Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

23. 9. 2021 - 10:20 | Novinky | Adam Homola

Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“ zdroj: tisková zpráva

Nová trilogie Star Wars je všechno, jen je jednomyslně opěvovaná. A teď se do ní pustila i editorka původní trilogie.

Oscarová editorka Maria Lucas, která se velkou měrou podílela na střihu původní trilogie Star Wars, je s novou trilogií (epizody VII, VIII a IX) krajně nespokojená. Podle ní hlavní producentka a šéfka Lucasfilmu Kathleen Kennedy a režisér J.J. Abrams jednoduše nechápu Star Wars. A jednotlivé příběhy v nových filmech jsou prý hrozné. Lucas to řekla v nové knize J.W. Rinzlera, jak reportuje Variety.

Maria Lucas se nelíbilo například zabití ikonické postavy Harrisona Forda: „Když jsem viděla ten díl, kde zabili Hana Sola, byla jsem vzteky bez sebe. Rozhodně to nemělo žádný rytmus a ani pro to nebyl důvod. Navíc jste v tom filmu nedostali žádný příběh rytíře Jedi. Nedostali jste ani to kouzlo Star Wars. A ještě zabili Hana Sola?“

zdroj: Falcon

Stejně tak nešetřila kritikou i směrem k modernímu pojetí filmů: „Myslí si, jak je důležité vlichotit se ženskému publiku, a tak je teď hlavní hrdinkou žena. Ta má schopnosti Jediů, jenže nevíme, kde je vzala, nebo kdo to vlastně vůbec je. Stojí to za starou belu. A ty příběhy jsou hrozné, prostě hrozné. Otřesné.“

Je rozhodně pravdou, že nová trilogie Star Wars sklízí nemalou kritiku hned od začátku. Síla se probouzí to schytala za zoufalou neoriginalitu a v podstatě jen přežvýkání desítky let staré šablony z Nové naděje. Poslední z Jediů byl sice odvážný, ale dovolil si toho až příliš, některé věci nedávaly příliš velký smysl a vůbec šlo o poměrně kontroverzí film. Poslední Vzestup Skywalkera nakonec nic nezachránil, jen se neúspěšně snažil o damage control a dopadlo to hrozně.

zdroj: Archiv

Do toho ještě v Disney tlačili na další a další filmy ze světa Star Wars, a tak jsme dostali slušný, ale až na jednu scénu zapomenutelný Rogue One a ještě více zapomenutelného Sola. Velké naděje se nevkládají ani do připravovaného Rogue Squadron a to z prostého důvodu: bude ho mít na svědomí Patty Jenkins, režisérka obou nepříliš dobrých dílů Wonder Woman.

Zachránit by to mohl možná Taika Waititi, jenže jeho Star Wars film je pořád příliš daleko. A jedna vlaštovka jaro nedělá.

zdroj: tisková zpráva

Star Wars navíc nenachází velký úspěch ani v seriálové podobě. Jistě, Mandalorian je audiovizuálně skvostný a dělá zase něco trochu jiného, jenže po příběhové stránce nemá (až na leckdy laciný fan service) moc co nabídnout a potřeboval by spíš radikálně zkrátit. Animovaná Bad Batch taky nebyla špatná, ale nijak zvlášť nezaujala, a tak nezbývá než doufat, že se podaří alespoň ten Obi-Wan.

Zdroje: Variety

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Recenze: rádoby temná komiksovka Venom: Carnage přichází

Recenze: rádoby temná komiksovka Venom: Carnage přichází

15. 10. 2021 | Recenze | Matěj Svoboda

Filmoví fandové mají rádi drsňáky. Proto všichni v X-Menech nejvíc milovali Wolverina, proto je Batman větší borec než dušínovský Superman. 
Plejáda klipů přestavuje nekompromisní Poslední souboj Damona s Driverem

Plejáda klipů přestavuje nekompromisní Poslední souboj Damona s Driverem

14. 10. 2021 | Dokina.cz | Adam Homola

V kinech řádí poslední Bond Daniela Craiga, chodit se bude asi i na druhého Venoma a na lavičce se už připravuje Duna.
Vřískot je zpátky, v první ukázce jsou staří známí i ikonický vrah

Vřískot je zpátky, v první ukázce jsou staří známí i ikonický vrah

13. 10. 2021 | Trailery | Adam Homola

Starý dobrý Vřískot se vrací a teď tu máme první trailer naznačující vážný tón a žádné servítky.
Otce atomové bomby si v novém filmu Nolana zahraje Cillian Murphy

Otce atomové bomby si v novém filmu Nolana zahraje Cillian Murphy

12. 10. 2021 | Novinky | Adam Homola

Jedna z nejméně překvapivých zpráv: v novém filmu Christophera Nolana bude hrát Cillian Murphy. Jenže pozor, tentokrát Murphy “povýšil” a ujme se přímo hlavní role.