Režisér Pirátů z Karibiku nemohl natočit BioShock kvůli ceně a nepřístupnosti

21. 2. 2017 8:00 - Novinky | Autor: Adam Homola

Režisér Pirátů z Karibiku nemohl natočit BioShock kvůli ceně a nepřístupnosti

Film podle hry BioShock. Lákavá představa, která ale nejspíš ještě dlouho představou zůstane. Do reality ji měl před nějakými šesti sedmi lety přetvořit režisér Gore Verbinski (Piráti z Karibiku, Kruh, Rango, Osamělý jezdec, Lék na život), ale bohužel to nedopadlo. Ne snad že by byly důvody zrušení zahaleny od roku 2011 pod rouškou tajemství, ale teď se o nich s odstupem času rozpovídal i sám Verbinski.

A jakkoliv komplexní to může celé na pozadí být, režisér uvedl dva prosté a logické důvody, proč nakonec studio Universal řeklo jasné „ne“. Cena a rating. BioShock měl být drahý. Tak drahý, že se mluvilo o rozpočtu kolem 200 milionů dolarů. Což je cifra, kterou si může dovolit málokterý film i z ranku PG13, natož R.

Největší problém BioShocku tak ležel v ratingu. Verbinski trval na eRku, což dává smysl i v kontextu zdrojového materiálu – BioShock (hra) je 18+. Prodat velice drahý eRkový film masovému publiku je něco, co bylo před šesti lety prakticky tabu a byť se trh přeci jen trochu změnil, ty největší filmy pořád nechodí do kin jen jako eRka. Deadpool byl ukrutně levný, stejně jako Americký sniper a třeba takový Revenant je výjimka potvrzující pravidlo.

Na BioShocku také neušetříte tím, že namísto v New Yorku budete natáčet v kulisách ve studiu, nebo pojedete do Bulharska. Rapture neexistuje nikde a muselo by se celé stavět, což by spolykalo příliš peněz.

Verbinski na Redditu také prozradil, že studio zařízlo BioShock pouhé dva měsíce před natáčením. Chudák režisér měl prý už celý film v hlavě, skoro všechno bylo vymyšlené, navržené, nadesignované a ladily se jen poslední detaily. I proto nejde zrovna jednoduše říct, jestli by se zrovna k BioShocku znova vrátil.

„Takže si myslím, že nakonec to byla kombinace ceny a ratingu. Studio Universal se kvůli těmto dvěma věcem prostě necítilo pevné v kramflecích. Tou dobou bylo také v kinech opravdu málo eRových filmů a drahé eRka prostě nefungovaly,“ napsal Verbinski na Redditu.

Deadpool hodně pomohl, komerčně by mohl uspět i Logan, ale že by byl za rohem nějaký opravdu drahý a opravdu velký eRkový spektákl, to se říct nedá. Těžko říct, jestli bude Universal pořád čekat na nějakého jiného průkopníka. Takové čekání může trvat klidně dalších šest let a mezitím bude BioShock chřadnout i na herním poli.

Zdroje: Reddit

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Volání divočiny: první trailer na dobrodružnou jízdu s Harrisonem Fordem je tady

Volání divočiny: první trailer na dobrodružnou jízdu s Harrisonem Fordem je tady

20. 11. 2019 | Trailery | Adam Homola

První trailer na jeden z pravděpodobně posledních filmů, kde hraje Harrison Ford hlavní roli je tady.
Star Trek 4 nakonec přeci jen možná vznikne

Star Trek 4 nakonec přeci jen možná vznikne

20. 11. 2019 | Novinky | Adam Homola

Že by ten Star Trek 4 nakonec přeci jen byl? Studio Paramount je prý v posledních fázích vyjednávání s Noahem Hawleym (seriály Fargo, Sběratelé kostí, Legion a další), který, pokud na to kývne, bude další Star Trek psát, produkovat i režírovat.
Will Smith a Tom Holland se představují jako Špióni v převleku

Will Smith a Tom Holland se představují jako Špióni v převleku

19. 11. 2019 | Trailery | Adam Homola

Nový „super tajný“ trailer na Špióni v převleku se vám snaží připomenout, že pokud chcete jít na přelomu roku do kina na něco odlehčeného, měli byste vybrat právě tenhle animák.
Filmová filharmonie hrála v Rudolfinu pro milovníky sci-fi

Filmová filharmonie hrála v Rudolfinu pro milovníky sci-fi

18. 11. 2019 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Fanoušci vědeckofantastického žánru měli 9. listopadu opět svátek. Pražské Rudolfium rozvibrovaly melodie z toho nejlepšího, co filmový scifi svět nabízí. Orchestr Filmová filharmonie společně s pěveckým sborem předvedli ve vyprodané Dvořákově síni nejen notoricky známé skladby, ale zaujali také náročnějším výběrem.