Slovenský dokument Hranice bude příští rok bojovat o Oscara

21. 9. 2010 - 6:30 | Téma | red

Slovenský dokument Hranice bude příští rok bojovat o Oscara zdroj: tisková zpráva

Slovensko příští rok vyšle do souboje o filmového Oscara dokumentární snímek Hranice, který natočil režisér Jaroslav Vojtek. Rozhodla o tom dnes hlasováním Slovenská filmová a televizní akademie (SFTA).

Film Hranice přibližuje osudy vesničky Slemence, jejíž jedna část v roce 1946 připadla Sovětskému svazu a druhá Československu. Od roku 2007 je slovensko-ukrajinská hranice na konci Evropské unie ještě více střežená.

"Ostnatý drát bezohledně natažený mezi domy rozdělil nejen hřbitov a majetky, ale i nejbližší rodiny na desítky let, někdy dokonce navždy. Vyskytly se případy, kdy rodiče zůstali na jedné straně a děti na druhé," uvádějí tvůrci na internetu. Snímek už získal cenu Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě a byl uveden i na festivalu v nizozemském Rotterdamu.

Hranice zdroj: tisková zpráva

Zatímco loni slovenská akademie vybírala kandidáty na Oscara z desítky filmů, letos se výběr zúžil na tři, protože jen tolik jich bylo ve slovenských kinech uvedeno od října 2009 do září 2010. Kromě Hranice to byl hraný historický film Legenda o létajícím Cypriánovi debutující režisérky Mariany Čengelové-Solčanské a další dokument Mongolsko - Ve stínu Džingischána od známého filmaře Pavla Barabáše.

O vítězích se v Los Angeles rozhodne koncem února příštího roku. Slovenským tvůrcům Oscara jako první a zatím poslední přinesl v roce 1965 československý film Obchod na korze, který natočil Ján Kadár a Elmar Klos.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

25. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Takhle Prahu už dlouho nikdo nezničil, a i když je ve filmu spousta skutečných věcí, destrukce vypadá snad až příliš digitálně.
Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.
Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

24. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Zároveň tu ale nechybí ani osudovost, důraz na vztahy, nebo Natalie Portman jako ženský Thor.
Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

23. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak tohle je paráda. Cruisovi je skoro šedesát, ale to, co předvádí v nové Mission Impossible, se jen tak nevidí.