Režisér dokumentu The Doors sleduje zejména tragický osud Morrisona

22. 8. 2010 - 18:00 | Téma | red

Režisér dokumentu The Doors sleduje zejména tragický osud Morrisona zdroj: tisková zpráva

Otevřenou výpověď o legendární rockové kapele The Doors přináší dokumentární film When You’re Strange, který se dnes objevil v českých kinech. Režisér a scenárista Tom DiCillo v něm nabízí nový pohled na hudební odkaz ikony 60. let minulého století. Jejich příběh poutavě vypráví americký herec Johnny Depp.

Bubeník John Densmore, kytarista Robby Krieger, klávesista Ray Manzarek a zpěvák Jim Morrison se ve filmu představují prostřednictvím autentických materiálů, z nichž některé nebyly dosud zveřejněny. Natočeny byly od doby vzniku kapely v roce 1965 do roku 1971, kdy Morrison zemřel. Čtveřice se objevuje v různém prostředí. Mimo vyprodaných arén diváci mohou sledovat jejich život plný skandálů, alkoholu a drog.

Režisér sleduje zejména osud Morrisona, jenž byl nejvýraznější osobností legendární čtveřice. Snímek začíná zprávou o úmrtí 27letého zpěváka, který zažil velkou slávu a byl protagonistou jakési "protikultury" 60. let. Vypráví o jeho nadání, citlivosti, poetičnosti a sofistikovaném přístupu k životu. Zároveň však byl posedlý drogami a na rozdíl od dalších členů kapely propadl také alkoholu. Snahy vytáhnout jej z tohoto stavu byly však marné. Množily se excesy na scéně i v osobním životě a kapela si postupně získala pověst "oplzlé a nebezpečné".

The Doors zdroj: tisková zpráva

Za své chování byl Morrison napomínán, ale také zatčen přímo na scéně. Po jednom z koncertu si tento miláček publika vysloužil také odpor veřejnosti. Diváci kritizovali jeho vulgární projev, ale také exhibicionistké chování. Problémy měl také s dalšími členy kapely. Na čas se rozešel dokonce s Manzarkem, s nimž se znal už z Kalifornské univerzity a který ho k založení skupiny motivoval.

Ve svých textech se Morrison, který vydal také několik sbírek básní, zabýval základními otázkami života včetně sexu, násilí či svobody. Nezdráhal se ale ani urážet postavy veřejného života a čelil proto zastrašování.

The Doors vznikli v roce 1965 v Los Angeles a patřili k nejpopulárnějších hudebním skupinám své doby. Název filmu vychází z kabaretně laděného hitu skupiny The Doors People Are Strange. Film zachycuje vznik šesti zásadních alb, které kapela nahrála za pouhých pět let, i jejich elektrizující živá vystoupení. Unikátní záběry nabízejí intimní náhled na jejich hudební spolupráci i pohled do mnohdy šokujícího zákulisí. Snímek, který do českých kin uvedla společnost Bioscop, je nevhodný pro diváky do 12 let.

The Doors zdroj: tisková zpráva

Po smrti Morrisona, který byl nalezen mrtvý ve vaně v Paříži, kapela koncertovala ještě dva roky a pak se rozpadla. Klávesista Manzarek a kytarista Krieger začali znovu společně vystupovat v roce 2002 pod názvem The Doors of the 21st Century. Densmore je však spolu s rodinou Morrisona za užívání názvu The Doors zažaloval. Projekt pak přejmenovali nejprve na Riders on the Storm a v roce 2008 na nynější název Ray Manzarek and Robby Krieger of The Doors. Letos v červenci se představili v pražském Kongresovém centru.
Film vyrobený ve společnosti Wolf Films/Strange Pictures ve spolupráci se společností Rhino Entertainment byl poprvé uveden na filmovém festivalu v Deauville loni v září 2009.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.