Tipy Jana Jaroše: týden od 25. do 31. října - ART

25. 10. 2004 - 8:52 | Téma | red

Tipy Jana Jaroše: týden od 25. do 31. října - ART zdroj: tisková zpráva

Eyes Wide Shut, Othello, Ikingut... UMĚNÍ NA OBRAZOVCE TIP TÝDNE Eyes Wide Shut Pondělí 25. října, ČT 2, 21.30 Režisér Stanley Kubrick natáčel znepokojivé filmy až do konce svého života - tím posledním byl Eyes Wide Shut, inspirovaný Snovou novelou od rakouského dramatika Arthura Schnitzlera

UMĚNÍ NA OBRAZOVCE

TIP TÝDNE

Eyes Wide Shut Eyes Wide Shut

Pondělí 25. října, ČT 2, 21.30

Režisér Stanley Kubrick natáčel znepokojivé filmy až do konce svého života - tím posledním byl Eyes Wide Shut, inspirovaný Snovou novelou od rakouského dramatika Arthura Schnitzlera. Kubrick se rozhodl thrillerový příběh zasadit do nynějšího amerického velkoměsta, postavy obdařil současnou mentalitou, avšak základní syžetové rozvržení zachoval - srovnává rozdíly v dopadu skutečných událostí, které se ve vzpomínkách rozplizly v cosi halucinačního, a snění, které naopak nabývá zdání hrozivé reality. Film provázely mravnostní skandály, ale nezbývá než uznat, že často zmiňované erotické výjevy jsou neviňoučké vedle leckterých jiných atrakcí, které televize nabízejí. V hlavních rolích se představí Tom Cruise a Nicole Kidmanová.

FILMY

Othello Othello

Středa 27. října, ČT 2, 20.00

Slavná Shakespearova žárlivecká tragédie už inspirovala nejednu moderní transpozici. Tato anglická verze se odehrává v prostředí londýnské policie. Vyhrocené vášně i konflikty sice režisér G. Sax zmírnil (například z Desdemony učinil novinářku), základní atributy přirozeně ponechal. Vše začalo, když se Othellovým povýšením nedokázal smířit jeho kolega Jago. Pomluvy a podezírání však poznenáhlu uvolní lavinu neodčinitelných událostí. Předností filmu je herecké obsazení, které staví na málo známých tvářích.

Musíme si pomáhat Musíme si pomáhat

Čtvrtek 28. října, ČT 1, 20.45

Statečnost člověka bývá prověřována ve zdánlivě banálních situacích, kdy přesto může jít o život. Proto se také za německé okupace pan Čížek, jehož hraje Bolek Polívka, bez velkého uvažování ujme uprchlého židovského mládence, aniž přemýšlí nad tím, že takovým činem vystavuje celou svou rodinu hrozbě smrti. Scenárista Petr Jarchovský a režisér Jan Hřebejk připravili opět divácky vděčnou podívanou, která nešetří vážnějšími podtexty. Za směšnými situacemi se totiž často skrývá vrcholné ohrožení, zvláště když do hrdinova bytu často dochází kolaborující, i když jinak "spřátelený" Sudeťák - toho mistrně ztvárnil Jaroslav Dušek. Ale celkové ladění je překvapivě smířlivé - prostě ve stylu "všichni bychom si měli pomáhat".

Den dobrých skutků Den dobrých skutků

Pátek 29. října, ČT 2, 23.15

Během jediného dne se setkají dvě bytosti zcela odlišného věku, ražení i očekávání. Spojuje je jediné - pocit osamělosti. Na jedné straně vystupuje devítiletá holčička, která kvůli předčasnému odvozu matky do porodnice zůstane doma sama, a na druhé zhýčkaná žena úspěšného podnikatele, pro niž není nic nedosažitelné. Přesto si mají co říci, pohled nevinnýma očima dítěte dokáže být povznášející i pro v lecčems okoralou duši. Televizní inscenaci natočil Moris Issa a do hlavní role obsadil Zlatu Adamovskou.

Ikingut Ikingut

Sobota 30. října, ČT 1, 8.25

S islandskými filmy se nesetkáváme často - a navíc s dětskými. Tento se odehrává asi před dvěma staletími, kdy se izolovaná ostrovní společnost teprve začíná oprošťovat od víry v démony a čarodějnice, když se mezi bohabojnými občany objeví podivný chlapec, jenž mluví cizí řečí a navíc se chová odlišně. Režisér Gísli Snaer Erlingsson zasadil do podmanivě krásného přírodního rámce ponaučení, že všichni jsme stejní, ať pocházíme odkudkoli - a podnikavý synek místního pastora je naplňuje v praxi.

Na vertikále léta Na vertikále léta (A la verticale de l'été)

Neděle 31. října, ČT 2, 0.15

Od vietnamského režiséra Tran Anh Hunga jsme kdysi viděli Vůni zelené papáje, nyní následuje další jeho dílo Na vertikále léta. I zde uplatňuje pečlivě vykroužené záběry a pozvolně plynoucí tok příběhu, soustředěného na osudy tří sester, které v Hanoji provozují kavárnu. Nedočkáme se žádných překvapivých zvratů, pod nánosem zdánlivě banálních rozmluv postupně vyplouvaní na povrch běžné ženské starosti s domácností i partnerskými vztahy. Záměrně tradiční vyprávění, zcela pomíjející klipový rytmus, přitom dokáže zachytit a zprostředkovat i nepatrné gesto či pohled. Komu tento snímek před několika týdny unikl, má nyní příležitost opět jej spatřit.


Na co koukat v televizi (když už člověk musí...)
Ve 44., nejen televizním týdnu: Ospalá díra s J. Deppem, Zorro: Tajemná tvář, Pravá blondýnka...

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.
Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.
Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.