Světlo na tvé tváři (Fény hull az arcodraa)

3. 7. 2008 - 11:26 | Téma | red

Světlo na tvé tváři (Fény hull az arcodraa) Placeholder | zdroj: tisková zpráva

[Statistické údaje:] - Režie: Gyula Gulyás. Scénář: László Csiki, Gyula Gulyás podle povídky László Királye Světlo padá na tvou tvář, drahá. Kamera: Vivi Dragan Vasile. Hudba: György Selmeczi. Střih: Gabriella Koncz. Hrají: Lóránd Váta, Klára Tompa, József Bíró, Attila Gáspárik, Tibor Pálffy, Ágnes Kovács, Zoltán J. Fülöp. Maďarsko – Rumunsko 2001. Barevný, 92 minut.

svetlo_na_tve_tvari
Těžko tento snímek někam zařadit – nejde ani o horor, i když k němu má určité náznaky, jež však zůstanou zcela opominuty, ani o symbolické podobenství, ačkoliv i takové vlivy se tu dají najít, a již vůbec určitě není tím, zač se vydává především – romantickým historickým filmem.

Nacházíme se v jakési nejmenované maďarské vesnici po jakési z mnoha válek, jež tuto zemi postihly. V zámku bydlí samotářský starší muž, sledující okolí dalekohledem a na kohosi čekající. Možná těmi pravými je podivná dvojice, projíždějícími poválečnou hrůzou ve vesnici, kde oběšenec v jinak opuštěném domě je jen dalším z mnoha zbytečných mrtvých této války i zloby lidu.

Oba se po delším putování (podle filmu dvojdenním, přičemž jedou stále touž vesnicí) ubytují právě na zámku. Ve flashbacích všech tří postav, jež spolu uměřeně komunikují a spíše popíjejí víno, najdeme možnou stopu vzájemného vztahu muže a ženy z dvojice - on jako důstojník nejspíš nechal popravit jejího muže, ale svědomí ho poté vedlo, aby ji chránil. Stařec na zámku pak ve válce přišel, možná právě díky rozběsněnému davu, o svou mladou ženu, velmi připomínající tuto mladou cizinku a vdovu.

Vše však záleží na divákovi, jak si přebere – stejně tak si můžeme myslet, že historie se odehrála trošku jinak. Stop a náznaků je poměrně málo, čeho je přespříliš, jsou dlouhé maďarské všeříkající pohledy, výmluvně nevýmluvné mlčení, dlouhé prostoje a postoje u stolu, ve vaně či při výhledu z okna. A mezi tím vším zmatkem se na zámek snaží probít vesničané – kdoví proč a nač? – a když jsou blízko cíle, na zahradě, kde zapálí žebřiňák, postačí jim to a spokojeně usnou. Stařec mezitím stále pátrá po vojácích – a rovněž nevíme k čemu?

Možná jde o jakousi sebereflexi maďarského národa a všech jeho povstání a tužeb po svobodě, nejspíše až k 50., komunistickým, letům již minulého století. Celkově ale nijak nepočítá s divákem, nenabízí pomocnou ruku nebo snad nějakou vysvětlující pasáž, a tak celkový dojem může být zmatený, rozkouskovaný, neujasněný. A možná, že takový byl i režisér při natáčení.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.