Snímek Největší z Čechů Roberta Sedláčka bude v předpremiéře představen na LFŠ

17. 7. 2010 - 13:50 | Téma | red

Snímek Největší z Čechů Roberta Sedláčka bude v předpremiéře představen na LFŠ zdroj: tisková zpráva

Svůj nový snímek Největší z Čechů představí v předpremiéře na Letní filmové škole v Uherském Hradišti (LFŠ) režisér Robert Sedláček. Autor filmů Muži v říji a Pravidla lži se vydal se štábem do Pelhřimova, města kuriozit a rekordmanů. Diváci se mohou těšit i na film polského režiséra Andrzeje Wajdy Puškvorec nebo snímek Iluzionista natočený podle nerealizovaného scénáře Jacquese Tatiho. LFŠ zároveň na světlo vynese pár pozapomenutých českých snímků z 90. let.

Novinářům dnes program LFŠ představil její ředitel Pavel Bednařík. Festival začne 23. července a potrvá do 1. srpna.

Zážitek podle Bednaříka čeká na diváky, kteří vyhledají islandský film Reykjavík. Navzdory názvu nelze čekat cestopisný snímek, více prozradí jeho zařazení do programové sekce Půlnoční delikatesy. "Je to béčkový horor o velrybářských kanibalech, který se v originále jmenuje Reykjavický masakr při pozorování velryb," řekl Bednařík.

Filmová škola si klade za cíl nejen představit nejnovější kinematografii, ale především vzdělávat. Nabídne proto mnoho starších nebo pozapomenutých filmů, které by měl každý filmový fanoušek znát. Letos tak budou moct lidé znovu objevit třeba český film 90. let.

Největší z čechů zdroj: tisková zpráva

Přestože mají mnozí 90. léta ještě v živé paměti, některé filmy překvapivě nejsou dnes k nalezení a není je možné vidět v televizi ani v kině. Organizátoři Letní filmové školy podnikli dobrodružnou cestu za hledáním dochovaných kopií, některé z nich se ukrývaly třeba pod postelí střihače a na podobných neuvěřitelných místech, řekl Bednařík. Některé produkční společnosti totiž zanikly. Stává se také, že filmaři na své tehdejší filmy zanevřeli a nechtějí, aby se znovu promítaly.

"Jsou filmy, které jsou skutečně raritami a které nebylo možné sehnat ani po urgencích," prozradil Bednařík. Některé se nakonec nepodařilo zajistit. "Ukazuje to, jak byla ta 90. léta divoká, jak fungovaly produkční vazby, kdy měl být film jen produktem, který měl jen proběhnout kiny a dál se neukládal," dodal Bednařík.

Několik zajímavých filmů 90. let se ale naopak podařilo získat. Diváci se tak mohou těšit na Akumulátor Jana Svěráka, Panství v produkci Martina Dejdara nebo snímek Mladí muži poznávají svět od Radima Špačka.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.
Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.