Svědci (Svjedoci/ Witnesses)

19. 2. 2004 - 3:49 | Téma | red

Svědci (Svjedoci/ Witnesses) zdroj: tisková zpráva

Berlinale 2004: Filmová cena míru. Drama Vinko Brešana o srbské dívce zajaté chorvatskými vojáky patří k těm lepším uměleckým zpracováním balkánské války. Napsal: ŠIMON ŠAFRÁNEK. +Fotogalerie . Vinko Brešan byl jedním z prvních, kdo točil z prostředí rozpadu Jugoslávie komedie - Maršal, Kako je počeo rat na mom otoku

Vinko Brešan byl jedním z prvních, kdo točil z prostředí rozpadu Jugoslávie komedie - Maršal, Kako je počeo rat na mom otoku. I Svědci se odehrávají během války. Jsou však adaptací provokativního románu Jurici Pavičiče a výsledkem je syrové drama s jednoduchým příběhem a propracovanou formou. Přes několik cen z MFF v Berlíně si ale myslím, že mimo domácí region zůstanou Svědci spíše ozdobou festivalů, než normálních kin.

Chorvatský Split v roce 1992. Vojín Krešo (Leon Lučev) dostal za úkol provést jednotku skrz minové pole, které kdysi sám položil, do Hercegoviny. Akce se nevyvedla. Krešo přišel o nohu. Dva vojáci zemřeli, jeden z nich byl bratrem jistého Bariće (Bojan Navojec). A právě Barić viní Kreša za celé neštěstí.
Teď se zchromlý Krešo vrací do Splitu za prací a kamarádi se od něj distancují. Pod Barićovým vedením navíc Krešovi bývali spoluvojáci, kteří jsou na pár dnů z fronty, spáchají atentát na obydlí srbského obchodníka. Oproti očekávání je Srb doma a vojáci ho zastřelí a jeho dceru zajmou a schovají v kůlně.
Rozjede se policejní pátrání, které brzdí politicky motivované šachy (přece to udělali naši, kteří by zítra chyběli na frontě). Krešo se o únosu dozví a jednoho z vojáků přesvědčí, aby dívku pustil. Chce ji odvézt do bezpečí za hranice, jenže do cesty se mu postaví Barić.

Svjedoci Vyprávění je strukturou blízké Kurosawovu Rašomonu - jeden příběh několika různýma očima. Režisér bohužel podcenil divákovu orientaci v ději. Přechodné scény, kdy první plán mizí v pozadí, a objevuje se nová linka, se schematicky opakují a jsou příliš dlouhé. Napoprvé to lze odpustit, podruhé to nudí a potřetí už stejných třicet vteřin vyloženě vadí.
Je to škoda, protože Brešan rozhodně není „literární filmař“ a publikum ohromí hned v úvodu. První záběr, který uvozuje atentát na Srbův dům je svou délkou a komplexností srovnatelný snad jen s Wellesovým Dotekem zla (Touch of Evil). Jakoby mimochodem tu Brešan elegantně představí důležité postavy a vystřihne řez celou místní společností. Pozdější sympaticky promyšlené obrazové kompozice bohužel díky absenci nového obsahu působí spíše jako manýra.
I tak jde o kultivované a profesionálně sestavené drama s dobrými hereckými výkony.
Skrytá přítomnost války a deštivé počasí pak snímku vtiskly hutnou a těžko zapomenutelnou atmosféru.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

16. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Mad Max: Zběsilá cesta patří k tomu nejlepšímu, co na poli akčních filmů vzniklo, a to nejen za posledních deset let.
Padla poslední klapka disneyovského Predátora

Padla poslední klapka disneyovského Predátora

15. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ani jsme se nenadáli a další Predátor je hotový, respektive míří z placu do postprodukce.
Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

14. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

James Bond na to nebude v novém filmu sám, to už víme nějakou dobu. A teď se můžete na nové agentky podívat hezky zblízka.
Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

13. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Sedmá Mission Impossible je hotová, ale osmička Cruise ještě pořád čeká.