Sama v Africe je snahou o záchranu "majetku" uprostřed občanské války

26. 8. 2010 - 12:00 | Téma | red

Sama v Africe je snahou o záchranu "majetku" uprostřed občanské války zdroj: tisková zpráva

Dramatické osudy bílé farmářky snažící se uprostřed občanské války v nejmenované africké zemi zachránit rodinnou plantáž zachycuje film režisérky Claire Denisové Sama v Africe. Hlavní role připadla známé francouzské herečce Isabelle Huppertové, jejího exmanžela hraje Christopher Lambert proslavený jako "nesmrtelný horal" z filmové série Highlander.

Maria (Isabelle Huppert) je majitelkou velké kávové plantáže kdesi uprostřed černé Afriky. Jenže podnik budovaný generacemi jejích předků po desetiletí se náhle ocitl uprostřed území, kde se odehrávají střety oddílů povstalců s vládními vojáky. Na rozdíl od bílých sousedů, kteří chtějí spasit své životy útěkem za hranice, se Maria rozhodne na farmě zůstat a udržet její chod stůj co stůj. Její boj za záchranu podniku se ale zdá být beznadějný a pochopení nenachází dokonce ani u svých nejbližších. Mariin bývalý manžel v podání Christophera Lamberta se totiž dohodl na prodeji farmy s prohnaným šéfem místní policie a ani dospělý syn matčinu posedlost udržet si rodinný majetek nechápe.

Situaci jí navíc zkomplikuje přítomnost zraněného vůdce povstalců přezdívaného Boxer (Isaach De Bankolé), jemuž Maria poskytne pomoc a přístřeší. Sama ale o pravé identitě svého hosta, po němž jeho nepřátelé i spolubojovníci usilovně v okolí farmy pátrají, nemá tušení. Z obou výrazných individualit stojících v konfliktu na protichůdných stranách, se tak alespoň na krátkých čas stanou přátelé.

Sama v Africe

U recenzentů v anglicky psaných médiích, které sleduje specializovaný server rottentomatoes.com, si film Sama v Africe vysloužil poměrně příznivé hodnocení. Je prý napínavý, poutavý a zároveň děsivý, a v celkovém hodnocení proto od nich získal 90 procent. Chválu si od nich vysloužil zejména výkon Isabelle Huppert i Christophera Lamberta. Oceňují také práci kamery, které se podařilo zachytitkrásy africké přírody, uprostřed níž se příběh odehrává.

Čeští diváci také chválou ve velké většině nešetří. Výčitky ale směřují k údajně málo prokresleným vedlejším postavám, jejichž jednání se zdá být málo srozumitelné.
Sedmapadesátiletá Huppert se proslavila například ve filmech Paní Bovaryová, Pianistka, Saint-Cyr nebo 8 žen. Má řadu prestižních evropských filmových cen. Hrála i v několika amerických filmech.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

23. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak tohle je paráda. Cruisovi je skoro šedesát, ale to, co předvádí v nové Mission Impossible, se jen tak nevidí.
Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

23. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Jason Momoa se nefláká a skáče z jednoho projektu do druhého. Vedle nového Aquamana totiž chystá i novou rodinnou akční komedii.
She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.