PRAHA 22. ledna (ČTK) - Součástí zahajovacího večera jedenáctého ročníku mezinárodní přehlídky filmu, televize a videa Febiofest byla večer v pražském multikině Slovanský dům projekce kanadsko-francouzské tragikomedie Denyse Arcanda Invaze barbarů. Titul, který se objevil mezi pěticí zahraničních snímků nominovaných na americké Zlaté globy, získal Evropskou filmovou cenu, byl oceněn na MFF v Torontu a loni v květnu dvakrát v Cannes, režisér Arcand osobně uvedl.
"Viděl jsem v tom výzvu natočit tento příběh na vážné téma s lehkým úsměvem," řekl před projekcí novinářům tento frankokanadský filmař, jehož před lety proslavil Ježíš z Montrealu, nominovaný na Oscara. Hrdinou Invaze barbarů je univerzitní profesor, jehož život změní nevyléčitelný nádor na mozku. A protože se mu nechce odevzdaně umírat, připraví mu jeho blízcí program pro poslední dny života. Tragikomický příběh o tom, co všechno je možné zažít na smrtelné posteli, lze prý vnímat i jako satiru na zkorumpované poměry v Kanadě či jako dojemný příběh o lásce až za hrob.
Podle Arcanda tento snímek zobrazuje jeho představu o ideální smrti, kdy člověk umírá na hezkém místě, obklopen přáteli a rodinou. "Pro mě existují tři velké boje za lidskou důstojnost - trest smrti, eutanazie a interrupce. Vidím je jako základní práva, která je třeba naplnit. Život přece patří každému z nás. Středověké je tvrzení, že patří panovníkovi či Bohu, takže nám ministerský předseda nemůže takové věci zakazovat," uvedl filmař. Diskuse například o možném zneužití eutanazie odmítá, neboť riziko je podle něj nízké.
Denys Arcand se už během studií historie na montrealské univerzitě zajímal o film. Natáčel dokumenty, v hrané tvorbě debutoval v roce 1972 filmem Špinavé peníze - ironicky pojatým thrillerem o krádežích a vraždách. Od té doby sleduje dvojí cíl: divácký úspěch i kritiku společnosti. Febiofest uvede i malou retrospektivu Arcandovy tvorby, jejíž součástí bude i Ježíš z Montrealu.