Stopařův průvodce po Galaxii (The Hitchhiker's Guide to the Galaxy) - preview

16. 5. 2005 - 10:35 | Téma | red

Stopařův průvodce po Galaxii (The Hitchhiker's Guide to the Galaxy) - preview zdroj: tisková zpráva

"Konec světa je začátek dobrodružství." Blíží se adaptace kultovního románu Douglase Adamse od Gartha Jenningse s Martinem Freemanem, Mosem Defem, Samem Rockwellem, Billem Nighym, Zooey Deschanelovou a Johnem Malkovichem v hlavních rolích. +Fotogalerie. Legendární dílo Douglase Adamse Stopařův průvodce po Galaxii (The Hitchhiker's Guide to the Galaxy) se letos konečně dočká i filmové podoby

Legendární dílo Douglase Adamse Stopařův průvodce po Galaxii (The Hitchhiker's Guide to the Galaxy) se letos konečně dočká i filmové podoby. Živá akce kombinovaná s precizní animací dorazí do kin na přelomu jara a léta 2005.

Pozemšťan Arthur Dent (Martin Freeman) má smolný den. Jeho dům bude srovnán se zemí, aby udělal místo dálnici. Vzápětí má být se zemí srovnána i Země, aby udělala místo intergalaktické dálnici.
Naštěstí je tu přítel Ford Prefect (Mos Def), mimozemšťan, který o mezihvězdném plánu ví. Ford vezme Arthura na nezapomenutelný stop, během něhož Arthur pozná věci, o kterých se mu ani nesnilo a také zjistí, že všechno, co potřebuje vědět, lze najít v jediné knize: Stopařově průvodci po Galaxii.

Stopařův průvodce po Galaxii Komediální britský herec Martin Freeman se objevil například v třeskutém Ali G Indahouse, či v zombie-parodii Soumrak mrtvých (Shaun of the Dead). Rapper Mos Def je v roli Forda Prefecta zřejmě největším překvapením celkově nápaditého obsazení. I on za sebou už ale má pěknou řádku menších rolí. I v ČR byly k vidění Loupež po italsku (The Italian Job), anebo Ples příšer (Monster’s Ball). Prezidenta celé galaxie Zaphoda Beeblebroxe (Zafoda Bíblbroxe) hraje Sam Rockwell (Milujte svého zabijáka (Confessions of a Dangerous Mind)). Matador Bill Nighy (Láska nebeská (Love Actually)) pak dává Slartibartfasta, zatímco Zooey Deschanelové (Všechny opravdové holky (All the Real Girls)) byla svěřena role Trillian.

Stopařův průvodce po Galaxii Stopařův průvodce po Galaxii patří je jedním z kultovních sci-fi románů, který se do předčasné autorovy smrti v roce 2001 rozrostl na celkem pět svazků. Knihy samy vznikly na základě rozhlasových her, které na konci 70. let uváděla britská stanice BBC. V roce 1981 také v Británii podle Adamsových příběhů vznikl televizní seriál.

O filmové adaptaci Stopařova průvodce se začalo mluvit již od počátku 80.let. Práva tehdy získal producent Ivan Reitman, který s rolí Forda Prefecta myslel na Dana Aykroyoda, či Billa Murraye. Pak ale Aykroyd přišel s nápadem na Krotitele duchů (Ghost Busters) a Stopař šel k ledu. O něco slibněji to vypadalo okolo roku 2001. Tehdy se málem rozjelo natáčení pod Jayem Roachem s Jimem Carreym v roli Zaphoda. Jenže potom Adams zemřel.
Stopařův průvodce po Galaxii Roach dal od Stopaře ruce pryč a uvažovalo se Spikeovi Jonzeovi. Ten sice adaptaci režírovat nechtěl, ale navrhl režiséra Gartha Jenningse s producentem Nickem Goldsmithem, kteří nakonec Stopařova průvodce po galaxii skutečně realizují. Jejich londýnské studio Hammer & Tongs. To je známé především svými videoklipy, v nichž Jennings s hravě kombinuje živou akci s animací, viz například Right Here Right Now pro Fat Boye Slima, či Lost Cause pro Becka.
Stopařův průvodce po Galaxii vzniká podle Adamsova původního scénáře, který později doladil Karey Kirkpatrick (Slepičí úlet (Chicken Run)). Dle svého dobrého zvyku Adams i filmovou verzi stopařova světa obohatil o novou figuru, tentokrát jde o náboženského vůdce Hummu Kavulu, kterého hraje John Malkovich.

Premiéra v USA a Velké Británii: 29.04.2005.
Česká premiéra: 02.06.2005.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.