Maria (Isabelle Huppert) je majitelkou velké kávové plantáže kdesi uprostřed černé Afriky. Jenže podnik budovaný generacemi jejích předků po desetiletí se náhle ocitl uprostřed území, kde se odehrávají střety oddílů povstalců s vládními vojáky. Na rozdíl od bílých sousedů, kteří chtějí spasit své životy útěkem za hranice, se Maria rozhodne na farmě zůstat a udržet její chod stůj co stůj. Její boj za záchranu podniku se ale zdá být beznadějný a pochopení nenachází dokonce ani u svých nejbližších. Mariin bývalý manžel v podání Christophera Lamberta se totiž dohodl na prodeji farmy s prohnaným šéfem místní policie a ani dospělý syn matčinu posedlost udržet si rodinný majetek nechápe.
Situaci jí navíc zkomplikuje přítomnost zraněného vůdce povstalců přezdívaného Boxer (Isaach De Bankolé), jemuž Maria poskytne pomoc a přístřeší. Sama ale o pravé identitě svého hosta, po němž jeho nepřátelé i spolubojovníci usilovně v okolí farmy pátrají, nemá tušení. Z obou výrazných individualit stojících v konfliktu na protichůdných stranách, se tak alespoň na krátkých čas stanou přátelé.
U recenzentů v anglicky psaných médiích, které sleduje specializovaný server rottentomatoes.com, si film Sama v Africe vysloužil poměrně příznivé hodnocení. Je prý napínavý, poutavý a zároveň děsivý, a v celkovém hodnocení proto od nich získal 90 procent. Chválu si od nich vysloužil zejména výkon Isabelle Huppert i Christophera Lamberta. Oceňují také práci kamery, které se podařilo zachytitkrásy africké přírody, uprostřed níž se příběh odehrává.
Čeští diváci také chválou ve velké většině nešetří. Výčitky ale směřují k údajně málo prokresleným vedlejším postavám, jejichž jednání se zdá být málo srozumitelné.
Sedmapadesátiletá Huppert se proslavila například ve filmech Paní Bovaryová, Pianistka, Saint-Cyr nebo 8 žen. Má řadu prestižních evropských filmových cen. Hrála i v několika amerických filmech.