Stone, Parker, Shaiman: Team America: World Police - soundtrack

25. 1. 2008 - 14:05 | Téma | red

Stone, Parker, Shaiman: Team America: World Police - soundtrack zdroj: tisková zpráva

Hned z kraje recenze bych měl předeslat, že pokud ovládáte alespoň základy angličtiny a nemáte zrovna moc úchylný smysl pro humor, není soundtrack k filmu Team America pro vás

Hned z kraje recenze bych měl předeslat, že pokud ovládáte alespoň základy angličtiny a nemáte zrovna moc úchylný smysl pro humor, není soundtrack k filmu Team America pro vás. Dvojice Matt Stone a Trey Parker opět udeřila. Na rozdíl od svého předchozí masakru South Park: Peklo na Zemi ubrala na sprosťárnách a omezila se jen na občasné „fuck“, o to je však jízlivější.

Prvních deset písní na soundtracku by se po prvním poslechu dalo zařadit mezi standardní pop. Stone a Parker za přispění Marca Shaimana těží totální maximum z klasického amerického pop klišé. Ať už jde o rozjuchaný muzikálový pop, country či „epické romantické songy od Aerosmith“, všechno působí dojmem odpoledního playlistu z maloměstského rádia.

Pod vším ale zaznívají úchylné a svým způsobem sofistikované texty. Hned z kraje si můžete vychutnat třeba Everyone Has AIDS, Freedom Isn´t Free či America, Fuck Yeah. Texty svou úrovní připomínají humor Zeleného Raula. Více se ale možná pobavíte neustálými narážkami na hudební klišé, které je zde vytěženo do poslední kapky (instrumentálně by se za hudbu nemusel stydět leckdo od Celine Dion až po Aerosmith).

Od jedenácté skladby vás čeká salva instrumentálek. I ty jsou na velice slušné úrovni a stejně jako předchozí songy těží z klišé akční a válečné hudby, tak jak ji známe od Jerryho Goldsmithe (např. Rambo), Johna Williamse či Media Ventures. Zatímco v předcházejících písních je ono ušklíbnutí cítit především z textů, zde si to Shaiman nahrazuje různými instrumentálními vtípky, ale platí to, co výše – kdyby tato hudba doprovázela nějaký akční film, zřejmě by nikomu nedošlo, že je to ohromná legrace. A když Shaiman přitlačí a třeba v The Team America March rozjede vlnu patosu, skoro se mi chce brečet…

Výmluvné jsou i názvy skladeb jako Mount, Rush, More, Putting a Jihad On You či Kim Jong 2. Pokud vám nějaká umělecká vlna přijde už dostatečně vytěžená, můžete buď vymyslet něco nového nebo si z toho alespoň pořádně vystřelit - a to se trojce Stone – Parker - Shaiman rozhodně povedlo.

Verdikt: Váhám, jestli dát čistých 100%, ale bojím se, že po pár dalších posleších bych za to už ruku do ohně nedal (platí staré pravidlo, že opakovaný vtip…). Nicméně doporučuji - je to ohromná legrace.

Hodnocení: 80%

Tracklist:
01. Everyone Has AIDS (1:16)
02. Freedom Isn´t Free (2:37)
03. America, Fuck Yeah (2:07)
04. Derka Dark (Terrorist Theme) (0:49)
05. Only A Woman (2:55)
06. I´m So Ronery (1:54)
07. America, Fuck Yeah Remix (0:55)
08. The End of An Act (2:21)
09. Montage (2:02)
10. North Korean Melody (1:46)
11. The Team America March (5:32)
12. Lisa and Garry (6:11)
13. F.A.G. (2:38)
14. Putting A Jihad On You (3:44)
15. Kim Jong II (5:59)
16. Mount, Rush, More (4:42)

Celkový čas: 47:12

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.