Sophie Scholl – Die letzten Tage

21. 2. 2005 - 6:02 | Téma | red

Sophie Scholl – Die letzten Tage zdroj: tisková zpráva

BERLINALE - cena za nejlepší režii a pro nejlepší herečku: Julia Jentsch ve zpracování posledních dnů protifašistické bojovnice Sophie Schollové v režii Marca Rothemunda. "Televizní vzpomínka s vynikající herečkou a odvážnou hudbou." Napsal: ŠIMON ŠAFRÁNEK. +Fotogalerie. Dobové drama dle skutečných událostí Sophie Scholl – Die letzten Tage Marca Rothemunda vypráví o posledních dnech odvážné studentky Sophie Schollové

Dobové drama dle skutečných událostí Sophie Scholl – Die letzten Tage Marca Rothemunda vypráví o posledních dnech odvážné studentky Sophie Schollové. Vyniká hereckými výkony hlavních protagonistů a odvážnou hudbou Reinholda Heila a Johnnyho Klimeka. Bohužel scénář Freda Breinersdorfera je členitý asi jako dálnice Praha-Plzeň.

Sophie Scholl (Julia Jentsch) byla členkou mnichovské antifašistické odbojové skupiny Bílá růže. V době okolo bitvy u Stalingradu spolu s bratrem a kamarády Sophie rozmnožovala a rozesílala protihitlerovské letáky.
Sophie Scholl – Die letzten Tage Konečně v únoru 1943 doprovází Sophie svého bratra na univerzitu, kde během přestávky oba sourozenci rozmístí stovky letáků. Nestihnou včas zmizet a přičinlivý správce je udá.
Následuje týden vyslýchání, vykonstruovaný proces a trest smrti, který je vykonán spěšně ještě v den rozsudku. Celý film sledujeme z perspektivy hlavní hrdinky. Při prvním výslechu se Sophie tváří nevinně, když ale zjistí, že jí trest smrti pravděpodobně nemine, bere vinu na sebe.

Se Sophií a její představitelkou Julii Jentschovou (Die Fetten Jahre sind vorbei) se setkáváme ve chvíli, kdy si u rádia pozpěvuje s kamarádkou. Díky účesu a líčení nevypadá extra přitažlivě a navíc ta scéna samotná je v kontextu celého snímku vcelku zbytečná – jakmile se někdo ve válečném dramatu směje v prvním záběru, můžeme vsadit dům, že na konci se smát nebude.
Sophie Scholl – Die letzten Tage Hned v následujícím obraze se ocitáme na schůzce Bílé růže a Sophie/Julia poprvé zaujme svou křehkou sebejistotou.
Její hlavní momenty ale přicházejí při obrazech výslechu. Herečka si vystačí s malými gesty, která jsou však kromobyčejně přesná. Jentsch je opravdovou hvězdou filmu.
V roli Sophiina bratra je vidět díky emotivní soudní sekvenci Fabian Hinrichs, jako hlavní vyšetřovatel Mohr je pak Julii zcela rovnocenným hereckým partnerem Gerald Alexander Held.

Sophie Scholl – Die letzten Tage Je škoda, že se jednoduchý příběh neustále drží v kolejích snadné odhadnutelnosti a na hraně patosu. Později se Breinersdorfer nestydí před popravčí komoru přivést Sophiiny rodiče.
Rothemund, který za sebou má divácky úspěšnou komedii Kalhoty v pozoru (Harte Jungs), se vyhýbá kreslit vězeňské vztahy, atmosféru strachu, či zesílit linku boje idejí mezi Sophií a Mohrem, která později stejně eskaluje v soudní síni před inkvizitorským soudcem Rolandem Freislerem (komiksově démonický André Hennicke). Rothemund předkládá Sophii Schollovou spíše jako kroniku a memento, než intenzivní drama typu Na miskách vah (Taking Sides). 117 minut je na takový koncept dvakrát delší doba, než je nutné. Jako televizní hodinová inscenace by byla Sophie Scholl rozhodně silnější podívanou.

Sophie Scholl – Die letzten Tage Televizní je i technické zpracování. Sophie Scholl se odehrává převážně v interiérech, kamera si nepotrpí na bůh ví jakou estetiku. Sophiiny strasti sleduje věcně, s akcentem na očekávané divákovo pozdější utrpení. Obraz je lehoulince odbarvený, takovému dojmu ale napomáhají i kostýmy a kulisy, šedé hnědé a obecně pošmourné.

Výraznou předností Sophie Schollové je však hudba. Dramatické perkuse dělají z obrazu na univerzitě scénu hodnou Jamese Bonda a přivádějí do sálu nevídané vzrušení. Johnny Klimek a Reinhold Heil stojí za hudbou k filmům Toma Tykwera (společně založili kapelu Pale 3), Romanekově Expres foto (One Hour Photo) a aktuálně i k mysterióznímu horroru The Cave Bruce Hunta.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.
Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.
Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

7. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Boxerské drama Creed bylo výborné a Stallonovi přihrálo nominaci na Oscara. Jenže teď se svou nejslavnější rolí asi definitivně končí.