Tim Burton bude jedním z předsedů poroty v Cannes

26. 1. 2010 - 19:30 | Téma | red

Tim Burton bude jedním z předsedů poroty v Cannes zdroj: tisková zpráva

Jedním z porotců letošního 63. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Cannes, který se koná od 12. do 23. května, bude filmový režisér a umělec Tim Burton. Oznámili to dnes organizátoři festivalu.

"Když pomyslíme na Cannes, myslíme tím na světový film. A protože jsem prožíval filmy jako sny, prožiji sen, který se stal skutečností," uvedl jednapadesátiletý režisér v krátkém prohlášení. "Je to pro mne velká čest a jsem velmi netrpělivý, abych už se setkal s kamarády z poroty a zhlédl krásné filmy z celého světa," řekl Burton.

Jména dalších členů poroty budou známa až v polovině dubna.

Tim Burton začínal jako animátor studia Disney ale rychle si vytvořil velmi osobitý vizuální styl, směs nespoutané fantazie a kreativity, černého humoru a pochmurné poezie. Ve filmech Pee-Weeho velké dobrodružství (1985) a Beetlejuice (1988) se představil jako jeden z nejoriginálnějších tvůrců v Hollywoodu. Mezi jeho další úspěšné filmy patřil Střihoruký Edvard z roku 1990.

Ať se pouští do science-fiction (Mars útočí!) nebo se věnuje animaci (Mrtvá nevěsta Tima Burtona) či se inspiruje dětskou literaturou (Karlík a továrna na čokoládu), čerpá ze zdrojů jakési dětské představivosti. Burton za své celoživotní dílo obdržel na benátském filmovém festivalu Zlatého lva za celoživotní dílo. Burton je rovněž spisovatel, ilustrátor, malíř a fotograf. V roce 2006 vyšla v České republice kniha jeho básní pod názvem Trudný konec Ústřičného chlapečka a jiné příběhy.

Tim Burton se do širokého povědomí dostal zejména po natočení kasovního trháku Batman v roce 1989, ke kterému později připojil i pokračování.

5. března letošního roku se mohou diváci těšit na adaptaci pohádky Lewise Carrolla Alenka v říši divů s Johnnym Deppem v hlavní roli.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

V zajetí démonů 3 se inspiruje skutečným případem vymítání ďábla

V zajetí démonů 3 se inspiruje skutečným případem vymítání ďábla

23. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

První trailer na V zajetí démonů 3 je tady a vrací se v něm všichni staří známí.
Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

22. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Studio Warner Bros má s Mortal Kombatem velké plány a pokud se něco nepokazí, u prvního dílu jen tak neskončí.
Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.