Skandál na předávání ruských televizních cen

29. 9. 2010 - 9:00 | Téma | red

Skandál na předávání ruských televizních cen zdroj: tisková zpráva

Za skandál označují ruská média víkendové vyhlášení cen ruské televizní akademie. Jméno držitelky nejprestižnější ceny, novinářky Manany Aslamazjanové, ani nezaznělo, nejspíše proto, že upadla do politické nemilosti a z Ruska emigrovala. Další z oceněných, režisér Oleg Dorman, se zase sošky Orfea zřekl na protest proti těm, kdo "z televize udělali hlavní faktor mravní a společenské katastrofy posledních deseti let".

Poslední dekáda je považována za éru Vladimira Putina, během níž se hlavní televizní stanice v zemi dostaly pod kontrolu státu či polostátních společností. Aslamazjanová, která je považována za zakladatelku regionální televizní žurnalistiky v zemi, dnes v Jerevanu prohlásila, že do Ruska přijede, aby cenu "za osobní vklad v rozvoj ruské televize" převzala, už kvůli úctě k lidem, kteří ji ocenili, a to již podruhé. Připustila však, že se za daných okolností, když její jméno z pódia ani nezaznělo, cítí poněkud trapně.

Před několika lety Aslamazjanová čelila v Rusku hrozbě až pěti let vězení za údajné pašování peněz, když ji celníci přistihli s hotovostí ve výši téměř čtvrt milionu korun.

Peníze byly určeny pro fond na podporu nezávislé žurnalistiky, který aféra zřejmě měla zlikvidovat. Žurnalistku v otevřeném dopisu tehdejšímu prezidentovi Putinovi podpořilo více než 2500 lidí. Před stíháním ji nakonec uchránil ústavní soud, který sporný paragraf zrušil. Tři dny po verdiktu byl novinářčin právník přepaden.

Dorman je režisérem dokumentárního filmu "Podstročnik" (Doslovný překlad), který se na ruské obrazovky dostal až loni, více než deset let po natočení. Kompenzací pro tvůrce měla zřejmě být i zvláštní cena, kterou však odmítl převzít, jako vůbec prvý laureát v historii ruských televizních cen.

Prezident televizní akademie Michail Švydkov usoudil, že Dorman jako člověk a občan měl právo tak učinit, ale zvolenou formu považuje za "nepěknou a nemístnou". Objasnil také, že jméno Aslamazjanové nezaznělo prý jen kvůli délce televizního přenosu.
Televizní ceny TEFI se v Petrohradu udělovaly v sobotu již po šestnácté.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Venom 2: Carnage přichází, ale pořád se drží zpátky

Venom 2: Carnage přichází, ale pořád se drží zpátky

2. 8. 2021 | Trailery | Adam Homola

V pořadí druhý trailer na druhého Venoma je tady a jakkoliv se tváří výrazně líp než ten první, pořád se tak trochu drží zpátky.
Stylová jízda s vraždou uprostřed, tak zatím působí Klan Gucci

Stylová jízda s vraždou uprostřed, tak zatím působí Klan Gucci

2. 8. 2021 | Trailery | Adam Homola

První trailer na Klan Gucci je tady a má ohromný styl, jak se ostatně dalo čekat.
Na co koukat v červenci: Šílení superhrdinové a atletické legendy

Na co koukat v červenci: Šílení superhrdinové a atletické legendy

30. 7. 2021 | Téma | Matěj Svoboda

Během druhého prázdninového měsíce budete moci vyrazit do kina na drsnou komiksovku, ambiciózní české drama o legendárním atletovi nebo akčně-komediální jízdu s Ryanem Reynoldsem.
Bruce Willis se už v další Smrtonosné pasti nejspíš nevrátí

Bruce Willis se už v další Smrtonosné pasti nejspíš nevrátí

29. 7. 2021 | Novinky | Adam Homola

Na nové Smrtonosné pasti se pracovalo několik let, ale Disney teď vyhlásilo stopku.