Režisér Polanskí zapůsobil na mnoho kritiků filmem The Ghost Writer

16. 2. 2010 - 15:00 | Téma | red

Režisér Polanskí zapůsobil na mnoho kritiků filmem The Ghost Writer zdroj: tisková zpráva

Noviny se už nehemží zprávami o zadržení režiséra Romana Polanského. Tyto zpravy vystřídaly pozitivní recenze jeho nejnovějšího filmu The Ghost Writer.

Šestasedmdesátiletý režisér, který je v domácím vězení ve své chatě ve Švýcarsku, patří letos mezi hlavním uchazeče o cenu na berlínském filmovém festivalu, i když desetidenní přehlídka není ani v polovině.

Jeho politický thriller vycházející z románu Roberta Harrise je jedním z dvaceti filmů bojujících o Zlatého medvěda za nejlepší film. Tu už Polanski získal v roce 1966 za snímek Ve slepé uličce. Rok předtím si z Berlína odvezl Stříbrného medvěda za svůj film Hnus. Skutečnost, že je mezi favority, je pozoruhodná vzhledem k tomu, že film dodělával, když už byl ve švýcarském vězení.

"Tímto nesmírně příjemným, dostatečně složitým thrillerem ukázal přesně, proč je silou, kterou je třeba uznávat," uvedl Wendy Ide v listu The Times.  "Od prvního obrazu je jasné, že Polanski měl film plně pod kontrolou, když film dokončoval, ať už byl za mřížemi nebo ne." 

Polanski je nyní ve Švýcarsku v domácím vězení, kde čeká na své případné vydání k soudu do USA. Před ním by měl stanout za sexuální styk s třináctiletou dívkou z roku 1977. Režisér má francouzské a polské občanství.

"Je to jeho nejhezčí film za poslední leta, hitchcockovská noční můra přinášející trvalý pocit neklidu," řekl Peter Bradshaw z Guardienu. Hollywoodské publikace jsou ale v hodnocení mnohem obezřetnější. Kirk Honeycutt z magazínu The Hollywood Reporter popsal film, který vypráví o diskreditovaném britském premiérovi, jako uhlazený a hypnotizující. Derek Elley z Variety byl jedním z mála nesouhlasných hlasů v Berlíně: "Film má všechny ingredience pro strhující politický thriller, ale Polanski pouze přenesl Harrisovu prózu přímo na plátno a odhalení, když k němu dojde, je jen málo působivé."

Ve filmu hraje Ewan McGregor nájemného spisovatele, který má sepsat memoáry bývalého premiéra (Pierce Brosnan). Postupně začíná odhalovat nepohodlnou pravdu o bývalém předákovi a jeho ženě, kterou hraje Olivia Williamsová. Podobnost s bývalým britským premiérem Tonym Blairem není náhodná.

Polanski není sám, kdo letos zapůsobil na kritiky v Berlíně. Soutěží s ním dva další snímky. 
 Snímek If I Want to Whistle, I Whistle patří k nové vlně rumunského filmu, která slaví v posledních letech úspěchy na festivalech v celém světě. Je to příběh uvězněného mladíka, který se zamiluje do studentky psychologie a nakonec ji unese a dá se na útěk jen pět dní před svým plánovaným propuštěním.

Filmový časopis Screen International píše velmi pozitivně o tvrdém dánském dramatu Submarino, v němž jsou scény zachycující domácí násilí. "Jen málokdy je tady takový chmurně optimistický film, ale optimismus tu je: Submarino působí jako emocionální masáž, divák je pak jako zbitý, ale vzpružen." 

Ceny na berlínském festivalu se budou předávat 20. února.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

Oscarový režisér Guillermo del Toro se vrací a zase to bude o monstrech, jen o těch trochu jiných.
Tom Hanks se vrací k Applu, tentokrát s pejskem a robotem

Tom Hanks se vrací k Applu, tentokrát s pejskem a robotem

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

V novém sci-fi dramatu Finch půjde o odhodlání titulního Finche (Hanks), jednoho z posledních lidí na světě, najít nového páníčka pro svého psa Goodyear.
Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

16. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Mad Max: Zběsilá cesta patří k tomu nejlepšímu, co na poli akčních filmů vzniklo, a to nejen za posledních deset let.
Padla poslední klapka disneyovského Predátora

Padla poslední klapka disneyovského Predátora

15. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ani jsme se nenadáli a další Predátor je hotový, respektive míří z placu do postprodukce.