Režisér Oliver Stone: "USA by mělo znárodnit zdroje ropy"

22. 7. 2010 - 13:00 | Téma | red

Režisér Oliver Stone: "USA by mělo znárodnit zdroje ropy" zdroj: tisková zpráva

Ropná havárie v Mexickém zálivu je dokladem toho, že by USA měly po vzoru jihoamerických socialistů svůj energetický průmysl znárodnit. V Londýně to řekl velký příznivec venezuelského prezidenta Huga Cháveze americký filmový režisér Oliver Stone.

Držitel Oscara za film Četa a režisér politicky exponovaných filmů jako Narozen 4. července a JFK se domnívá, že nerostné bohatství Spojených států je příliš významné na to, aby bylo v rukou soukromníků. Ropa a další přírodní bohatství podle něj "patří lidu".

Únik ropy společnosti BP do Mexického zálivu je prý typickým příkladem toho, co se stane, když se soukromému průmyslu dovolí těžit zisk z toho, co má být veřejným bohatstvím. "Neměli bychom usilovat o zisk z ropy, zdraví, války ani věznic. To vše by měly být veřejné sektory," sdělil novinářům Stone, který nedávno prohlásil, že by si za prezidenta přál někoho, jako je Chávez.

Třiašedesátiletý Stone v Londýně propaguje svůj nový film South of the Border (Jižně od hranice), pojednávající o Chávezovi a jeho levicových spojencích v Latinské Americe. Film měl londýnskou premiéru v pondělí. Oslavuje sociální pokrok, k němuž dle Stonea vedly Chávezovy reformy, jako je znárodnění některých ekonomických odvětví včetně části ropného průmyslu, bankovnictví, energetiky a ocelářství.

Kritici ale poukazují na to, že Stoneův film ignoruje venezuelskou opozici, kterou podle ochránců lidských práv Chávez stále více potlačuje. Stone kritiku odmávnul jako hnidopišství.

Je známý tím, že se na tiskových konferencích často odkloní od tématu a zabrousí například do dějin Latinské Ameriky nebo začne uvažovat o současném prezidentovi Barackovi Obamovi coby hůře stravitelném Bushovi anebo začne dumat o filmu o íránském prezidentovi Mahmúdu Ahmadínežádovi, který by chtěl natočit. Na otázku, zda už na něm začal pracovat, odvětil: "Nevím, je to pro mne horký brambor. Ahmadínežád má zjevně špatný ohlas v západním tisku".

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

16. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Mad Max: Zběsilá cesta patří k tomu nejlepšímu, co na poli akčních filmů vzniklo, a to nejen za posledních deset let.
Padla poslední klapka disneyovského Predátora

Padla poslední klapka disneyovského Predátora

15. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ani jsme se nenadáli a další Predátor je hotový, respektive míří z placu do postprodukce.
Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

14. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

James Bond na to nebude v novém filmu sám, to už víme nějakou dobu. A teď se můžete na nové agentky podívat hezky zblízka.
Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

13. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Sedmá Mission Impossible je hotová, ale osmička Cruise ještě pořád čeká.