Tipy Jana Jaroše: týden od 4. do 10. října - ART

4. 10. 2004 8:36 - Téma | Autor: red

Tipy Jana Jaroše: týden od 4. do 10. října - ART

Barry Landon, Knoflíkář, Ve spárech jakuzy... UMĚNÍ NA OBRAZOVCE TIP TÝDNE Barry Lyndon (Barry Lyndon) Pondělí 4. října, ČT 2, 21

UMĚNÍ NA OBRAZOVCE

TIP TÝDNE

Barry LyndonBarry Lyndon (Barry Lyndon)

Pondělí 4. října, ČT 2, 21.30

Cyklus filmů Stanleyho Kubricka pokračuje historickým filmem Barry Lyndon (1975), dopodrobna mapujícím životní styl i mravy 18. století. Nechybějí válečná tažení ani milostná dobrodružství, ale ani v nejmenším nepřipomínají rozvernou idylu ve stylu Fanfána Tulipána. Film zachycuje rozporuplné osudy jednoho podnikavého venkovského mladíka, jenž nasadí všechny své síly, aby pronikl do vyšších společenských vrstev, ale vrozené hochaštaplerství a bezohlednost se posléze obrátí proti němu. Kubrick rozhodně nenatáčel nějakou lacinou moralitu - vlastně chtěl sdělit, že lidské pohnutky zůstávají stejné, mění se jen dobový kolorit. Na televizní obrazovce bohužel zaniknou vizuální hodnoty: Barry Lyndon bývá počítán mezi první filmy, jimž postačilo osvětlení pouhými svícemi. Díky tomu téměř každý - zejména interiérový - záběr vzdává hold šerosvitným obrazům. V titulní roli se představí Ryan O'Neal, známý například z retrokomedie Papírový měsíc.

FILMY

Prokletí ostrova Saint-PierreProkletí ostrova Saint-Pierre (La Veuve de Saint-Pierre)

Středa 6. října, ČT 2, 20.00

Slavný jugoslávský režisér Emir Kusturica, od něhož jsme nedávno viděli tragikomedii Černá kočka, bílý kocour, se příležitostně věnuje i herectví. V kostýmním dramatu Prokletí ostrova Saint-Pierre, odehrávajícím se v polovině 19. století v blízkosti kanadských břehů, ztělesnil odsouzence na smrt, jehož začne obdivovat žena velitele místní posádky. Během dlouhého čekání na gilotinu i posléze i kata má dost času na to, aby své okolí přesvědčil, že není nějakým odsouzeníhodným vyvrhelem. Ačkoli si hrdinu téměř všichni oblíbí, nad jeho hlavou stále visí hrozba neodvratného rozsudku - a jednoho dne dorazí jak popravčí nástroj, tak vykonavatel. Snímek, v němž vedle Kusturici vystupují Juliette Binocheová a Daniel Auteuil, kultivovaně natočil francouzský režisér Patrice Leconte.

KnoflKnoflíkáři

Čtvrtek 7. října, ČT 1, 20.00

Černou komedii Petra Zelenky Knoflíkáři snad není třeba a ni představovat, některé její "hlášky" doslova zlidověly, ať již se týkají přepínání televizních programů nebo plivání na lokomotivu. Šestero povídek, navzájem sotva znatelně propojovaných, často zachycuje směšnou trapnost banálních okamžiků. Staví přitom na skvěle napsaných rozmluvách i brilantních hereckých výkonech (Rudolf Hrušínský, Eva Holubová, Jiří Kodet...), které vyznění filmu umocňují. Přízemnost lidské existence i neškodné úchylky zjednávají celému vyprávění neopakovatelný půvab, i když výchozí motiv je více než vážný - svržení nukleární bomby na Hirošimu.

Ve spárech jakuzyVe spárech jakuzy (Brother)

Čtvrtek 7. října, ČT 2, 22.05

Před týdnem fascinovalo estetizované násilí v Mechanickém pomeranči, nyní Takeši Kitano šokuje nenadálými orgiemi vražedné brutality v jinak poklidně plynoucím příběhu. Ve spárech jakuzy vypráví o příjezdu mlčenlivého Japonce (Takeši Kitano si zahrál hlavní roli a současně se věnoval režii), jenž ve Spojených státech hledá svého bratra, jenž se zapletl s kriminálníky. Nikdo netuší o jeho gangsterské minulosti, jen občasné, zato zcela zničující protiútoky napovídají, že se zdánlivě netečným mužem, jenž ani nerozumí anglicky, není radno si zahrávat.

