Režisér Polanskí zapůsobil na mnoho kritiků filmem The Ghost Writer

16. 2. 2010 - 15:00 | Téma | red

Režisér Polanskí zapůsobil na mnoho kritiků filmem The Ghost Writer zdroj: tisková zpráva

Noviny se už nehemží zprávami o zadržení režiséra Romana Polanského. Tyto zpravy vystřídaly pozitivní recenze jeho nejnovějšího filmu The Ghost Writer.

Šestasedmdesátiletý režisér, který je v domácím vězení ve své chatě ve Švýcarsku, patří letos mezi hlavním uchazeče o cenu na berlínském filmovém festivalu, i když desetidenní přehlídka není ani v polovině.

Jeho politický thriller vycházející z románu Roberta Harrise je jedním z dvaceti filmů bojujících o Zlatého medvěda za nejlepší film. Tu už Polanski získal v roce 1966 za snímek Ve slepé uličce. Rok předtím si z Berlína odvezl Stříbrného medvěda za svůj film Hnus. Skutečnost, že je mezi favority, je pozoruhodná vzhledem k tomu, že film dodělával, když už byl ve švýcarském vězení.

"Tímto nesmírně příjemným, dostatečně složitým thrillerem ukázal přesně, proč je silou, kterou je třeba uznávat," uvedl Wendy Ide v listu The Times.  "Od prvního obrazu je jasné, že Polanski měl film plně pod kontrolou, když film dokončoval, ať už byl za mřížemi nebo ne." 

Polanski je nyní ve Švýcarsku v domácím vězení, kde čeká na své případné vydání k soudu do USA. Před ním by měl stanout za sexuální styk s třináctiletou dívkou z roku 1977. Režisér má francouzské a polské občanství.

"Je to jeho nejhezčí film za poslední leta, hitchcockovská noční můra přinášející trvalý pocit neklidu," řekl Peter Bradshaw z Guardienu. Hollywoodské publikace jsou ale v hodnocení mnohem obezřetnější. Kirk Honeycutt z magazínu The Hollywood Reporter popsal film, který vypráví o diskreditovaném britském premiérovi, jako uhlazený a hypnotizující. Derek Elley z Variety byl jedním z mála nesouhlasných hlasů v Berlíně: "Film má všechny ingredience pro strhující politický thriller, ale Polanski pouze přenesl Harrisovu prózu přímo na plátno a odhalení, když k němu dojde, je jen málo působivé."

Ve filmu hraje Ewan McGregor nájemného spisovatele, který má sepsat memoáry bývalého premiéra (Pierce Brosnan). Postupně začíná odhalovat nepohodlnou pravdu o bývalém předákovi a jeho ženě, kterou hraje Olivia Williamsová. Podobnost s bývalým britským premiérem Tonym Blairem není náhodná.

Polanski není sám, kdo letos zapůsobil na kritiky v Berlíně. Soutěží s ním dva další snímky. 
 Snímek If I Want to Whistle, I Whistle patří k nové vlně rumunského filmu, která slaví v posledních letech úspěchy na festivalech v celém světě. Je to příběh uvězněného mladíka, který se zamiluje do studentky psychologie a nakonec ji unese a dá se na útěk jen pět dní před svým plánovaným propuštěním.

Filmový časopis Screen International píše velmi pozitivně o tvrdém dánském dramatu Submarino, v němž jsou scény zachycující domácí násilí. "Jen málokdy je tady takový chmurně optimistický film, ale optimismus tu je: Submarino působí jako emocionální masáž, divák je pak jako zbitý, ale vzpružen." 

Ceny na berlínském festivalu se budou předávat 20. února.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.
Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

13. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Natáčet by se mělo začít letos na podzim a s premiérou se pak počítá na říjen příštího roku.
Avatar 2 ještě není v kinech a už atakuje rekordy

Avatar 2 ještě není v kinech a už atakuje rekordy

12. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Před pár dny jsme tu měli první ukázku na Avatar 2, která se hned zařadila k těm vůbec nesledovanějším upoutávkám v historii.