Slavný milovník Casanova žije věčně (na filmovém plátně…)

25. 1. 2008 - 15:31 | Téma | red

Slavný milovník Casanova žije věčně (na filmovém plátně…) zdroj: tisková zpráva

Jak známo, v dřívějších stoletích vládla pokrytecká morálka, vše související se sexualitou podléhalo tabuizování a bdělý zpovědník dohlížel i na nejintimnější záležitosti

Jak známo, v dřívějších stoletích vládla pokrytecká morálka, vše související se sexualitou podléhalo tabuizování a bdělý zpovědník dohlížel i na nejintimnější záležitosti. Avšak pod vnější maskou ctnosti a zbožnosti kvetly necudnosti všeho druhu (nejen ve vyšších kruzích a mezi měšťanstvem, ale také mezi venkovany, jak často připomínaly zlomyslné pamflety). V této atmosféře se vynořila legendární moralita o potrestaném zhýralci o donu Juanovi, ale také pověst o neodolatelném milovníku Casanovovi, jemuž se ráda vzdala každá žena.

Giacomo Girolamo Casanova (1725–1798) se stal věhlasným již za svého bouřlivého života. Ve stáří se bavil sepisováním obšírných pamětí, v nichž si více vybásnil než pravdivě vylíčil své zážitky jako napínavý sled podvůdků, útěků, soubojů a hlavně erotických příhod. Moderní výzkumy ukazují, že zveličoval vlastní význam, že ve skutečnosti často jen paběrkoval a nikdy nehrál význačnější úlohu v kontextu soudobých dějin. Ale i tak jeho vzpomínky dokládají poměry v téměř celé Evropě 18. století. Jejich pisatel byl totiž světoběžník s pohotovým pozorovacím talentem a snad fenomenální pamětí.

Dožil v Čechách na zámku v Duchcově, kam se uchýlil poté, co se jeho svět, reprezentovaný zejména předrevoluční Francií, nenávratně zhroutil. Někdejší elegán zastával místo knihovníka. Stěžoval si na sychravé počasí v tomto „siberijském“ prostředí, na odloučenost od světa, na klevety a zlomyslnost služebnictva, které se mu všelijak mstilo za jeho ustavičné stížnosti.

Casanovových osudů se záhy zmocnila literatura, divadlo a již od počátků své existence i film. Ještě v němé éře vzniklo několik romantických verzí. Ruský emigrant Ivan Mozžuchin se k této postavě vrátil dokonce dvakrát, podruhé již ve zvukovém filmu. Ale filmaři se casanovského mýtu nezmocňovali jen v Itálii a ve Francii, ale také v Anglii, Německu, Americe a dokonce i v Čechách. Dlouho naráželi na cenzurní překážky. Vyskytl se například požadavek, aby Casanova nelíbal příliš dlouho a příliš často. Jiný dohlížitel slušnosti vyžadoval, aby se proslulý svůdce nakonec oženil. Jeho příhody se měly dokonce odehrávat jen ve snu! V nejnovější verzi, která nyní vstupuje do kin, jeho sukničkářství napraví upřímná láska.

Smyslnost tedy v případě Casanovy na plátna vstoupila až tehdy, když mravokárná omezení padla, tedy od šedesátých let. Filmaři v rychlém sledu zpracovali nejrůznější etapy jeho života, od rozdychtěného dětství až po hořce bilancující stáří.

Casanova: R. Chamberlain Rozpustilý a pikantní snímek Mládí a první zkušenosti Giacoma Casanovy (1969) popisuje poněkud neobratné začátky později proslulého svůdníka. Mladičký Leonard Whiting, jenž se nedlouho před tím proslavil jako Romeo v pověstném Zeffirelliho filmu, mu vtiskl rysy zvídavého puberťáka, kterého nesmírně přitahují taje skryté pod ženskou sukní. Podobně byl o mnoho let později zpodoben v televizním filmu Mladý Casanova (2002) Stefanem Accorsim. Naproti tomu Richard Chamberlain jej ve verzi z roku 1987 hrál jako okouzlujícího šviháka, jenž má smysl pro spravedlnost a nakonec osvědčí i svědomí: chladnokrevně přelstí domýšlivé koketky a s dívkou chovající opravdové city zachází laskavě.

