Skandál na předávání ruských televizních cen

29. 9. 2010 9:00 - Téma | Autor: red

Skandál na předávání ruských televizních cen zdroj: Archiv

Za skandál označují ruská média víkendové vyhlášení cen ruské televizní akademie. Jméno držitelky nejprestižnější ceny, novinářky Manany Aslamazjanové, ani nezaznělo, nejspíše proto, že upadla do politické nemilosti a z Ruska emigrovala. Další z oceněných, režisér Oleg Dorman, se zase sošky Orfea zřekl na protest proti těm, kdo "z televize udělali hlavní faktor mravní a společenské katastrofy posledních deseti let".

Poslední dekáda je považována za éru Vladimira Putina, během níž se hlavní televizní stanice v zemi dostaly pod kontrolu státu či polostátních společností. Aslamazjanová, která je považována za zakladatelku regionální televizní žurnalistiky v zemi, dnes v Jerevanu prohlásila, že do Ruska přijede, aby cenu "za osobní vklad v rozvoj ruské televize" převzala, už kvůli úctě k lidem, kteří ji ocenili, a to již podruhé. Připustila však, že se za daných okolností, když její jméno z pódia ani nezaznělo, cítí poněkud trapně.

Před několika lety Aslamazjanová čelila v Rusku hrozbě až pěti let vězení za údajné pašování peněz, když ji celníci přistihli s hotovostí ve výši téměř čtvrt milionu korun.

Peníze byly určeny pro fond na podporu nezávislé žurnalistiky, který aféra zřejmě měla zlikvidovat. Žurnalistku v otevřeném dopisu tehdejšímu prezidentovi Putinovi podpořilo více než 2500 lidí. Před stíháním ji nakonec uchránil ústavní soud, který sporný paragraf zrušil. Tři dny po verdiktu byl novinářčin právník přepaden.

Dorman je režisérem dokumentárního filmu "Podstročnik" (Doslovný překlad), který se na ruské obrazovky dostal až loni, více než deset let po natočení. Kompenzací pro tvůrce měla zřejmě být i zvláštní cena, kterou však odmítl převzít, jako vůbec prvý laureát v historii ruských televizních cen.

Prezident televizní akademie Michail Švydkov usoudil, že Dorman jako člověk a občan měl právo tak učinit, ale zvolenou formu považuje za "nepěknou a nemístnou". Objasnil také, že jméno Aslamazjanové nezaznělo prý jen kvůli délce televizního přenosu.
Televizní ceny TEFI se v Petrohradu udělovaly v sobotu již po šestnácté.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Jason Momoa si střihne sněhuláka

Jason Momoa si střihne sněhuláka

2. 7. 2020 | Novinky | Adam Homola

Studio Warner Bros se dohodlo se Stampede Ventures na tom, že zrovna teď je ten pravý čas, kdy by měl vzniknout nový film o sněhulákovi.
Hororový Amulet láká na děsivou příšeru v podkroví

Hororový Amulet láká na děsivou příšeru v podkroví

1. 7. 2020 | Trailery | Adam Homola

Nový hororový film Amulet má na svědomí debutující scénáristka a režisérka Romola Rarai.
U kormidla dalších Pirátů z Karibiku by měla stát Margot Robbie

U kormidla dalších Pirátů z Karibiku by měla stát Margot Robbie

30. 6. 2020 | Novinky | Adam Homola

Že se chystají další Piráti z Karibiku víme už nějakou dobu. A nedávno jsme zaznamenali i spekulaci o tom, že otěže po Johnny Deppovi převezme Karen Gillan.
Gerard Butler nezachraňuje v Greenland svět, ale svoji rodinu

Gerard Butler nezachraňuje v Greenland svět, ale svoji rodinu

29. 6. 2020 | Trailery | Adam Homola

Gerard Butler míří do dalšího katastrofického filmu, tak doufejme, že to bude lepší než Geostorm.