Sama v Africe je snahou o záchranu "majetku" uprostřed občanské války

26. 8. 2010 - 12:00 | Téma | red

Sama v Africe je snahou o záchranu "majetku" uprostřed občanské války zdroj: tisková zpráva

Dramatické osudy bílé farmářky snažící se uprostřed občanské války v nejmenované africké zemi zachránit rodinnou plantáž zachycuje film režisérky Claire Denisové Sama v Africe. Hlavní role připadla známé francouzské herečce Isabelle Huppertové, jejího exmanžela hraje Christopher Lambert proslavený jako "nesmrtelný horal" z filmové série Highlander.

Maria (Isabelle Huppert) je majitelkou velké kávové plantáže kdesi uprostřed černé Afriky. Jenže podnik budovaný generacemi jejích předků po desetiletí se náhle ocitl uprostřed území, kde se odehrávají střety oddílů povstalců s vládními vojáky. Na rozdíl od bílých sousedů, kteří chtějí spasit své životy útěkem za hranice, se Maria rozhodne na farmě zůstat a udržet její chod stůj co stůj. Její boj za záchranu podniku se ale zdá být beznadějný a pochopení nenachází dokonce ani u svých nejbližších. Mariin bývalý manžel v podání Christophera Lamberta se totiž dohodl na prodeji farmy s prohnaným šéfem místní policie a ani dospělý syn matčinu posedlost udržet si rodinný majetek nechápe.

Situaci jí navíc zkomplikuje přítomnost zraněného vůdce povstalců přezdívaného Boxer (Isaach De Bankolé), jemuž Maria poskytne pomoc a přístřeší. Sama ale o pravé identitě svého hosta, po němž jeho nepřátelé i spolubojovníci usilovně v okolí farmy pátrají, nemá tušení. Z obou výrazných individualit stojících v konfliktu na protichůdných stranách, se tak alespoň na krátkých čas stanou přátelé.

Sama v Africe

U recenzentů v anglicky psaných médiích, které sleduje specializovaný server rottentomatoes.com, si film Sama v Africe vysloužil poměrně příznivé hodnocení. Je prý napínavý, poutavý a zároveň děsivý, a v celkovém hodnocení proto od nich získal 90 procent. Chválu si od nich vysloužil zejména výkon Isabelle Huppert i Christophera Lamberta. Oceňují také práci kamery, které se podařilo zachytitkrásy africké přírody, uprostřed níž se příběh odehrává.

Čeští diváci také chválou ve velké většině nešetří. Výčitky ale směřují k údajně málo prokresleným vedlejším postavám, jejichž jednání se zdá být málo srozumitelné.
Sedmapadesátiletá Huppert se proslavila například ve filmech Paní Bovaryová, Pianistka, Saint-Cyr nebo 8 žen. Má řadu prestižních evropských filmových cen. Hrála i v několika amerických filmech.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

16. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Mad Max: Zběsilá cesta patří k tomu nejlepšímu, co na poli akčních filmů vzniklo, a to nejen za posledních deset let.
Padla poslední klapka disneyovského Predátora

Padla poslední klapka disneyovského Predátora

15. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ani jsme se nenadáli a další Predátor je hotový, respektive míří z placu do postprodukce.
Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

14. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

James Bond na to nebude v novém filmu sám, to už víme nějakou dobu. A teď se můžete na nové agentky podívat hezky zblízka.
Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

13. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Sedmá Mission Impossible je hotová, ale osmička Cruise ještě pořád čeká.