Snílci (The Dreamers)

19. 1. 2004 - 2:34 | Téma | red

Snílci (The Dreamers) zdroj: tisková zpráva

Tip dokina: Dva sourozenci a cizí mladík tvoří milenecký trojúhelník v mistrovsky vydesignovaném komorním cinefilském dramatu Bernarda Bertolucciho, které se odehrává v Paříži v pohnutém roce 1968. Napsal: ŠIMON ŠAFRÁNEK. +Fotogalerie!

„Petice je báseň a báseň je petice.“
Keaton nebo Chaplin? Clapton, nebo Hendrix? To jsou otázky, které vzrušují hrdiny nejnovějšího snímku italského mistra Bernarda Bertolucciho, který Snílky (The Dreamers) dělá radost filmaři v sobě a bez debat i všem opravdovým milovníkům filmu.


Ve vaně Rok 1968. Do revolucí vonící Paříže přijíždí Matthew (Michael Pitt), mladík ze Států. Spolu s desítkami filmových nadšenců hltá projekce v proslulé Cinémathèque. Brzy dojde na demonstrace a tehdy se Matthew u bran kina setká s jemně lascivní kráskou Isabelle (Eva Green), a posléze i s jejím zapáleným bratrem Theem (Luis Garrel).
Matthew se do obou sourozenců okamžitě zamiluje a neváhá, když mu nabídnou, aby s nimi žil v obrovském bytě jejich rodičů, kteří zrovna odcestovali na dovolenou.
Tím však Matthew bez varování vstupuje do světa jejich filmových, rozverných i neobvykle krutých her.

Ač totiž Snílci z pera Gilberta Adaira začínají jako srdečné a bezstarostné prázdniny, v uzavřeném prostředí bytu se touhy a záměry trojice pomalu začnou napadat. A když pány rozněcují už jen kavárenské diskuse o politice a umění, jak se zachovají při Isabelliných erotických provokacích? Přitom ani ona není pořád královna. Nikdo si tu nemůže být jistý před nikým, aliance se proměňují rychlostí světla a ani hladové polibky nemusí nic znamenat- je to zkrátka stejné, jako dole na bouřící ulici, jako u politických stolů.

SnRole interiéru bytu je ve Snílcích podobně stěžejní, jako třeba v Polanského Rosemary má děťátko. Dle rafinovaných průhledů přes dvůr se lze domnívat, že zabírá celé patro secesního činžáku, a jde tedy o téměř královské bydlení. Nespočet ložnic, pokojů, nebo jen místností symbolizuje tajemství sourozeneckého vztahu, která Matthew pomalu odkrývá, nebo kterým je proti své vůli vystavován.
Dispozice bytu dala navíc tvůrcům ojedinělou možnost zaplnit prostor neobvyklými a rozdílnými předměty a kompozicemi tak, aby se přitom navzájem netloukly, ale aby se neslyšně mísily jako vrstvy alkoholu v koktejlu. Od zelenkavých nátěrů stěn, po přísně studenou kuchyň, od vznešeného obýváku, který zprzní barokně orientální stan s poházenými nahými těly až ke koupelně s trojdílným zrcadlem nad vanou.
Starého designéra Bertolucciho navíc tyhle všechny objekty neuchvacují prvoplánově, neklouže po nich jako náhodný turista, ale zkušeně je podřizuje celkovému záměru vytvořit magické místo prodchnuté vůní akátů s odleskem pižma. Prostřihy do archivů toto aroma Snílků příjemně zakulacují.

Mladým hercům nedělá problém vcítit se do svých postav a odlišit i jen drobné nuance charakterů.
Jemnou prací s šery, stíny a kompozicemi pak kameraman Fabio Cianchetti vytvořil film v obrazech.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.