Skandál na předávání ruských televizních cen

29. 9. 2010 9:00 - Téma | Autor: red

Skandál na předávání ruských televizních cen

Za skandál označují ruská média víkendové vyhlášení cen ruské televizní akademie. Jméno držitelky nejprestižnější ceny, novinářky Manany Aslamazjanové, ani nezaznělo, nejspíše proto, že upadla do politické nemilosti a z Ruska emigrovala. Další z oceněných, režisér Oleg Dorman, se zase sošky Orfea zřekl na protest proti těm, kdo "z televize udělali hlavní faktor mravní a společenské katastrofy posledních deseti let".

Poslední dekáda je považována za éru Vladimira Putina, během níž se hlavní televizní stanice v zemi dostaly pod kontrolu státu či polostátních společností. Aslamazjanová, která je považována za zakladatelku regionální televizní žurnalistiky v zemi, dnes v Jerevanu prohlásila, že do Ruska přijede, aby cenu "za osobní vklad v rozvoj ruské televize" převzala, už kvůli úctě k lidem, kteří ji ocenili, a to již podruhé. Připustila však, že se za daných okolností, když její jméno z pódia ani nezaznělo, cítí poněkud trapně.

Před několika lety Aslamazjanová čelila v Rusku hrozbě až pěti let vězení za údajné pašování peněz, když ji celníci přistihli s hotovostí ve výši téměř čtvrt milionu korun.

Peníze byly určeny pro fond na podporu nezávislé žurnalistiky, který aféra zřejmě měla zlikvidovat. Žurnalistku v otevřeném dopisu tehdejšímu prezidentovi Putinovi podpořilo více než 2500 lidí. Před stíháním ji nakonec uchránil ústavní soud, který sporný paragraf zrušil. Tři dny po verdiktu byl novinářčin právník přepaden.

Dorman je režisérem dokumentárního filmu "Podstročnik" (Doslovný překlad), který se na ruské obrazovky dostal až loni, více než deset let po natočení. Kompenzací pro tvůrce měla zřejmě být i zvláštní cena, kterou však odmítl převzít, jako vůbec prvý laureát v historii ruských televizních cen.

Prezident televizní akademie Michail Švydkov usoudil, že Dorman jako člověk a občan měl právo tak učinit, ale zvolenou formu považuje za "nepěknou a nemístnou". Objasnil také, že jméno Aslamazjanové nezaznělo prý jen kvůli délce televizního přenosu.
Televizní ceny TEFI se v Petrohradu udělovaly v sobotu již po šestnácté.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Znáte ty nejlepší parodie Star Wars?

Znáte ty nejlepší parodie Star Wars?

13. 12. 2019 | Téma | Matěj Svoboda

Harry Potter? Avengers? Bondovky? Ani náhodou, největší filmový fenomén všech dob jsou Star Wars.
Akira nedorazí za dva roky

Akira nedorazí za dva roky

12. 12. 2019 | Novinky | Adam Homola

Studio Warner Bros. nás moc nepotěšilo a zároveň mám udělalo radost. Nejdřív ale ta horší zpráva, která je už částečně obsažená v titulku. Akira jen tak nebude.
Guillermo del Toro se nás v dubnu pokusí vyděsit hororem Antlers

Guillermo del Toro se nás v dubnu pokusí vyděsit hororem Antlers

11. 12. 2019 | Trailery | Adam Homola

Guillermo del Toro se vrací, byť tentokrát z pozice producenta. O režii slibně vypadajícího hororu Antlers se postaral Scott Cooper a vypadá to, že si ho del Toro hezky pohlídal.
Finální ukázka na novou bayovinu 6 Underground je tady

Finální ukázka na novou bayovinu 6 Underground je tady

10. 12. 2019 | Trailery | Adam Homola

Netflix má hodně zajímavý konec roku. Na jedné straně bojuje s cenově levnou a obsahově bohatou nabídkou konkurenčního Disney+ (u nás snad příští rok), zatímco na druhé straně tahá z rukávu jednu pecku za druhou.