Recenze: Volání divočiny – Klasika Jacka Londona přichází do kin

28. 2. 2020 9:53 - Recenze | Autor: Matěj Svoboda

Recenze: Volání divočiny – Klasika Jacka Londona přichází do kin Zdroj: 20th Century Fox

Kdybyste chtěli sestavit žebříček nejslavnějších dobrodružných příběhů, Volání divočiny by bylo určitě v první desítce. Jedno z nejslavnějších děl Jacka Londona oslovuje už několikátou generaci diváků a minimálně její název a prostředí, v němž se odehrává, znají i lidé, kteří viděli jinak maximálně obálku knížky.

Volání divočiny, to znamená velký příběh z divoké přírody, zvířata a touhu po svobodě. Na plátně nebo v televizi už se tahle klasika párkrát objevila, teď tu však máme novou a nejspíš nejambicióznější verzi. Takovou, co chce jít částečně ve stopách disneyovských trikových animáků jako Kniha džunglí nebo Lví král, zároveň ale dělá všechno pro to, aby zůstala svá a věrná Londonovi. A nemůžu s jistotou říct, jestli to dělá dobře.

Hlavním hrdinou Volání divočiny je Buck. Pes, který o divočině nejspíš nikdy v životě neslyšel. Žije v obřím domě dobrotivého soudce a k dispozici má nejen obří zahradu, ale i spoustu lidí, kteří po něm uklízí binec a taky gigantickou kuchyni, kde se dá vždycky něco sežrat. Buck je nevychovaný a sakra velký pes, i když trošku ňouma.

1 Zdroj: 20th Century Fox

V Americe však vrcholí zlatá horečka a ze silných psů se stalo žádané zboží, protože v ledové divočině musí někdo tahat sáně, a tak Bucka ukradnou a dost bolestivým způsobem zkrotí. Daleko od svého domova se musí naučit spolupracovat s ostatními tažnými psy, ale taky potká hodné i zlé lidi a postupně se z něj stává pes, pro něhož se drsná divočina stane novým domovem. Nebezpečí tu ovšem číhá na každém kroku. A může mít různou podobu.

Volání divočiny je příběh vyprávěný z pohledu psa. Digitálního psa. Do značné míry tomu rozumím, protože Buck tu občas dělá věci, které by živý a trénovaný pes zvládal asi celkem těžko, respektive bylo by pro tvůrce nejspíš dost náročné to se skutečným psem nějak vymyslet.

3 Zdroj: 20th Century Fox

Dobrá zpráva ale je, že na rozpočtu se nešetřilo, takže digitální Buck i jeho zvířecí kámoši nebo protivníci vypadají ve většině scén vážně dobře. Filmu občas nějaké CGI trošku ujede a režisér Chris Sanders v několika scénách možná až zbytečně tlačí na výrazné barvy a jeho divočina je sice krásná, občas však až příliš „animákově barevná", celkově se na to ovšem kouká doopravdy dobře.

Sandersovi se povedlo natočit film, který vážně hezky vypadá (většinu času), ale pod nablýskaným rodinně-dobrodružným povrchem se bohužel skrývá ne úplně zručně odvyprávěný příběh. Buck tu během necelých dvou hodin zažije opravdu hodně dobrodružství a problém je, že jich je vlastně moc.

4 Zdroj: 20th Century Fox

Volání divočiny pádí dopředu neskutečnou rychlostí bez ohledu na to, že při tom zadupává do země potenciálně zajímavé prvky, které nemůže rozpracovat, protože na to prostě není čas. V jednotlivých scénách dokáže být Sandersův film dojemný, legrační i napínavý, bohužel nikdy nedovede stoprocentně strhnout.

Pořád spěchá, a proto klouže po povrchu, a hlavně u scén, kdy se má dít něco, co Bucka formuje jako psí osobnost, to pak vyloženě zamrzí. Drsné situace, jako třeba ztráta smečky, na plátně nefungují zdaleka tak intenzivně, jak si asi tvůrci představovali při psaní scénáře. Je to škoda.

zdroj: Cinemart

Sandersovi se přesto povedlo natočit fajn dobrodružnou podívanou pro malé i velké diváky. Dovedu si představit, že dětem nakonec nebude vadit ta jistá povrchnost a uspěchanost, protože tvůrci na ně sypou jeden hezký obrázek za druhým, Buck je sympaťák a Harrison Ford mu dovede být víc než důstojným parťákem. A dospělí se taky nudit nebudou.

Přesto je na Volání divočiny strašně moc vidět, že k tomu, aby to byla o dost lepší podívaná, stačilo opravdu málo. Film se až příliš drží při zemi a ve snaze říct toho co nejvíc a zalíbit se co nejširšímu publiku se bohužel v jistých momentech stává trošku nevýrazným. Na druhou stranu pokud máte chuť na rodinné dobrodružství, které třeba na rozdíl od aktuálního Ježka Sonica nesází tolik na humor, ale spíš na napětí a starosvětsky podaný příběh, měli byste být spokojení.

Zdroje: Vlastní

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Hororová klasika Ti druzí se už brzy vrátí

Hororová klasika Ti druzí se už brzy vrátí

9. 4. 2020 | Novinky | Adam Homola

Pamatujete ještě na horor Ti druzí? Hlavní roli měla Nicole Kidman a v roce 2001 s ním okouzlila kritiky i diváky. A teď se vrací.
V Sony už začínají pracovat na dalším Jumanji

V Sony už začínají pracovat na dalším Jumanji

8. 4. 2020 | Novinky | Adam Homola

Režisér posledních dvou dílů Jumanji prozradil, že se chystá pokračování. Nejen kvůli stávající situaci je ještě hodně daleko, ale přípravy už pomalu začínají.
Indiana Jones 5 je pořád bez režiséra, James Mangold prý stále vyjednává

Indiana Jones 5 je pořád bez režiséra, James Mangold prý stále vyjednává

7. 4. 2020 | Novinky | Adam Homola

Pátý Indiana Jones měl mít premiéru už v červenci příštího roku a natáčet se mělo zhruba touhle dobou. Jenže tomu je nyní konec nejen kvůli celosvětové pandemii koronaviru.
Marvel odložil prakticky všechny plánované filmy, Black Widow dorazí v listopadu

Marvel odložil prakticky všechny plánované filmy, Black Widow dorazí v listopadu

6. 4. 2020 | Novinky | Adam Homola

V Marvelu, a nejen tam to je teď intenzivní. Plánové miliardy nikde, hotové filmy se odkládají, ty roztočené se točit přestávají… Přesto všechno se věci hýbou kupředu.