I filmový Casanova však začal stárnout. Alain Delon se v Návratu Casanovy (1991, režie Edouard Niermans) již vžívá do stárnoucího hrdiny, jenž s trpkostí poznává, že dosud osvědčené dvoření a galantní gesta přestávají zabírat. V podobném duchu jej prezentuje i Marcello Mastroianni v Noci ve Varennes (1982). Umocňuje výrazovou expresivitu: vybělené tváře, proplešatělá hlava, znuděný výraz a rezignované řeči, že odjíždí kamsi daleko na sever, do nějakých neznámých Čech. V tomto filmu však vystupoval jako okrajová postava, ústřední zápletka se týkala pokusu vyvést královskou rodinu z revoluční Paříže.

Nejznámější verzi filmového portrétu Casanovy vytvořil mág italského filmu Federico Fellini (1976). V jeho pojetí se hrdina, jehož ztělesnil Donald Sutherland, stal téměř mechanickou loutkou, jeho milostné supění ze všeho nejvíc připomínalo přemáhaný parní stroj. V tomto filmu přišel Casanova o nejvíce glorioly, byl degradován na pouhého živočišného „sběratele skalpů“, jenž odosobněný sex pojímal jako výkonnostní sport.

Do českých kin či na televizní obrazovky pronikal Casanova ojediněle – strážci mravů bděli. Přesto i v Čechách vznikly dva filmy. Václav Krška zachytil v romantické komedii Poslední růže od Casanovy (1966) jeho duchcovský pobyt a sázku, že stárnoucí sukničkář dokáže stále pobláznit srdce ženy, znalé jeho pověsti. Titulního hrdinu ztělesnil Felix le Breux. *) Podruhé se ke Casanovovi vrátil Jaroslav Soukup v povídkovém filmu Divoká srdce (1989). Casanovu (Boris Rösner) zde pobouří svévole, s jakou Mozart pojednal svůdcovství v Donu Juanovi. Navíc se cítí jako unavená hříčka v rukou chtivých žen.

Kdysi jsme Casanovu mohli zahlédnout i v jedné epizodě z francouzského televizního seriálu Slavné útěky (1972). Proslulý nemrava tu prchal z nejobávanějšího vězení své doby, z benátských olověných komor, přičemž mu pomáhaly vnadné děvy včetně dcery žalářníkovy. Inu, není nad jitřivou pověst...

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Zahradní add-ons: Jak si vybrat ty nejlepší doplňky pro vaši zahradu

Zahradní add-ons: Jak si vybrat ty nejlepší doplňky pro vaši zahradu

9. 1. 2025 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Zahrada je místem, kde můžeme nerušeně odpočívat a nabírat síly. Aby však tento prostor působil co nejpříjemněji, vyplatí se věnovat pozornost i zdánlivým maličkostem. Právě různé zahradní doplňky dokážou proměnit obyčejný koutek v místo, které nejen krásně vypadá, ale rovněž usnadňuje péči o rostliny a zve k odpočinku. V následujícím článku se podíváme na to, proč jsou kvalitní add-ons pro zahradu tak důležité, a představíme tipy, jak je efektivně využít.
Plinko Česko: Proč by si čeští hráči měli zahrát tuto populární hru

Plinko Česko: Proč by si čeští hráči měli zahrát tuto populární hru

21. 6. 2024 | Dokina.cz | Inzerce

Plinko je hra, která si postupně získala srdce mnoha hráčů nejen po celém světě, ale také v České republice. Čeští hráči mají nyní možnost vyzkoušet si tuto jedinečnou hru na stránkách Plinko česko, která kombinuje jednoduchost, zábavu a potenciál velkých výher. Plinko je hrou náhody, která se vyznačuje svou snadnou ovladatelností a rychlým tempem, což z ní činí ideální volbu jak pro začátečníky, tak i pro zkušené hráče.
Už za pár dní vstupuje do kin romantická komedie LÁSKA NA ZAKÁZKU

Už za pár dní vstupuje do kin romantická komedie LÁSKA NA ZAKÁZKU

4. 6. 2024 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Romantický film režisérky Evy Toulové v komediálních upoutávkách demonstruje, jak to může vypadat, když otec nepozná vlastní dítě, nebo jak se dá skutečně odnaučit kouřit. Snímek plný známých tváří, vstupuje do kin 6. června 2024.
Proč jsou filmy o kasinech vždy populární: poučení pro online hráče

Proč jsou filmy o kasinech vždy populární: poučení pro online hráče

16. 5. 2024 | Komerční sdělení / PR | Inzerce