Rozervaná objetí

28. 8. 2009 15:10 - Téma | Autor: red

Rozervaná objetí zdroj: Archiv

Začíná to zrnitými záběry hledáčku kamery na Penélope Cruzovou a jejího hereckého partnera, jak se připravují na natáčení filmové scény

Začíná to zrnitými záběry hledáčku kamery na Penélope Cruzovou a jejího hereckého partnera, jak se připravují na natáčení filmové scény. Režisér Almodóvar tvrdí, že jsou to záběry ze skutečné zkoušky a že herci nevěděli, že jsou filmováni. Takže pokud máte etické problémy se zneužitím herců a filmového natáčení, film pro vás není. Také není pro vás, pokud hledáte logické vysvětlení děje (konec příběhu je dost neuvěřitelný) nebo jednoduchou zápletku. Ale pokud obdivujete Almodóvarův styl, zavilé a překvapivé dějové zvraty, které jsou pouze doplňkem už tak složitého příběhu v různých časových polohách, či propojení filmu ve filmu s melodramatickou pomstou a láskou, budete spokojeni.

Bývalý filmový režisér Matelo Blanco (Lluís Homar) oslepl po ošklivé autonehodě a přestal režírovat. Změnil si jméno na Harry Caine a začal psát scénáře. Pomáhá mu jeho bývalá produkční Judit (Blanca Portillová), jejíž syn Diego (Tamar Novas) touží po spolupráci s Mateem. Začnou spolu psát upíří komedii a spřátelí se. Přijde zpráva, že zemřel Ernesto Martel (José Luis Goméz), který kdysi produkoval film Děvčata se zavazadly, který Mateo režíroval. Pak se objeví mladý muž, který si říká Ray X (Ruben Ochandiano), a žádá Matea o pomoc s psaním pomstychtivého scénáře o lhostejném otci. Ukáže se, že jeho tatínkem byl Ernesto Martel. A Diego má nehodu.

Vrátíme se do do roku 1992, kdy se Ernesto Martel zamiloval do své sekretářky Leny (Penélope Cruzová), která toužila stát se herečkou (scéna, v níž to přiznává, je jedna z nepěknějších v celém filmu). Když se Lena objeví na konkurzu pro Děvčata se zavadly, zamiluje se do ní také Mateo. Žárlící Martel využívá svého syna Ernesta Juniora, který aféru mezi Lenou a Mateem natáčí pod záminkou tvorby „filmu o filmu“ a také propadne Mateovu kouzlu.

Pokud se už cítíte poněkud zmateni, pak vězte, že tohle je pouze jakási hlavní kostra. Než se to všechno rozvine a zavine, budete překvapeni mnohem víc.

Je tu brutální komično („Nemohu opustit Ernesta, slíbil mi, že tě nechá režírovat film, jak chceš“, praví Lena), je tu milenecký rozhovor odčítaný ze rtů v lhostejném monologu, stylové prvky filmu noire s podhledy, nadhledy, úhly a detaily téměř klaustrofobických postarších filmů. Schodiště hrůz (vzpomeňme na Ingrid Bergmanovou, hledící do haly vlastního domu, klíč v ruce..), která připomínají scény z Polibku smrti. Najdeme tu filmové připomínky od Rosselliniho Cesty po Itálii po Hitchcockovo Vertigo a mnoho jiných. Nicméně Madrid jaksi vůbec nepřipomíná černobíle vyšisovaný Sunset Boulevard. Je tu spousta mocných a silných barev. Druhá polovina filmu s děje na ostrově Lanzarote. Otevřená krajina pobřeží se pojí s romatickým melodramatem a klipem z minulosti do žánrově něčeho úplně jiného. Natočené je to krásně, bohatě a zajímavě, ale stylově se to zmítá mezi žánry.

Almodóvar je pro Penélope Cruzovou tím, čím byl pro Miu Farrowovou Woody Allen nebo Tom Cruise pro Nicole Kidmanovou. Cruzová tady hraje Lenu i dvě prokladné postavy v Děvčatech se zavazadly Magdalenu a Pinu. Není to lehké: Lena je někde mezi nešťastnou vězenkyní bohatého manžela, kterého ulovila, ale který si také ponechal kontrolu nad jejím životem, což nebyla část původního plánu. K tomu dodejte dvě filmové role ve filmu připomínajícím Ženy na pokraji nervového zhroucení, spoustu paruk a kostýmů. Nevím, kdo je z toho všeho více zmaten: herečka nebo divák? Almodóvar je zamilován do obrazových proměn Penélopy, což je hezké pro kameru, ale nepomáhá jí to. Nakonec vzniká pochopitelně odlidštěný výkon. Stejně jako zůstává Mateo tváří v tvář tragediím stoicky klidný.Je tu mnoho drobných rolí, některé s krásně kousavými dialogy, ale bez většího dopadu na hlavní příběh.

Doporučuji dívat se na to jako na vizuální mozaiku. Takový pohled je uspokojující a nebudou vás trápit otázky, zda to či ono opravdu lze v dnešní době utajit nebo kdo vlastně cítí co, proč a kdy.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Hulk dostane kámošku a bude jí Tatiana Maslay

Hulk dostane kámošku a bude jí Tatiana Maslay

18. 9. 2020 | Novinky | Adam Homola

Marvel našel svoji She-Hulk.
Warner Bros se prý snaží přesvědčit Phoenixe hned ke dvěma pokračováním Jokera

Warner Bros se prý snaží přesvědčit Phoenixe hned ke dvěma pokračováním Jokera

17. 9. 2020 | Novinky | Adam Homola

Warnerům by se líbil další Joker, ale co na to Phoenix?
První trailer na druhou sezónu Mandaloriana slibuje rytíře Jedi

První trailer na druhou sezónu Mandaloriana slibuje rytíře Jedi

16. 9. 2020 | Trailery | Adam Homola

Lucasfilm a Disney konečně ukázali první záběry z druhé sezóny seriálu The Mandalorian.
Není čas zemřít: Rami Malek představuje svého záporáka Safina

Není čas zemřít: Rami Malek představuje svého záporáka Safina

15. 9. 2020 | Trailery | Adam Homola

Každý výrazný hrdina musí mít minimálně stejně výrazného záporáka a pro nového Jamese Bonda to platí dvojnásob.