Soutěž FINÁLE uvede 21 hraných filmů a 28 dokumentů

- Téma autor: red

Praha 2. dubna (ČTK) – Dvacet celovečerních hraných filmů a 28 nových českých dokumentů uvede v soutěži 20

Praha 2. dubna (ČTK)Dvacet celovečerních hraných filmů a 28 nových českých dokumentů uvede v soutěži 20. ročník plzeňského festivalu Finále. Uskuteční se od 23. do 29. dubna v západočeské metropoli a zhruba šest desítek projekcí potěší návštěvníky pražských kin Evald, Světozor a Mat.

FINÁLE 2007"I letos počítáme s řadou mimosoutěžních sekcí, seminářů, besed, výstav a koncertů," řekl na dnešní tiskové konferenci v Praze ředitel přehlídky Ivan Jáchim. Podle něj se pro letošní jubilejní ročník rozhodli razantně snížit počet porot a tím i množství udělovaných cen. "Semináře, kulaté stoly, panely a workshopy by měly živě obsáhnout současné i historické české filmové dění," dodal. Z filmů, které měly premiéru od dubna 2006, se v soutěži neobjeví jen Svěrákovy Vratné lahve. "Podle vysvětlení režiséra a producenta Jana Svěráka má jeho snímek jinou festivalovou strategii," uvedl Jáchim. Předsedkyní poroty bude Iva Janžurová. Další mezinárodní jury rozhodne o ceně Zlatý ledňáček v kolekci 28 dokumentů. Byly vybrány z dvojnásobného počtu těch, které o účast v soutěži usilovaly.

Festivalový týden opět oživí skvělé filmy, které se v kinech běžně neobjevují. "Půjde o retrospektivu díla Jana Špáty, snímky osmdesátníka Ladislava Helgeho, snímky natočené podle předloh Vladimíra Párala a Bohumila Hrabala a také celonoční maraton televizního seriálu Záhada hlavolamu k letošnímu stému výročí narození Jaroslava Foglara," řekl Jáchim. Snímky dalších jubilantů, například Miloše Formana, Víta Olmera, Zdenka Sirového a Deža Ursínyho, se objeví v sekci Báječní lidé s klikou Na rozpočtu ve výši 14 milionů korun se podílely město Plzeň a Plzeňský kraj, ministerstvo kultury, fond kinematografie a sponzoři.

Jeden ze seminářů se bude věnovat filmové hudbě v šedesátých letech a dnes. Program festivalu nabídne také panel připravovaných českých filmových projektů, které představí jejich tvůrci. Novinkou bude Cena za významnou podporu české kinematografie v zahraničí.

Zdroje: ČTK

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.