Studie, známá jako průzkum Teens and Screens, se zúčastnilo 1 500 dospívajících a provedlo ji loni v srpnu Centrum pro vědce a vypravěče.
Podle výsledků průzkumu vyjádřilo 51 % respondentů přání, aby se příběhy zaměřovaly na přátelství a platonické vztahy. Zároveň se 47,5 % respondentů domnívalo, že sexuální obsah je obecně zbytečný pro rozvíjení většiny zápletek v televizních pořadech a filmech.
Studie dále ukázala, že 44,3 % respondentů si myslí, že romantika je v médiích příliš zastoupena, a 39 % by rádo vidělo na obrazovce širší zastoupení aromantických a/nebo asexuálních postav. Zpráva zdůraznila, že generace Z je vyčerpaná konvenčními heteronormativními příběhy, které upřednostňují romantické a/nebo sexuální vztahy, často toxické povahy. Stále více se zajímají o příběhy, které zobrazují přátelství jako základní aspekt dospívání a sociální pohody.
Dr. Yalda T. Uhls, zakladatelka Centra pro vědce a vypravěče a spoluautorka studie, poznamenala, že ačkoli mladí lidé skutečně chtějí méně sexuálního obsahu, hlavním poselstvím průzkumu je výzva k rozmanitému zobrazování vztahů v médiích. Vzhledem k přetrvávajícímu problému osamělosti mezi mladými lidmi studie naznačuje, že producenti médií by se měli přizpůsobit touze publika po příbězích, které odrážejí širší škálu vztahové dynamiky.
Toto zjištění lze považovat za posílení sílících trendů v sociálních médiích, které stále více zpochybňují převahu sexuálního obsahu v zábavních médiích. Podporuje názor, že má hodnotu ukazovat různé typy vztahů, včetně přátelství.
Po léta bylo publikum neustále krmeno příběhy postavenými na sexuálním napětí a romantických možnostech. Ačkoli tyto prvky nejsou ve své podstatě problematické, studie poukazuje na vznikající preferenci vyprávění, která zkoumají i nesexuální vztahy a dynamiku, která je s nimi spojena.
Zjištění studie mají nejen empirickou váhu, ale také kulturní důsledky. Poukazují na možný posun v prioritách vyprávění příběhů a mohly by ovlivnit přístup producentů a autorů k tvorbě obsahu do budoucna.