Škatuláci - recenze jednoho animovaného a za každou cenu originálního filmu

26. 10. 2014 21:30 - Recenze | Autor: Vojtěch Karlík

Škatuláci - recenze jednoho animovaného a za každou cenu originálního filmu Zdroj: Archiv

Škatuláci jsou pohádkou, která pochází ze stejné dílny jako populární Koralína a Norman a duchové. Pokud jste zmiňované filmy viděli, pak víte, že na vás čeká solidní příběh, který se vymyká klasickému pojetí amerických kreslených příběhů. V případě Škatuláků se však nejedná o žádné originální zjevení, ale jen dobře napsanou pohádku. A to zase není tak málo.

Filmu Škatuláci nelze upřít dvě věci. Tou první je vizuální podoba, která je opravdu skvělá. Druhou je pak originální dabing, který asi v českých kinech nemáte šanci slyšet. Jednu z hlavních postav například namluvil Richard Ayoade, což je "ten vlasatej" ze seriálu IT Crowds. I další herci jako Ben Kingsley a Nick Frost jsou zárukou specifického hlasového zabarvení. To bohužel nelze říci o českých hlasech, které zní tak nějak všechny jen lacině pitvořivě. 

Škatuláci Zdroj: Archiv

Škatulákům chybí trochu originálnější příběh. Opět je to o divném světě, které nás lidi svým způsobem děsí a chceme jej zničit. Škatuláci jsou prostě obyčejní trolové, kteří žijí pod jedním hodně zvláštním městem. Vypadají hodně žertovně a říká se jim boxtrolls, protože se oblékají do krabic. S nimi žije i jeden opravdový člověk, kterého tihle divní tvorové kdysi našli ještě jako mimino. Teď je to dospívající kluk, který vyleze mezi lidi a začne se mu tam líbit. Jenže nahoře jsou také lidé, co chtějí skřety v podzemí vyhubit.

Je jasné, že tedy půjde o střet a záchranu malých potvor. Současně také jde o lásku, kterou v malém klukovi probudí dívka z městečka. Chlapec se z nějakého důvodu jmenuje Vejce. Je to pravděpodobně výsledek tvůrčí porady nad tím, jak do totálně předvídatelného filmu narvat maximum neobvyklých věcí. Vejce? Fakt hustý, sem s ním.

Škatuláci Zdroj: Archiv

Největším problémem Škatuláků je jejich rozpolcenost. Animák přeci musí být hlavně pro děti, ale protože my (tvůrci) jsme ze studia Laika a udělali jsme i dospělejší kreslené filmy, musí to být pro všechny. Musí být! Jenže filmu chybí přirozenost. Škatuláci jsou křečovitě pitvořící se pitomové, ti nahoře je chtějí zničit, jiní se jich jen bojí. A chybí tomu normální humor. 

Škatuláci jsou pro celou rodinu, která nečeká nadsázku pro dospělé a nepočítá ani s nějakých dospělejším scénářem. Pokud vám jde o zabití času s dětmi v kině, pak jsou samozřejmě Škatuláci hodně v pohodě.

Hodnocení: 50 %

 

 

Zdroje: Vlastní

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Sony už poněkolikáté odkládá Uncharted a pořád nemá režiséra

Sony už poněkolikáté odkládá Uncharted a pořád nemá režiséra

27. 1. 2020 | Novinky | Adam Homola

Sony pořád žije v domnění, že by se Uncharted mohlo začít natáčet v dohledné době a že se té premiéry třeba i jednou dožijeme.
Disney začíná připravovat Captain Marvel 2, premiéru by chtěl stihnout do dvou let

Disney začíná připravovat Captain Marvel 2, premiéru by chtěl stihnout do dvou let

24. 1. 2020 | Novinky | Adam Homola

Captain Marvel loni nikomu zrak nevytřel, díru do světa neudělal a stejně utržil víc jak miliardu dolarů jen z kin. První ženský film od Marvelu dostane již brzy pokračování a horší to snad nebude.
Recenze: Králíček Jojo – dětství mezi nacisty

Recenze: Králíček Jojo – dětství mezi nacisty

23. 1. 2020 | Recenze | Matěj Svoboda

Režisér Taika Waititi si už stihl vydobýt ve filmovém světě zajímavé postavení. Originální a vizuálně hodně nápaditý režisér si nejdřív točil na Novém Zélandu svoje malé, trošku divné, ale hodně zábavné filmy, pak ovšem dostal nabídku na třetího Thora.
Recenze: Dolittle – Robert Downey Jr. a spousta zvířátek

Recenze: Dolittle – Robert Downey Jr. a spousta zvířátek

22. 1. 2020 | Recenze | Matěj Svoboda

Robert Downey Jr. to vloni zabalil jako Iron Man, a i když se šeptá, že jeho Tonyho Starka možná uvidíme v Black Widow, comicsové brnění už prakticky pověsil na hřebík.