Skandál na předávání ruských televizních cen

29. 9. 2010 - 9:00 | Téma | red

Skandál na předávání ruských televizních cen zdroj: tisková zpráva

Za skandál označují ruská média víkendové vyhlášení cen ruské televizní akademie. Jméno držitelky nejprestižnější ceny, novinářky Manany Aslamazjanové, ani nezaznělo, nejspíše proto, že upadla do politické nemilosti a z Ruska emigrovala. Další z oceněných, režisér Oleg Dorman, se zase sošky Orfea zřekl na protest proti těm, kdo "z televize udělali hlavní faktor mravní a společenské katastrofy posledních deseti let".

Poslední dekáda je považována za éru Vladimira Putina, během níž se hlavní televizní stanice v zemi dostaly pod kontrolu státu či polostátních společností. Aslamazjanová, která je považována za zakladatelku regionální televizní žurnalistiky v zemi, dnes v Jerevanu prohlásila, že do Ruska přijede, aby cenu "za osobní vklad v rozvoj ruské televize" převzala, už kvůli úctě k lidem, kteří ji ocenili, a to již podruhé. Připustila však, že se za daných okolností, když její jméno z pódia ani nezaznělo, cítí poněkud trapně.

Před několika lety Aslamazjanová čelila v Rusku hrozbě až pěti let vězení za údajné pašování peněz, když ji celníci přistihli s hotovostí ve výši téměř čtvrt milionu korun.

Peníze byly určeny pro fond na podporu nezávislé žurnalistiky, který aféra zřejmě měla zlikvidovat. Žurnalistku v otevřeném dopisu tehdejšímu prezidentovi Putinovi podpořilo více než 2500 lidí. Před stíháním ji nakonec uchránil ústavní soud, který sporný paragraf zrušil. Tři dny po verdiktu byl novinářčin právník přepaden.

Dorman je režisérem dokumentárního filmu "Podstročnik" (Doslovný překlad), který se na ruské obrazovky dostal až loni, více než deset let po natočení. Kompenzací pro tvůrce měla zřejmě být i zvláštní cena, kterou však odmítl převzít, jako vůbec prvý laureát v historii ruských televizních cen.

Prezident televizní akademie Michail Švydkov usoudil, že Dorman jako člověk a občan měl právo tak učinit, ale zvolenou formu považuje za "nepěknou a nemístnou". Objasnil také, že jméno Aslamazjanové nezaznělo prý jen kvůli délce televizního přenosu.
Televizní ceny TEFI se v Petrohradu udělovaly v sobotu již po šestnácté.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.
Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.
Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.