Svědci (Svjedoci/ Witnesses)

19. 2. 2004 - 3:49 | Téma | red

Svědci (Svjedoci/ Witnesses) zdroj: tisková zpráva

Berlinale 2004: Filmová cena míru. Drama Vinko Brešana o srbské dívce zajaté chorvatskými vojáky patří k těm lepším uměleckým zpracováním balkánské války. Napsal: ŠIMON ŠAFRÁNEK. +Fotogalerie . Vinko Brešan byl jedním z prvních, kdo točil z prostředí rozpadu Jugoslávie komedie - Maršal, Kako je počeo rat na mom otoku

Vinko Brešan byl jedním z prvních, kdo točil z prostředí rozpadu Jugoslávie komedie - Maršal, Kako je počeo rat na mom otoku. I Svědci se odehrávají během války. Jsou však adaptací provokativního románu Jurici Pavičiče a výsledkem je syrové drama s jednoduchým příběhem a propracovanou formou. Přes několik cen z MFF v Berlíně si ale myslím, že mimo domácí region zůstanou Svědci spíše ozdobou festivalů, než normálních kin.

Chorvatský Split v roce 1992. Vojín Krešo (Leon Lučev) dostal za úkol provést jednotku skrz minové pole, které kdysi sám položil, do Hercegoviny. Akce se nevyvedla. Krešo přišel o nohu. Dva vojáci zemřeli, jeden z nich byl bratrem jistého Bariće (Bojan Navojec). A právě Barić viní Kreša za celé neštěstí.
Teď se zchromlý Krešo vrací do Splitu za prací a kamarádi se od něj distancují. Pod Barićovým vedením navíc Krešovi bývali spoluvojáci, kteří jsou na pár dnů z fronty, spáchají atentát na obydlí srbského obchodníka. Oproti očekávání je Srb doma a vojáci ho zastřelí a jeho dceru zajmou a schovají v kůlně.
Rozjede se policejní pátrání, které brzdí politicky motivované šachy (přece to udělali naši, kteří by zítra chyběli na frontě). Krešo se o únosu dozví a jednoho z vojáků přesvědčí, aby dívku pustil. Chce ji odvézt do bezpečí za hranice, jenže do cesty se mu postaví Barić.

Svjedoci Vyprávění je strukturou blízké Kurosawovu Rašomonu - jeden příběh několika různýma očima. Režisér bohužel podcenil divákovu orientaci v ději. Přechodné scény, kdy první plán mizí v pozadí, a objevuje se nová linka, se schematicky opakují a jsou příliš dlouhé. Napoprvé to lze odpustit, podruhé to nudí a potřetí už stejných třicet vteřin vyloženě vadí.
Je to škoda, protože Brešan rozhodně není „literární filmař“ a publikum ohromí hned v úvodu. První záběr, který uvozuje atentát na Srbův dům je svou délkou a komplexností srovnatelný snad jen s Wellesovým Dotekem zla (Touch of Evil). Jakoby mimochodem tu Brešan elegantně představí důležité postavy a vystřihne řez celou místní společností. Pozdější sympaticky promyšlené obrazové kompozice bohužel díky absenci nového obsahu působí spíše jako manýra.
I tak jde o kultivované a profesionálně sestavené drama s dobrými hereckými výkony.
Skrytá přítomnost války a deštivé počasí pak snímku vtiskly hutnou a těžko zapomenutelnou atmosféru.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

23. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak tohle je paráda. Cruisovi je skoro šedesát, ale to, co předvádí v nové Mission Impossible, se jen tak nevidí.
Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

23. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Jason Momoa se nefláká a skáče z jednoho projektu do druhého. Vedle nového Aquamana totiž chystá i novou rodinnou akční komedii.
She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.