Škatuláci - recenze jednoho animovaného a za každou cenu originálního filmu

26. 10. 2014 - 21:30 | Recenze | Vojtěch Karlík

Škatuláci - recenze jednoho animovaného a za každou cenu originálního filmu zdroj: tisková zpráva

Škatuláci jsou pohádkou, která pochází ze stejné dílny jako populární Koralína a Norman a duchové. Pokud jste zmiňované filmy viděli, pak víte, že na vás čeká solidní příběh, který se vymyká klasickému pojetí amerických kreslených příběhů. V případě Škatuláků se však nejedná o žádné originální zjevení, ale jen dobře napsanou pohádku. A to zase není tak málo.

Filmu Škatuláci nelze upřít dvě věci. Tou první je vizuální podoba, která je opravdu skvělá. Druhou je pak originální dabing, který asi v českých kinech nemáte šanci slyšet. Jednu z hlavních postav například namluvil Richard Ayoade, což je "ten vlasatej" ze seriálu IT Crowds. I další herci jako Ben Kingsley a Nick Frost jsou zárukou specifického hlasového zabarvení. To bohužel nelze říci o českých hlasech, které zní tak nějak všechny jen lacině pitvořivě. 

Škatuláci zdroj: tisková zpráva

Škatulákům chybí trochu originálnější příběh. Opět je to o divném světě, které nás lidi svým způsobem děsí a chceme jej zničit. Škatuláci jsou prostě obyčejní trolové, kteří žijí pod jedním hodně zvláštním městem. Vypadají hodně žertovně a říká se jim boxtrolls, protože se oblékají do krabic. S nimi žije i jeden opravdový člověk, kterého tihle divní tvorové kdysi našli ještě jako mimino. Teď je to dospívající kluk, který vyleze mezi lidi a začne se mu tam líbit. Jenže nahoře jsou také lidé, co chtějí skřety v podzemí vyhubit.

Je jasné, že tedy půjde o střet a záchranu malých potvor. Současně také jde o lásku, kterou v malém klukovi probudí dívka z městečka. Chlapec se z nějakého důvodu jmenuje Vejce. Je to pravděpodobně výsledek tvůrčí porady nad tím, jak do totálně předvídatelného filmu narvat maximum neobvyklých věcí. Vejce? Fakt hustý, sem s ním.

Škatuláci zdroj: tisková zpráva

Největším problémem Škatuláků je jejich rozpolcenost. Animák přeci musí být hlavně pro děti, ale protože my (tvůrci) jsme ze studia Laika a udělali jsme i dospělejší kreslené filmy, musí to být pro všechny. Musí být! Jenže filmu chybí přirozenost. Škatuláci jsou křečovitě pitvořící se pitomové, ti nahoře je chtějí zničit, jiní se jich jen bojí. A chybí tomu normální humor. 

zdroj: Cinemart

Škatuláci jsou pro celou rodinu, která nečeká nadsázku pro dospělé a nepočítá ani s nějakých dospělejším scénářem. Pokud vám jde o zabití času s dětmi v kině, pak jsou samozřejmě Škatuláci hodně v pohodě.

Hodnocení: 50 %

 

 

Zdroje: Vlastní

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.