Režisér Denys Arcand na Febiofestu představil Invazi barbarů

29. 1. 2008 - 13:09 | Téma | red

Režisér Denys Arcand na Febiofestu představil Invazi barbarů zdroj: tisková zpráva

Febiofest 2004 PRAHA 22. ledna (ČTK) - Součástí zahajovacího večera jedenáctého ročníku mezinárodní přehlídky filmu, televize a videa Febiofest byla večer v pražském multikině Slovanský dům projekce kanadsko-francouzské tragikomedie Denyse Arcanda Invaze barbarů

Denys Arcand PRAHA 22. ledna (ČTK) - Součástí zahajovacího večera jedenáctého ročníku mezinárodní přehlídky filmu, televize a videa Febiofest byla večer v pražském multikině Slovanský dům projekce kanadsko-francouzské tragikomedie Denyse Arcanda Invaze barbarů. Titul, který se objevil mezi pěticí zahraničních snímků nominovaných na americké Zlaté globy, získal Evropskou filmovou cenu, byl oceněn na MFF v Torontu a loni v květnu dvakrát v Cannes, režisér Arcand osobně uvedl.

"Viděl jsem v tom výzvu natočit tento příběh na vážné téma s lehkým úsměvem," řekl před projekcí novinářům tento frankokanadský filmař, jehož před lety proslavil Ježíš z Montrealu, nominovaný na Oscara. Hrdinou Invaze barbarů je univerzitní profesor, jehož život změní nevyléčitelný nádor na mozku. A protože se mu nechce odevzdaně umírat, připraví mu jeho blízcí program pro poslední dny života. Tragikomický příběh o tom, co všechno je možné zažít na smrtelné posteli, lze prý vnímat i jako satiru na zkorumpované poměry v Kanadě či jako dojemný příběh o lásce až za hrob.

Podle Arcanda tento snímek zobrazuje jeho představu o ideální smrti, kdy člověk umírá na hezkém místě, obklopen přáteli a rodinou. "Pro mě existují tři velké boje za lidskou důstojnost - trest smrti, eutanazie a interrupce. Vidím je jako základní práva, která je třeba naplnit. Život přece patří každému z nás. Středověké je tvrzení, že patří panovníkovi či Bohu, takže nám ministerský předseda nemůže takové věci zakazovat," uvedl filmař. Diskuse například o možném zneužití eutanazie odmítá, neboť riziko je podle něj nízké.

Denys Arcand se už během studií historie na montrealské univerzitě zajímal o film. Natáčel dokumenty, v hrané tvorbě debutoval v roce 1972 filmem Špinavé peníze - ironicky pojatým thrillerem o krádežích a vraždách. Od té doby sleduje dvojí cíl: divácký úspěch i kritiku společnosti. Febiofest uvede i malou retrospektivu Arcandovy tvorby, jejíž součástí bude i Ježíš z Montrealu.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.
Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.
Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.