Snímek Baaria sleduje osudy tří generací

13. 5. 2010 - 8:00 | Téma | red

Snímek Baaria sleduje osudy tří generací zdroj: tisková zpráva

Osudy tří generací v malém sicilském městě sleduje snímek Baaria natočený oscarovým italským režisérem Giuseppem Tornatorem. V jedné z hlavních rolí se v retrospektivním filmu představila herečka Monica Belucciová.

Částečně autobiografický příběh, který měl světovou premiéru loni v září na filmovém festivalu v Benátkách, se v českých kinech objeví od 20. května. V novinářské projekci jej dnes uvedla společnost 35MM.

"Asi to byla touha vrátit se do nenávvratně odvátých dnů nevinnosti, která mne vedla k natočení tohoto filmu," řekl o své inspiraci Tornatore, který je také autorem scénáře. Příběh manželské dvojice v rodné Sicílii zachytil na pozadí dramatického vývoje dějin od 30. do 70. let minulého století.

Baaria

Syn chudého pasáka ovcí Peppino je svědkem příkoří své rodiny. Od mládí sympatizuje s levicí a rozhodne se zapojit do politického dění. Dostává se však do střetu s vlastními ideály i se společností, které vládne místní mafie. Oporou je mu ale rodina a jeho životní láska, kterou hraje Belucciová. Rodinná sága sleduje život otce, syna i vnuka, který se ve filmu představuje jako vášnivý filmař.

"Městečko Baaría, kde jsem se narodil, vyrostl a žil do svých 28 let, se nachází v provincii Palermo. Říká se, že muž by měl opustit Sicílii nejpozději do svých sedmnáctých narozenin, než si přivlastní všechny zlozvyky místního regionu. Měl jsem dostatek času pojmout je všechny za své," řekl režisér, který je nositelem oscarového ocenění za snímek Bio Ráj.

Historický snímek mapuje život lidí v období vzestupu fašistického režimu, působení mafie i druhou světovou válku až po revoltu 70. let. Děj velmi přirozeně líčí osudy několika rodin v provincii Bagheria, označované tamním lidovým dialektem jako Baaria. Autor do něj zapojil široce rozvětvené příbuzenstvo, přátele, sousedy a další obyvatele.

Baaria

Působivou atmosféru dokresluje hudba Tornatorova dvorního skladatele Ennia Morriconeho. "Ve filmu nejde jen o cestu několika dekádami 20. století, ale je to především hold, který režisér skládá rodišti a rodině," uvedl. Podle něho jde o "výrazné dílo, které dokáže na chvíli zastavit čas".

Podle informací v italském tisku film stál 25 milionů eur (zhruba 637 milionů korun). V minulosti si vysloužil také kritiku ochránců práv zvířat, kteří žádali zákaz jeho promítání. V jedné ze scén je totiž poražený býk, jehož krev se využívá pro rituální obřad. Tornatore se však bránil s tím, že scéna byla natočena na jatkách v Tunisku a počítačová animace by byla neefektivní.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

22. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Studio Warner Bros má s Mortal Kombatem velké plány a pokud se něco nepokazí, u prvního dílu jen tak neskončí.
Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.