Tajně natočený film o smrtícím požáru v čínském kině měl světovou premiéru

5. 4. 2010 - 10:00 | Téma | red

Tajně natočený film o smrtícím požáru v čínském kině měl světovou premiéru zdroj: tisková zpráva

Sü Sin, nezávislý čínský režisér, natočil bez vědomí čínských úřadů šestihodinový černobílý dokumentární film zachycující katastrofální požár kina, který si v roce 1994 v odlehlém městě Kche-la-ma-tchaj (Karamay) na západě země vyžádal 325 převážně dětských obětí. Koncem minulého měsíce měl snímek světovou premiéru na Mezinárodním filmovém festivalu v Hongkongu, informovala dnes agentura AP.

Od neštěstí uplynulo již 16 let, truchlící rodiče obětí se ale nemohou zbavit otázek: Proč dostaly děti nařízeno počkat a nechat jako první z kina uniknout funkcionáře? Proč bylo tolik východů zamčeno? Kdy budou dětem vydány úmrtní listy?

Zprávy o velkých neštěstích jsou v Číně vždy citlivou záležitostí. V únoru dostal jeden čínský aktivista pětiletý trest vězení za to, že se snažil zjistit, jestli při obrovských ztrátách na životech a škodách na majetku při zemětřesení v jihozápadní provincii S'-čchuan v roce 2008 sehrály roli nekvalitní stavby.

V případu požáru v Kche-la-ma-tchaj bylo 13 místních představitelů odsouzeno k trestům odnětí svobody až do výše sedmi let za zanedbání svých povinností a rodičům bylo vyplaceno odškodné, mnozí z nich jsou ale stále přesvědčeni, že vláda pro postižené neudělala dost.

Režisér Sü musel tedy postupovat opatrně. V den 13. výročí tragédie se objevil bez ohlášení u hrobů obětí s malou kamerou a představil se rodičům, kteří přišli vzpomenout na své děti. Následně se mu podařilo vystopovat více než 60 rodičů obětí, a přitom se vyhnout sledování čínských úřadů. Že by se dočkal promítání svého dokumentu v pevninské Číně, si ale iluze nedělá.

"Je naprosto nemožné, aby byl tento film distribuován v Číně. Přinejmenším teď to možné není," řekl v rozhovoru pro agenturu AP Sü, který využil větších svobod v někdejší britské kolonii Hongkongu k jedinému uvedení snímku na čínské půdě.

Filmem Karamay neprovází diváky vypravěč a není k němu ani doprovodná hudba, materiál mluví sám za sebe. Zaznívají tak dlouhé monology rodičů zemřelých dětí, z nichž je patrná hloubka jejich zármutku. Nejdojemnější rozhovor je ten, v němž vystupuje přeživší školačka. Sü nejprve ukazuje její zjizvené nohy, pak přehrává její výpověď proti černému plátnu a nakonec odhalí její zohyzděnou tvář a ruce.

Režisér rovněž nabízí unikátní záběry přímo na požár a jeho následky - nemocniční pokoj s naskládanými těly uhořelých. Videonahrávku získal Sü od rodičů, z nichž někteří údajně pracují u místní policie a měli přístup k materiálům, jež s největší pravděpodobností nebyly nikdy odvysílány.

Město Kche-la-ma-tchaj se nachází v čínské autonomní oblasti Sin-ťiang, kde panuje napětí mezi menšinovými etnickými Ujgury a většinovými Číňany (Chany). Střety mezi těmito dvěma skupinami v regionální metropoli Urumči vedly loni v červenci k smrti téměř 200 lidí. Tragédie z roku 1994, která si vyžádala 325 lidských životů, ale nezná etnické hranice - postiženými jsou Chanové, Ujguři i Kazaši.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.