Ničeho nelitujiNičeho nelituji

Pátek 8. října, ČT 2, 20.00

Dva dokumentární příběhy Theodory Remundové Ničeho nelituji skládá portréty lidí, jejich rodinné soužití často ztroskotává na neschopnosti vysvětlit si vzájemné potřeby, vyjít si vstříc. Hluboko zasuté pocity křivd znemožňují navázání upřímnějších vztahů - a režisérka si zaslouží uznání, že právě před kamerou přiměla své hrdinky, aby se rozpovídaly, aby rozkryly své nitro, aby se pokusily vykročit z bloudivého putování. Důležitou roli zaujímá v obou příbězích hudba, ovlivňující i jednotlivé aktéry vyprávění.

Tajné snyTajné sny

Neděle 10. října, ČT 1, 20.00

Psaní detektivek je namáhavá práce, avšak dávat číst ještě nedokončené texty poněkud zhýčkané manželce je pak čirý nerozum. Záhy se tak rozvíří kolotoč vražedných úkladů, které obtáčejí nebohého hrdinu, až se téměř nemůže pohnout. Ale protože autorem předlohy je Bernard Slade, naopak můžeme očekávat komediální polohu, jakkoli notně morbidní. Ve vcelku tuctové televizní inscenaci uvidíme pod režijním vedením Juraje Herze slovenské herce Emila Horvátha a Annu Javorkovou.

Veselé Vánoce, pane LawrenciVeselé Vánoce, pane Lawrenci (Furyo / Merry Christmas, Mr. Lawrence)

Neděle 10. října, ČT 2, 0.00

Drsné drama z japonského zajateckého tábora, po krátkém čase reprízované, vypovídá o protikladných mentalitách západní a východní civilizace. Spojenečtí vojáci jen obtížně snášejí každodenní brutalitu, kterou uplatňují věznitelé, ale snaží se přizpůsobit se podmínkám a zbytečně neprovokovat. Tato situace se změní teprve s příchodem vzpurného a nepoddajného majora Cellierse (David Bowie), jenž navzdory svým zraněním dává Japoncům na srozuměnou, že se nikdy zlomit nenechá, ani kdyby měl obětovat svůj život. Působivý snímek, v němž nechybějí meditativní pasáže, natočil japonský režisér Nagisa Ošima.


Na co koukat v televizi (když už člověk musí...) 4. – 10. října
Ve 41.televizním týdnu: Mexičan, Drakula, Prezidentův muž...

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Valhalla: Říše bohů půjde na severské mýty jinak než pestrobarevný Marvel

Valhalla: Říše bohů půjde na severské mýty jinak než pestrobarevný Marvel

16. 10. 2019 | Trailery | Redakce Dokina.cz

Marvelovky netřeba představovat a Thora už vůbec ne. Ve třetím Thor: Ragnarok to konečně všechno zapadlo dohromady a Taika Waititi natočil zábavný komiksový film.
Novou Catwoman v The Batman bude Zoë Kravitz

Novou Catwoman v The Batman bude Zoë Kravitz

15. 10. 2019 | Novinky | Adam Homola

Tak a máme to oficiálně: novou Catwoman ztvární Zoë Kravitz. Ta si zahraje Batmanovu parťačku/nepřítele a postaví se tak bok po boku Robertu Pattinsonovi, který hraje netopýřího muže.
Dolittle tahá z rukávu Roberta Downeyho Jr. a roztomilá zvířátka, ale nestačí to

Dolittle tahá z rukávu Roberta Downeyho Jr. a roztomilá zvířátka, ale nestačí to

15. 10. 2019 | Trailery | Adam Homola

Robert Downey Jr. si v Dolittle povídá se zvířátky a studio Universal doufá, že na to přijde hromada lidí.
Dwayne Johnson a Emily Blunt si v Expedice: Džungle zkusí vlastní variaci na Piráty z Karibiku

Dwayne Johnson a Emily Blunt si v Expedice: Džungle zkusí vlastní variaci na Piráty z Karibiku

14. 10. 2019 | Trailery | Adam Homola

Piráti z karibiku tak trochu ztrácí dech a vlastně už dlouho žádná nebyli. A než jim Disney přichystá restart, zkusí to s adaptací jiné atrakce z Disneylandu: Jungle Cruise (v češtině Expedice: Džungle).