Režisér Oliver Stone: "USA by mělo znárodnit zdroje ropy"

22. 7. 2010 - 13:00 | Téma | red

Režisér Oliver Stone: "USA by mělo znárodnit zdroje ropy" zdroj: tisková zpráva

Ropná havárie v Mexickém zálivu je dokladem toho, že by USA měly po vzoru jihoamerických socialistů svůj energetický průmysl znárodnit. V Londýně to řekl velký příznivec venezuelského prezidenta Huga Cháveze americký filmový režisér Oliver Stone.

Držitel Oscara za film Četa a režisér politicky exponovaných filmů jako Narozen 4. července a JFK se domnívá, že nerostné bohatství Spojených států je příliš významné na to, aby bylo v rukou soukromníků. Ropa a další přírodní bohatství podle něj "patří lidu".

Únik ropy společnosti BP do Mexického zálivu je prý typickým příkladem toho, co se stane, když se soukromému průmyslu dovolí těžit zisk z toho, co má být veřejným bohatstvím. "Neměli bychom usilovat o zisk z ropy, zdraví, války ani věznic. To vše by měly být veřejné sektory," sdělil novinářům Stone, který nedávno prohlásil, že by si za prezidenta přál někoho, jako je Chávez.

Třiašedesátiletý Stone v Londýně propaguje svůj nový film South of the Border (Jižně od hranice), pojednávající o Chávezovi a jeho levicových spojencích v Latinské Americe. Film měl londýnskou premiéru v pondělí. Oslavuje sociální pokrok, k němuž dle Stonea vedly Chávezovy reformy, jako je znárodnění některých ekonomických odvětví včetně části ropného průmyslu, bankovnictví, energetiky a ocelářství.

Kritici ale poukazují na to, že Stoneův film ignoruje venezuelskou opozici, kterou podle ochránců lidských práv Chávez stále více potlačuje. Stone kritiku odmávnul jako hnidopišství.

Je známý tím, že se na tiskových konferencích často odkloní od tématu a zabrousí například do dějin Latinské Ameriky nebo začne uvažovat o současném prezidentovi Barackovi Obamovi coby hůře stravitelném Bushovi anebo začne dumat o filmu o íránském prezidentovi Mahmúdu Ahmadínežádovi, který by chtěl natočit. Na otázku, zda už na něm začal pracovat, odvětil: "Nevím, je to pro mne horký brambor. Ahmadínežád má zjevně špatný ohlas v západním tisku".

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.