl "nemožné mise" a už začátkem letošního roku dal Cruise najevo, že v něm nebude jako agent Ethan Hunt chybět. Do Prahy tentokrát přitáhly zahraniční filmaře nejen zajímavé scenérie a zkušenost českých partnerů, ale také filmové pobídky od státu, jichž se konečně po letech váhání mohou dočkat. Ty ostatně určitě zajímají i Toma Cruise, který se podobně jako řada dalších hollywoodských herců v posledních letech podílí na produkci.

Po pokusu s prvním dílem Mission Impossible spoluprodukoval prakticky všechny své největší herecké hity posledních deseti let. Kromě zmíněné akční trilogie, jejíž další díl nyní vzniká, to bylo trochu zmatené Vanilkové nebe (2001) či sci-fi v režii Stevena Spielberga Minority Report (2002) a Válka světů (2005). Pod vedením Roberta Redforda si předloni zahrál ve válečném dramatu Hrdinové a zbabělci a před dvěma lety přišel do kin film Valkýra o atentátnících na Hitlera.

Tom Cruise

Ne vždy to byla trefa do černého a zejména posledně jmenovaný film znamenal pro Toma Cruise trochu zklamání, neuspěl totiž tak, jak doufal. Už během natáčení v Německu měl navíc problémy, nejspíše kvůli své příslušnosti ke kontroverzní scientologické církvi. Ke společenství, jež založil autor vědeckofantastických románů Ron Hubbard, se někdejší student františkánského semináře Cruise hlásí od začátku 90. let a není v Hollywoodu sám. Spolu s Johnem Travoltou je ale nejvíc vidět.

Z hollywoodských poměrů si ale dokáže Tom Cruise i vystřelit - důkazem je role drsného a oplzlého hollywoodského producenta Lese Grossmana, kterou v roce 2008 ztvárnil ve filmu Tropická bouře. V kostýmu obtloustlého a plešatícího filmového mogula navíc jen málokdo na první pohled poznal Cruise, jehož tvář zaujala nejen miliony fanynek. Po prvním krátkém manželství s herečkou Mimi Rogers měl totiž vztah s několika krasavicemi ze světa filmu.

Tom Cruise zdroj: tisková zpráva

Jeho druhou ženou, se kterou se rozešel v roce 2001 po téměř tuctu let společného života, byla Nicole Kidman. Pak následoval románek se španělskou kráskou Penélope Cruz. Třetí a zatím poslední sňatek ale nakonec Cruise uzavřel před čtyřmi lety se Katie Holmes, s níž má dceru Suri. Svou lásku k ní světu oznámil v roce 2005 v show Oprah Winfrey, diváky tehdy zaujalo i poněkud dětinské poskakování nevysokého Cruise na moderátorčině gauči pro hosty.

Thomas Cruise Mapother IV přišel na svět 3. července 1962 v Syracusách ve státě New York. Vyrůstal se třemi sestrami a výchova celkem čtyř žen mu prý v mládí komplikovala vztah ke druhému pohlaví; těžké to měl kvůli dyslexii i ve škole. Sportoval, věnoval se zápasu, nakonec ale po zranění převážila záliba v divadlu. Štěstí se na něj poprvé usmálo, když dostal roli v muzikálu Godspell, ve které jej viděl italský režisér Franco Zeffirelli. Ten mu nabídl roli v Nekonečné lásce (1981).

Ve stejném roce natočil Cruise i drama z vojenské školy Večerka a o pět let mu další uniformovaná role přinesla světovou slávu. Tehdy totiž zazářil jako pilot Maverick ve filmu Top Gun režiséra Tonyho Scotta. A zanedlouho následovala i ocenění od odborné veřejnosti. Za drama Narozen 4.července (1989), komedii o boji s morálkou ve světě sportu Jerry Maguire (1996) či melodrama Magnolia (1999) byl nominován na Oscara, kterého sice nezískal, za všechny tři filmy ale dostal Zlatý glóbus.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.