Star Wars: Epizoda IV: Hvězdné války (Star Wars: Episode IV- A New Hope)

4. 5. 2005 - 15:39 | Téma | red

Star Wars: Epizoda IV: Hvězdné války (Star Wars: Episode IV- A New Hope) zdroj: tisková zpráva

Hvězdné války jsou přesně tím titulem, na který pasuje dnes tolik nadužívaný termín "kultovní film"

Hvězdné války jsou přesně tím titulem, na který pasuje dnes tolik nadužívaný termín "kultovní film". Nikdy jsem tímhle nepopiratelným kultem zasažen nebyl, což myslím z této recenze činí vítaný pohled z neobvyklého úhlu.
A pro ty tři poslední, kteří nevědí, o čem Hvězdné války jsou - farmářský klučina Luke Skywalker a vesmírný kovboj Han Solo zachraňují princeznu Leiu z temných rukou Říše, které potom v dresech povstalců zasadí drtivý úder.

Prizmatem dneška, kdy tehdy revoluční triky působí mile zastarale a kdy se použité vyprávěcí postupy dávno rozmělnily v desítkách nápodob, je na Hvězdných válkách nejzábavnějším momentem typicky americký způsob, kterak si nedělat hlavu s mícháním čehokoliv s čímkoliv.
Že se tu co do žánrové skladby mísí pohádka, epos, western a sci-fi (v tomto pořadí důležitosti) je sice efektní, ale dnes už se nad tím pochopitelně nikdo nepozastaví; mnohem roztomilejší ovšem zůstává to, jak se v Hvězdných válkách buduje iluze svébytného světa s vlastní historií a kulturou. Najdete tu průřez tisíciletými dějinami lidstva: naivistické citace ze starověkého Říma (stará správná trojka republika, Říše, senát, císař...) se míchají s moderním pojetím demokracie (lid, revoluce), do toho vstupují pohádkově-středověké motivy (princezna, rytíři), nechybí orientální tržiště, hlavní hrdina přichází z farmy á la americký Středozápad a všechno prostupuje esoterická Síla jako vystřižená z východních filosofií. To vše jsou jen vnější nálepky, okamžitě rozpoznatelné odkazy do příslušných staletí a říší: princ je princ proto, že má meč, příslušník Řádu se pozná podle jakési mnišské kutny a že je Darth Vader zlý jasně indikuje jeho nacistická helma, ještě ke všemu černá. Tahle komunikace skrze zástupné znaky je nesmírně ekonomická a pro masového diváka nedocenitelná: umožňuje bleskovou orientaci bez nutnosti věci vysvětlovat a přitom vytváří dojem skutečného obsahu. Řekl tu někdo postmoderna?

Temné síle zdar Všechny tyto vnější znaky jsou tedy blyštivým pouzdérkem pro vlastní obsah, kterým je milá pohádka o tom, jak Hloupý Honza (nebo řekněme Lucky Luke) ukázal, co v něm je, a ke štěstí tak přišel. Pohádková licence dovoluje neptat se po detailech - jako například po tom, že záchranný modul s roboty dopadl v celém vesmíru zrovna jen pár kilometrů od adresáta nebo že stíhačky rebelů používají ve vzduchoprázdnu "nosné plochy" křidýlek. Sice se tu dost střílí, ale jsou to roztomilé barevné neonky s čmoudíky plnými jisker; krev neuvidíte žádnou, což činí z Hvězdných válek ideální film pro děti. Inu, pohádka.

Z tohoto konceptu vyčnívají některé scény, které shodou okolností patří k nejzábavnějším. Jednou z nich je sekvence v přístavním baru, na pohádku nebývale drsná a navíc už odkazující k jiné sérii, která se v době vzniku Hvězdných válek teprve klubala: k Indiana Jonesovi. Doslovné "citace dopředu" jsou pak v honičce ve Hvězdě smrti: například proskoky zavírajícími se dveřmi nebo přelet na laně nad propastí. A právě vtip a hravost honiček jsou nezbytnou protiváhou jisté topornosti scén, kdy se jedná o osud vesmíru. Vidět je to už na dialozích. Nejprve rozhovor ve velíně Hvězdy smrti: "Princezna? Vyhlaste pohotovost." "Obi-Wan je zde. A s ním i Síla." "Jestli máš pravdu, nesmí nám uprchnout." "Předpokládám, že má jiný plán. Musím se mu postavit sám." Nedlouho poté následuje dialog Luka, Hana Sola a princezny, chycených v pasti. Princezna (ironicky): "Díky za svobodu. Neznáte plán zpáteční cesty?" Han Solo: "To vymyslel on, ty huso!" Luke: "Co já?"

Je také zajímavé sledovat, jak se starosvětské vyprávěcí postupy (psaný úvod, neustále vyhrávající "atmosférická" hudba, rozvleklost) mísí s již zmíněnou revolučností triků a žánrové skladby. Jestliže totiž "dějinná koncepce" filmu bere inspiraci napříč téměř celou historií lidstva, po filmové stráce Hvězdné války čerpají z většiny tehdejší historie filmu, tedy amerického. Těžko si například při brilantně natočeném a sestříhaném závěrečném útoku stíhaček nevzpomenout na honičku s Indiány ve Fordově Přepadení, nemluvě o odkazech na Čaroděje ze země Oz.

Shrnuto a podtrženo, Hvězdné války jsou stále přitažlivou pohádkou, která dnes vzbuzuje stejnou nostalgii jako kdysi vzbuzovala ohromení. Jsou dílem filmového fanouška s klukovskou duší, který do nich naládoval všechno to, co měl sám rád, a dokázal v celkovém skóre zvítězit vtipem a fantazií nad přílišným patosem. A to, jak Hvězdné války vydláždily cestu od filmu k podívané, stejně jako průvan, který způsobily ve filmovém průmyslu, už je zase jiná pohádka...

ZPĚT NA SPECIÁL HVĚZDNÉ VÁLKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.
Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.