Tim Burton bude jedním z předsedů poroty v Cannes

26. 1. 2010 - 19:30 | Téma | red

Tim Burton bude jedním z předsedů poroty v Cannes zdroj: tisková zpráva

Jedním z porotců letošního 63. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Cannes, který se koná od 12. do 23. května, bude filmový režisér a umělec Tim Burton. Oznámili to dnes organizátoři festivalu.

"Když pomyslíme na Cannes, myslíme tím na světový film. A protože jsem prožíval filmy jako sny, prožiji sen, který se stal skutečností," uvedl jednapadesátiletý režisér v krátkém prohlášení. "Je to pro mne velká čest a jsem velmi netrpělivý, abych už se setkal s kamarády z poroty a zhlédl krásné filmy z celého světa," řekl Burton.

Jména dalších členů poroty budou známa až v polovině dubna.

Tim Burton začínal jako animátor studia Disney ale rychle si vytvořil velmi osobitý vizuální styl, směs nespoutané fantazie a kreativity, černého humoru a pochmurné poezie. Ve filmech Pee-Weeho velké dobrodružství (1985) a Beetlejuice (1988) se představil jako jeden z nejoriginálnějších tvůrců v Hollywoodu. Mezi jeho další úspěšné filmy patřil Střihoruký Edvard z roku 1990.

Ať se pouští do science-fiction (Mars útočí!) nebo se věnuje animaci (Mrtvá nevěsta Tima Burtona) či se inspiruje dětskou literaturou (Karlík a továrna na čokoládu), čerpá ze zdrojů jakési dětské představivosti. Burton za své celoživotní dílo obdržel na benátském filmovém festivalu Zlatého lva za celoživotní dílo. Burton je rovněž spisovatel, ilustrátor, malíř a fotograf. V roce 2006 vyšla v České republice kniha jeho básní pod názvem Trudný konec Ústřičného chlapečka a jiné příběhy.

Tim Burton se do širokého povědomí dostal zejména po natočení kasovního trháku Batman v roce 1989, ke kterému později připojil i pokračování.

5. března letošního roku se mohou diváci těšit na adaptaci pohádky Lewise Carrolla Alenka v říši divů s Johnnym Deppem v hlavní roli.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.