Šestasedmdesátiletý režisér, který je v domácím vězení ve své chatě ve Švýcarsku, patří letos mezi hlavním uchazeče o cenu na berlínském filmovém festivalu, i když desetidenní přehlídka není ani v polovině.
Jeho politický thriller vycházející z románu Roberta Harrise je jedním z dvaceti filmů bojujících o Zlatého medvěda za nejlepší film. Tu už Polanski získal v roce 1966 za snímek Ve slepé uličce. Rok předtím si z Berlína odvezl Stříbrného medvěda za svůj film Hnus. Skutečnost, že je mezi favority, je pozoruhodná vzhledem k tomu, že film dodělával, když už byl ve švýcarském vězení.
"Tímto nesmírně příjemným, dostatečně složitým thrillerem ukázal přesně, proč je silou, kterou je třeba uznávat," uvedl Wendy Ide v listu The Times. "Od prvního obrazu je jasné, že Polanski měl film plně pod kontrolou, když film dokončoval, ať už byl za mřížemi nebo ne."
Polanski je nyní ve Švýcarsku v domácím vězení, kde čeká na své případné vydání k soudu do USA. Před ním by měl stanout za sexuální styk s třináctiletou dívkou z roku 1977. Režisér má francouzské a polské občanství.
"Je to jeho nejhezčí film za poslední leta, hitchcockovská noční můra přinášející trvalý pocit neklidu," řekl Peter Bradshaw z Guardienu. Hollywoodské publikace jsou ale v hodnocení mnohem obezřetnější. Kirk Honeycutt z magazínu The Hollywood Reporter popsal film, který vypráví o diskreditovaném britském premiérovi, jako uhlazený a hypnotizující. Derek Elley z Variety byl jedním z mála nesouhlasných hlasů v Berlíně: "Film má všechny ingredience pro strhující politický thriller, ale Polanski pouze přenesl Harrisovu prózu přímo na plátno a odhalení, když k němu dojde, je jen málo působivé."
Ve filmu hraje Ewan McGregor nájemného spisovatele, který má sepsat memoáry bývalého premiéra (Pierce Brosnan). Postupně začíná odhalovat nepohodlnou pravdu o bývalém předákovi a jeho ženě, kterou hraje Olivia Williamsová. Podobnost s bývalým britským premiérem Tonym Blairem není náhodná.
Polanski není sám, kdo letos zapůsobil na kritiky v Berlíně. Soutěží s ním dva další snímky.
Snímek If I Want to Whistle, I Whistle patří k nové vlně rumunského filmu, která slaví v posledních letech úspěchy na festivalech v celém světě. Je to příběh uvězněného mladíka, který se zamiluje do studentky psychologie a nakonec ji unese a dá se na útěk jen pět dní před svým plánovaným propuštěním.
Filmový časopis Screen International píše velmi pozitivně o tvrdém dánském dramatu Submarino, v němž jsou scény zachycující domácí násilí. "Jen málokdy je tady takový chmurně optimistický film, ale optimismus tu je: Submarino působí jako emocionální masáž, divák je pak jako zbitý, ale vzpružen."
Ceny na berlínském festivalu se budou předávat 20. února.