Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (Star Wars: Episode I - The Phantom Menace)

16. 5. 2005 - 9:34 | Téma | red

Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (Star Wars: Episode I - The Phantom Menace) Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (Star Wars: Episode I - The Phantom Menace) Režie: George Lucas Hrají: Liam Neeson, Ewan McGregor, Natalie Portman, Samuel L

Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (Star Wars: Episode I - The Phantom Menace)

star_wars1_dvd

Režie: George Lucas
Hrají: Liam Neeson, Ewan McGregor, Natalie Portman, Samuel L. Jackson
Region: 2
Délka: 131 min.
Verze: widescreen (2,35:1)
Zvuk/jazyk: Dolby Digital 5.1 Surround EX (angličtina), Dolby Surround (angličtina)
Titulky: české, anglické, chorvatské, řecké, hebrejské, maďarské, islandské, polské, portugalské

Děj

Skoro bych se vsadil, že neexistuje fanoušek sci-fi, který by v životě neslyšel o Hvězdných válkách. Jejich sága začala už v sedmdesátých letech, kdy jejich duchovní otec George Lucas natočil první - chronologicky čtvrtý - díl. Od té doby je ve světě vidělo ohromné kvantum diváků a staly se kultem, jemuž může konkurovat snad jen serál Star Trek. Přesto byla Epizoda I přijata se smíšenými pocity. Vydělala pochopitelně spoustu peněz, ale starým a přestárlým fanouškům přišla celkem oprávněně infantilní. Otázkou je, zda právě tohle nejsou Hvězdné války. Pouze její originální obdivovatelé jsou o dvacet třicet let starší, a nešiku Jar Jara Binkse tudíž snášejí ještě hůř než roztomilé medvídky z Endoru.

Skrytá hrozba dělá jasno v tom, jak to vlastně začalo s temným Darthem Vaderem. Jak se dostal coby děcko mezi rytíře Jedi a kde se vzala královna Amidala, budoucí matka jeho dětí - Luka Skywalkera a princezny Leii. Také nám neunikne úlisný senátor Palpatin, od nějž nemusíme jít daleko pro odpověď na otázku z koho že se to vyklube onen úhlavní nepřítel vesmírného dobra pro následujících pět dílů.

Obraz a zvuk
Hlavně zvuková složka se mimořádně povedla, ale ta už byla výborná v kině, takže z tohoto hlediska nedošlo na žádné zklamání. Obraz je rovněž hodně slušný, nicméně existuje nemálo filmů, které jsou na tom přinejmenším srovnatelně.

Výbava
Super! Koneckonců je na dvou discích a za relativně solidní cenu. Není divu, že patří k nejprodávanějším DVD na americkém trhu. První disk obsahuje pouze film plus informaci o tom, že majitel tohoto DVD a pécéčka s DVD mechanikou může na oficiálních internetových stránkách najít ještě spoustu exkluzivních informací, jež nejsou běžně dostupné ostatním surfařům. Film je opatřen komentářem George Lucase a šesti dalších členů štábu. Pod logem THX se rozněž skrývá průvodce optimálním nastavením televize a zvukové soustavy.

Hned v úvodu exkurze po druhém disku si řekněme, že obsahuje spoustu dokumentů. Na rozdíl od vcelku nezajímavých a banální dokumentů, nacházejících se na drtivé většině dévédéček, jsou tyto skutečně o něčem. V podstatě se vůbec nejedná o křiklavé propagační záležitosti, ale zpravidla o zajímavé nahlédnutí do zákulisí Lucasovy tvůrčí kuchyně. Najdeme u nich i titulky, byť jen anglické.

Neumím si představit, že by někoho nezajímaly nepoužité scény z Hvězdných válek. První dokument se věnuje právě jim, ale pokud jste netrpěliví, můžete si je pustit samostatně. Je jich celkem sedm. V zajímavém hodinovém sestřihu The Beginning se dozvíte, jak Epizoda I vznikala. Následuje pět osmiminutových dokumentů na téma vizuální efekty, kostýmy, design, souboje, příběh. Dále dvanáct neméně zajímavých o obsazování role Anakina, práci asistenta režie, problémech s mechanismem R2D2, apod. Jiná část disku je věnována 3D animacím. Zde můžete zhlédnout závod kluzáků a podmořskou scénu ve třech fázích vzniku - nejprve jako kreslený scénář, pak nahrubo animovaný "nástřel", a nakonec finální výsledek. Přepínat se mezi nimi lze pomocí tlačítka pro volbu úhlů kamery. Nezapomeňme na galerii fotografií z natáčení, plakáty a jiné propagační materiály, 4minutový dokument LucasArts o vývoji hry Starfighter, docela uhozený "videoklip" Duel of the Fates na hudbu Johna Williamse, a samozřejmě nezbytné televizní i filmové upoutávky.

Hodnocení
Film 4/5 - Klasika se skvělými efekty. (Za Jar Jara a Gungany by si zasloužila body dolů.)
DVD 5/5 - Nenapadá mě, co víc bych od disku chtěl.

ZPĚT NA SPECIÁL HVĚZDNÉ VÁLKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.
Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.
Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.