Tlumočnice (The Interpreter)

12. 5. 2005 - 11:15 | Téma | red

Tlumočnice (The Interpreter) Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Nicole Kidman a Sean Penn v precizním politickém thrilleru Sydneyho Pollacka. Napsal: ŠIMON ŠAFRÁNEK.

TlumoChytře (téměř oldschoolově) postavený politický thriller Tlumočnice (The Interpreter) Sydneyho Pollacka (Tři dny Kondora (Three Days of the Condor) se suverénními Nicole Kidmanovou a Seanem Pennem patří bez pochyby k tomu lepšímu, co v žánru napínavých filmů letos kina nabídnou.

Silvia Broome (Nicole Kidman) pracuje jako tlumočnice v budově Spojených národů ve Washingtonu. Jednou po práci zaslechne ze ztichlého zasedacího sálu podivnou konverzaci v dialektu Ku africké země Matobo, odkud sama pochází.
Z těch pár tlumených vět nabude Silvia dojmu, že se na mezinárodní půdě chystá atentát. Jeho obětí se má stát diktátor Matoba, pan Zuwanie. TlumoKoncem týdne přijede do Washingtonu obhajovat svou politiku a právě při očekávaném projevu by měl být odstřelen.
Příští ráno Silvia navíc jen o vlásek unikne dorážejícímu automobilu. Upozorní na případ policii. Z CIA přichází vyděšenou hrdinku promptně navštívit Tobin Keller (Sean Penn). Silvia si myslí, že teď bude v bezpečí, ale agent Keller ji vyvede z omylu.
Tobin Keller: „Nejsem tu, abych vás chránil, ale abych chránil toho chlapa, který by byl v ohrožení, kdyby to ohrožení existovalo.“

TlumoPollackova Tlumočnice je zosobněním hledání správného překladu zapeklitého výrazu. Nic totiž není, jak se zprvu zdálo být a komploty stíhají komploty. Silvia sama má problematickou minulost a Kidman jí před Kellerem skrývá útěkem k tajnůstkářství a roztěkanosti. Kidman nejen, že s věkem získává na kráse, ale ona pomalu bude jednou z nejlepších dramatických hereček vůbec. Hillary Swank může dostávat jednoho Oscara za druhým, protože hraje postavy s VELKÝMY osudy. Ale postavy, které hraje Kidman můžete potkat hned za rohem. Ta žena dokáže svoje figury rozechvít zranitelností, která se mění na odhodlání tak pomalu, ale jistě a trpělivě, že nakonec zboří Temelín.
Penn stylizuje Kellera jako životem zklamaného vyšetřovatele – před 3 týdny se mu v autě zabila žena. Zachmuřené obočí a emotivní tvrdost ve výsledku dokonale kontrastují s bledou a vystrašenou tváří Kidmanové.
Šéfa UN si zahrál sám režisér, Kellerovu spolupracovnici Dot potom Catherine Keener.

TlumoZuwanie i Matobo jsou sice fiktivní jména, zřetelnou inspirací pro tvůrce Tlumočnice byl ale osud zimbwabweského prezidenta Roberta Mugabeho. Ten se za lidového nadšení ocitl u moci v 80. letech, později se tiše změnil v kritizovaného samovládce… kterým je dodnes.
Natáčení Tlumočnice probíhalo ve skutečném centru Spojených národů a autentičnost prostředí generuje realistický tónu filmu.
Jakoby mimochodem se tu pak Pollackovi daří reflektovat Spojené národy jako novodobou babylónskou věž.

V precizním scénáři Stevena Zailliana (Gangy New Yorku (Gangs of New York), Schindlerův seznam (Schindler’s List)), Scotta Franka (Minority Report) a Charlese Randolpha, ani v Pollackově režii bych ale nechtěl hledat nějaké extra hluboké významy. Tlumočnice není esej na téma politika vs. boj. Tlumočnice je precizně provedený thriller, kde vývoj figur podléhá hollywoodským pravidlům (v dobrém smyslu slova) a režisér osvědčeným způsobem mění tempo vyprávění: od tichých myšlenkových soubojů ke slovním přestřelkám a strhujícím akčním pasážím (momenty v autobuse).

Přes očekávatelné ústupky mainstreamu (finále) Pollack Tlumočnicí po průměrných limonádách jako Sabrina a Náhodné setkání (Random Hearts) sympaticky oživuje svou dávnou slávu.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.
Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

7. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Boxerské drama Creed bylo výborné a Stallonovi přihrálo nominaci na Oscara. Jenže teď se svou nejslavnější rolí asi definitivně končí.
Space Jam: Nový začátek posouvá věci do digitálního světa

Space Jam: Nový začátek posouvá věci do digitálního světa

6. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros toho budou mít letos docela dost, ale vedle všech těch Matrixů a Dun by neměl zapadnout ani nový Space Jam.