The Interview - recenze komedie o korejském diktátorovi Kim Čong Unovi

4. 1. 2015 - 18:00 | Recenze | Vojtěch Karlík

The Interview - recenze komedie o korejském diktátorovi Kim Čong Unovi zdroj: tisková zpráva

Film herce a režiséra Setha Rogena The Interview se nese v klasickém komediálním stylu, který už roky za oceánem prezentují herci jako Ben Stiller, James Franco, Will Ferrell a samozřejmě i zmiňovaný Rogen. Snímek je více správně ujetou fekální crazy komedií, než politickou satirou. Reakce severokorejského státu na dílo, v němž si tvůrci střílí z diktátora Kim Čong Una, tak filmu marketingově neuvěřitelně pomohla a dostala jej do médií, kteří by o takovém snímku asi nikdy nenapsala.

Komedie do našich kin zatím ještě nedorazila a dokonce není stanoveno ani datum premiéry. Je tedy možné, že se v našich končinách objeví až na DVD a Blu-ray. Je to však škoda, protože ryzích bláznivých komedií u nás do kin tolik nepřijde. My jsme se rozhodli učinit výjimku a na film, který nyní vzbuzuje takové kontroverze, napsat recenzi.

Tak předně je nutné říci, že na filmu toho mnoho kontroverzního není. O to se paradoxně postaralo filmové studio Sony, když se po výhrůžkách ze strany severokorejské diktatury rozhodlo dílo nepustit do velké distribuce. Po reakci umělecké a politické veřejnosti nakonec snímek dalo do digitální distribuce a nezávislé sítě kin, což z něj udělalo hit.

The Interview zdroj: tisková zpráva

Dave Skylark (Franco) má vlastní televizní show, v níž zpovídá všelijaké americké celebrity. Aaron Rapaport (Rogen) je producentem pořadu. Tihle dva moc dobře vědí, co americké publikum chce a také mu to s krystalickým nadšením servírují. Právě v této části je film asi nejvíc parodií, protože si vystřeluje s prostoduchosti těchto show a celkem vtipně odkrývá motivy jeho tvůrců. Hned na začátku v celkem povrchním rozhovoru Skylark rozebere v pořadu Eminema, který se jen tak mimoděk přizná k odlišené sexuální orientaci. Tady snímek šlape jako hodinky.

Ve chvíli, kdy dostane Aaron nabídku na rozhovor s Kimem, The Interview nabírá ještě větší grády. Je osloven uniformovanou korejskou agentkou kdesi na vrcholcích čínských hor. Producent se kvůli nabídce táhne několik dní  k rozhovoru s dotyčnou, který trvá jen pár vteřin. "To jste mi to nemohla poslat na Skype?"

Kostky jsou vrženy a dvojice odlétá do Pchojngjangu. Naverbováni vnadnou agentkou CIA s jasným úkolem, aby zavraždili Kima. K tomu účelu jim má posloužit malý papírový plátek napuštěný jedem. Skylark si jej má přilepit na dlaň a potřást Kimovi rukou. Jenže se vše zvrtne, protože papírek si splete se žvýkačkou protřelý celník.

zdroj: Archiv

The Interview samozřejmě trochu moralizuje a říká, že diktátor je špatný. Nejprve však Kimovi Dave skočí na špek a dost dlouhou dobu se přátelí. "Konečně někdo, kdo mi rozumí." Ztracený jed shodí CIA před hotel dvojice v kovovém pouzdře. Před prozrazením si pouzdro však musí Aaron schovat do konečníku. Následující dialog nikoho nenechává na pochybách, že nejde o politickou satiru, ale klasickou komedii ala Seth Rogen

Zbabělost studia Sony asi nelze příliš chápat, na druhou stranu lze věřit tomu, že u běžných severokorejských diváků se snímek opravdu stal (pašovaným) hitem. 

K filmu se nyní legálně dostanete jedině tak, že si jej půjčíte na některých online videopůjčovnách. Pro tento účel stačí mít aktivovanou některou ze služeb poskytujících americkou DNS bránu. Rozhodně si nenechte The Interview ujít pokud máte rádi humor ústřední dvojice (jako nápovědu nabízíme třeba film This is the End). Hledáte-li politickou parodii s nějakým hlubším poselstvím, nehledejte jej v takovém filmu.

Hodnocení: 70 %

Zdroje: Vlastní

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.
Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

24. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Zároveň tu ale nechybí ani osudovost, důraz na vztahy, nebo Natalie Portman jako ženský Thor.
Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

23. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak tohle je paráda. Cruisovi je skoro šedesát, ale to, co předvádí v nové Mission Impossible, se jen tak nevidí.
Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

23. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Jason Momoa se nefláká a skáče z jednoho projektu do druhého. Vedle nového Aquamana totiž chystá i novou rodinnou akční komedii.