Snášenliví, nesnášenliví (Tolérance, Intolérance)

7. 5. 2007 - 15:16 | Téma | red

Snášenliví, nesnášenliví  (Tolérance, Intolérance) Placeholder | zdroj: tisková zpráva

[Statistické údaje:] - Námět a režie: Loréne Debaisieux. Kamera: Didier Hill DeRive. Střih: N. Bontempo. Zvuk: R. Aramburn. Produkce: Jean Labib. 26 minut. Francie, 2002.

One_World_Snasenlivi
Xenofobie je problém, se kterým se potýká celá Evropa. V řadě zemí uspěly v posledních letech ve volbách extrémně pravicové strany, ať už se jedná o Heiderovu stranu Svobodných v Rakousku, Le Penovu Národní frontu ve Francii či jim podobné strany v Británii, Nizozemsku nebo Dánsku. Francouzská dokumentaristka Loréne Debaisieux vyzkoušela, nakolik pevné a zakořeněné jsou rasistické názory u zastánců francouzské extrémní pravice.

Třicetiletá Mathilde zastává extrémně pravicové postoje: brojí proti migraci a těm, kteří ji podporují. Nasser Sali pochází z Alžírska a ve Francii žije se svou ženou Fekií a čtyřmi dětmi. Na návrh režisérky Debaisieux pozve alžírská rodina Mathilde, aby strávila několik dní u nich doma. Ona i Sali dostali ruční kameru, na kterou v průběhu experimentu zaznamenávají své pocity z průběhu návštěvy.

Nasser i Fekia jsou z počátku přesvědčeni, že pomáhají dobré věci. Jsou připraveni dokázat Mathildě, že její nepřátelský postoj není opodstatněný. Mathilde je ale nesmiřitelná a snaží se Nassera přesvědčit, že je ve Francii jen trpěným a nevítaným hostem. Fekia se těžko vyrovnává s tvrdými Mathildinými odsudky a atmosféra v domě je stále tíživější…

Inspiraci pro svůj experiment našla režisérka v pořadu BBC „Žít s nepřítelem“, který má ve Velké Británii obrovskou sledovanost. V necelé půlhodině sledujeme, jak se postupně vyvíjely vztahy mezi hlavními protagonisty. Autorka se zdržuje jakýchkoli komentářů, až na úvodní vysvětlení situace nechává mluvit jen Mathildu a její hostitele. A jejich závěrečný dialog je více než výmluvný.

Na SPECIÁL k festivalu JEDEN SVĚT 2003

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.