Tarrův snímek Muž z Londýna bude v kinech od 6. ledna

15. 12. 2009 - 5:30 | Téma | red

Tarrův snímek Muž z Londýna bude v kinech od 6. ledna zdroj: tisková zpráva

Začátkem ledna se v programu putovního Projektu 100 objeví film maďarského režiséra Bély Tarra Muž z Londýna. Snímek, uvedený předloni v soutěži festivalu v Cannes, vznikl v koprodukci s Francií a Německem a na prestižní přehlídce vzbudil rozporné reakce. Projekt 100 začne 14. ledna, do konce května se uskuteční ve stovce kinosálů a osm titulů bude na podzim uvedeno i na Slovensku.

Muž z Londýna je zajímavý i tím, že v něm hlavní mužskou roli ztvárnil divadelní režisér Miroslav Krobot, jehož "pokerovou tvář" využili předtím i domácí filmaři. Od roku 2005 dokonce v jedenácti projektech. Například Bohdan Sláma (Venkovský učitel), Martin Duda (krátký hraný snímek Jsem větší a lepší), Filip Renč (Na vlastní nebezpečí), Alice Nellis (Tajnosti), Jiří Vejdělek (Účastníci zájezdu) a Petr Zelenka v Příbězích obyčejného šílenství; za roli v tomto snímku Krobot získal Českého lva. Předtím ho Zelenka obsadil i do své stejnojmenné divadelní hry, přičemž Krobot za tento svůj herecký debut získal v domovském Dejvickém divadle, jehož je uměleckým šéfem, cenu Alfréda Radoka jako Objev roku.

"Vlastně ani nevím, jak mě maďarský filmař našel. Bylo to poté, co jsme hráli Zelenkovu hru v Budapešti. Jeden jeho kolega ho pozval na druhou půlku naší inscenace, aby se na mě podíval. Za nějaký čas jsme se viděli na festivalu v Nitře a teprve pak mě oficiálně oslovil," řekl po dnešní pracovní projekci Krobot ČTK.

"Pro Tarra je asi hodně důležité, aby člověk zapadl do vizuální představy toho filmu, než třeba to, aby to byl excelentní herec," dodal Krobot, o něhož je prý zájem pořád. "Mám to štěstí, že si mohu vybírat," uvedl Krobot, který má v současnosti nabídky ze Slovenska i z dalších zemí, čeká ho režie v Národním divadle a také jedna z rolí ve filmové verzi Havlova Odcházení. Za sebou má natáčení filmu Alois Nebel, který bude překreslený a změní se v komiksový film. S jeho premiérou se počítá na podzim příštího roku.

Tarrův snímek Muž z Londýna o touze po svobodě ve světě protknutém zlem je založen na povídce Georgese Simenona, natáčel se černobíle na Korsice. Vedle Krobota v něm hrají například známá britská herečka Tilda Swintonová nebo Němec Volker Spengler. Francouzská kritika vesměs ocenila výtvarnou stránku, ale kritizovala jeho statičnost.

Na jaře 2007 byl Tarr hostem pražského Febiofestu, na kterém představil svůj snímek Satanské tango. Muže z Londýna měl právě roztočeného, uvedl, že Krobot ho zaujal tím, že má v sobě jakési tajemství.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Podívejte se na nový hlavní trailer na očekávanou Dunu

Podívejte se na nový hlavní trailer na očekávanou Dunu

22. 7. 2021 | Trailery | Adam Homola

Jeden z nejočekávanějších filmů letošního roku dostal po zhruba deseti měsících nový trailer.
Alicia Vikander se na pokračování Tomb Raidera těší, jenže film zatím nemá zelenou

Alicia Vikander se na pokračování Tomb Raidera těší, jenže film zatím nemá zelenou

22. 7. 2021 | Novinky | Adam Homola

Tomb Raider z roku 2018 dost možná dostane pokračování, i když zatím prý není ještě nic jisté.
Tarantule, medvěd i létání. Šílenci z amerického Jackass se vrací

Tarantule, medvěd i létání. Šílenci z amerického Jackass se vrací

22. 7. 2021 | Trailery | Adam Homola

Chlapci, nebo teda teď už spíš pánové z Jackass jsou zpět a zase si budou ubližovat.
Středověký Poslední duel proti sobě postaví Adama Drivera a Matta Damona

Středověký Poslední duel proti sobě postaví Adama Drivera a Matta Damona

21. 7. 2021 | Trailery | Adam Homola

První trailer na očekávané historické drama Ridleyho Scotta The Last Duel je konečně tady.