Temný obraz (A Scanner Darkly)

2. 3. 2005 - 2:56 | Téma | red

Temný obraz (A Scanner Darkly) zdroj: tisková zpráva

Keanu Reeves, Winona Ryder a Woody Harrelson v hlavních rolích animované adaptace románu Philipa K. Dicka od mistra rotoskopické animace Richarda Linklatera. +Fotogalerie. Richard Linklater ( Před soumrakem (Before Sunset), Škola ro(c)ku (School of Rock)) se po 4 letech vrací k animaci a v létě uvede mysteriózní sci-fi Temný obraz (A Scanner Darkly) dle stejnojmenného románu Philipa K

Richard Linklater (Před soumrakem (Before Sunset), Škola ro(c)ku (School of Rock)) se po 4 letech vrací k animaci a v létě uvede mysteriózní sci-fi Temný obraz (A Scanner Darkly) dle stejnojmenného románu Philipa K. Dicka s Keanu Reevesem v hlavní roli. První upoutávka nenechává nikoho na pochybách o tom, že půjde o jednu z vizuálních atrakcí roku. Tohle je animé par excellence!

Temný obraz se odehrává v blízké budoucnosti, kdy Spojené státy těžce prohrávají válku proti drogám.
Fred (Keanu Reeves) je policejním agentem, který si život ulehčuje tvrdou drogou jménem Substance D. Mezi její vedlejší účinky patří postupující rozkol osobnosti. Substance D proti sobě totiž štve obě hemisféry uživatelova mozku.
A tak Fred najednou neví, že je zároveň i nebezpečným dealerem Bobem Arctorem, kterého se celou dobu snaží polapit.

Temný obraz Když na začátku 70.let opustila oslavovaného spisovatele sci-fi Philipa K. Dicka (Blade Runner, Minority Report) manželka, nazval depresemi tísněný autor do uprázdněného domu spoustu lidí. Mezi nimi nechyběli umělci, pseudoumělci ani narkomani. Právě vzpomínky na život různorodé komunity, kde každý měl víc realit, než čistých triček se pak staly základem Temného obrazu.

Filmové zpracování románu se připravovalo několik let a v jednotlivých etapách do něj byli zapojeni různí tvůrci - na internetu je například k přečtení první verze scénáře od Dickova velkého fanouška Charlieho Kaufmana (Věčný svit neposkvrněné mysli (Eternal Sunshine of the Spotless Mind)) z roku 1997. Do realizace se ale nakonec pustil tým okolo Richarda Linklatera, který také román sám adaptoval.

Temný obraz Hlavní role Temného obrazu se podařilo obsadit áčkovými herci. Keanu Reeves se letos objevuje v nezávislé komedii Mika Millse Thumbsucker a současně ve thrillerové fantasy adaptaci komiksu Constantine. Jedna z jeho tváří v Temném obrazu je nápadně podobná režisérovi snímku.
Z dlouhovlasého Woodyho Harrelsona (Když se setmí (After the Sunset)) naskakuje husí kůže, Winona Ryder (Simone (S1m0ne)) má v animovaných očích palčivou jiskru a kreslený Robert Downey Jr. (Gothika) je prostě živý Robert Downey Jr.

Temný obraz Linklater je jedním z nejnadanějších režisérů vzešlých z americké nezávislé scény 90.let. Mezi jeho nejznámější filmy patří evropská romance „o klukovi a holce“ Před úsvitem (Before Sunrise) s Julií Delpy a Ethanem Hawkem, která autorovi před 10 lety na Berlinale získala Stříbrného medvěda za režii.
V roce 2001 potom Linklater přepracoval svůj „flákací“ koncept známý ze Slackers a uvedl konverzačku Sním či bdím? (Waking Life) o mladíkovi, který putuje sny a rozmlouvá s těmi, které tam potká. Linklater Sním, či bdím nejprve natočil na DV, a potom v počítači upravil a převedl do snivé animace.
Temný obraz Temný obraz vzniká rámcově stejnou technologií. Už na první pohled je ale zřetelný skok v řemeslném zpracování. Akci Linklater natáčel na HDV a animace probíhá na desítkách strojů třídy G5. To vše umožňuje mnohem preciznější práci s detailem herců i prostředí, než jaký nabídlo Sním či bdím?.
Z první upoutávky je vidět, jak Linklater čaruje s vnímáním realit a jednotlivých částí hrdinovy rozdvojené osobnosti: několikanásobná expozice, svlékání tváře jako kdyby šlo o svetr… Temný obraz je vizuálně snad stejně ambiciózní jako Gaimanova a McKeanova Mirrormask a myslím, že by mohlo jít o nejparanoidnější film roku.


NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.
Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.
Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

7. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Boxerské drama Creed bylo výborné a Stallonovi přihrálo nominaci na Oscara. Jenže teď se svou nejslavnější rolí asi definitivně končí.