Snímek Baaria sleduje osudy tří generací

13. 5. 2010 - 8:00 | Téma | red

Snímek Baaria sleduje osudy tří generací zdroj: tisková zpráva

Osudy tří generací v malém sicilském městě sleduje snímek Baaria natočený oscarovým italským režisérem Giuseppem Tornatorem. V jedné z hlavních rolí se v retrospektivním filmu představila herečka Monica Belucciová.

Částečně autobiografický příběh, který měl světovou premiéru loni v září na filmovém festivalu v Benátkách, se v českých kinech objeví od 20. května. V novinářské projekci jej dnes uvedla společnost 35MM.

"Asi to byla touha vrátit se do nenávvratně odvátých dnů nevinnosti, která mne vedla k natočení tohoto filmu," řekl o své inspiraci Tornatore, který je také autorem scénáře. Příběh manželské dvojice v rodné Sicílii zachytil na pozadí dramatického vývoje dějin od 30. do 70. let minulého století.

Baaria

Syn chudého pasáka ovcí Peppino je svědkem příkoří své rodiny. Od mládí sympatizuje s levicí a rozhodne se zapojit do politického dění. Dostává se však do střetu s vlastními ideály i se společností, které vládne místní mafie. Oporou je mu ale rodina a jeho životní láska, kterou hraje Belucciová. Rodinná sága sleduje život otce, syna i vnuka, který se ve filmu představuje jako vášnivý filmař.

"Městečko Baaría, kde jsem se narodil, vyrostl a žil do svých 28 let, se nachází v provincii Palermo. Říká se, že muž by měl opustit Sicílii nejpozději do svých sedmnáctých narozenin, než si přivlastní všechny zlozvyky místního regionu. Měl jsem dostatek času pojmout je všechny za své," řekl režisér, který je nositelem oscarového ocenění za snímek Bio Ráj.

Historický snímek mapuje život lidí v období vzestupu fašistického režimu, působení mafie i druhou světovou válku až po revoltu 70. let. Děj velmi přirozeně líčí osudy několika rodin v provincii Bagheria, označované tamním lidovým dialektem jako Baaria. Autor do něj zapojil široce rozvětvené příbuzenstvo, přátele, sousedy a další obyvatele.

Baaria

Působivou atmosféru dokresluje hudba Tornatorova dvorního skladatele Ennia Morriconeho. "Ve filmu nejde jen o cestu několika dekádami 20. století, ale je to především hold, který režisér skládá rodišti a rodině," uvedl. Podle něho jde o "výrazné dílo, které dokáže na chvíli zastavit čas".

Podle informací v italském tisku film stál 25 milionů eur (zhruba 637 milionů korun). V minulosti si vysloužil také kritiku ochránců práv zvířat, kteří žádali zákaz jeho promítání. V jedné ze scén je totiž poražený býk, jehož krev se využívá pro rituální obřad. Tornatore se však bránil s tím, že scéna byla natočena na jatkách v Tunisku a počítačová animace by byla neefektivní.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

23. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Nová trilogie Star Wars je všechno, jen je jednomyslně opěvovaná. A teď se do ní pustila i editorka původní trilogie.
Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

22. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ewan McGregor si šel pro svoji první cenu Emmy za hlavní roli v seriálu Halston a při té příležitosti zmínil i svůj aktuálně nejočekávanější projekt.
Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

Oscarový režisér Guillermo del Toro se vrací a zase to bude o monstrech, jen o těch trochu jiných.
Tom Hanks se vrací k Applu, tentokrát s pejskem a robotem

Tom Hanks se vrací k Applu, tentokrát s pejskem a robotem

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

V novém sci-fi dramatu Finch půjde o odhodlání titulního Finche (Hanks), jednoho z posledních lidí na světě, najít nového páníčka pro svého psa Goodyear.