Recenze upoutávek: Super Size Me, Metallica: Some Kind of Monster

2. 6. 2004 - 11:43 | Téma | red

Recenze upoutávek: Super Size Me, Metallica: Some Kind of Monster zdroj: tisková zpráva

Jaké to bude, aneb recenze upoutávek: SUPER SIZE ME (dokument Morgana Spurlocka o ďábelských hamburgerech) , METALLICA: SOME KIND OF MONSTER (rockumentary Joea Berlingera a Bruce Sinofskyho o slavné kapele) Super Size Me. Zábavně dokumentární biják Morgana Spurlocka, který vyhrál svou sekci na letošním Sundance jsme již představovali

Super Size Me.
Zábavně dokumentární biják Morgana Spurlocka, který vyhrál svou sekci na letošním Sundance jsme již představovali. Snímek se právě dostal do amerických kin, a tak produkce vydala i upoutávku.

V Super Size Me se, jak známo, hrdina (Spurlock) rozhodne demonstrovat špatné stravovací návyky svých spoluobčanů a také prokázat dieteticky nevhodnou až kriminální politiku řetězce McDonald’s a jeden celý měsíc hodlá jíst jenom jejich krmi.

Super Size Me Upoutávka je střižená poměrně vtipně – v úvodu Spurlock demonstruje pravidlo, které si během své měsíční „zdravotní kůry“ stanovil: když se pokladní zeptá na extra velkou porci, nesmí odmítnout. Super Size Me zároveň hodně sází na komediální um hlavního protagonisty. Již z prvních záběrů je jasné, že i v tomto oboru vyrůstá Michaelu Mooreovi slušná konkurence.
Znepokojivé výpovědi lékařů a dramatické nájezdy na smějícího se klauna dovádějí první polovinu klipu k téměř horrorovému finále.

Druhá polovina videa se spokojí s titulní písničkou a oslavnými titulky z tisku. Zápletka Super Size Me sama je však natolik přitažlivá, že na tenhle filmový hamburger bych se do fronty postavil hned.


Metallica: Some Kind of Monster Metallica: Some Kind of Monster
Také druhá záležitost z dnešního výběru je dokument, tentokrát hudební, rockový a na rozdíl od Super Size Me se už brzy bude hrát i v českých kinech.
Metallica: Some Kind of Monster Joea Berlingera a Bruce Sinofskyho popisuje trable i radosti členů slavné tvrdě rockové kapely Metallica.

Z dvouminutového klipu se zdá, že Some Kind of Monster bude klasickým rockumentary se vším všudy – hodně muziky, hodně muzikantů, četné pohledy do zákulisí i na jeviště. Ať už mi takový rámec připadá, nebo nepřipadá zajímavý (nepřipadá), minimálně pro fanoušky Jamese Hetfielda a spol. jde o naprostou povinnost. Fandy však zase není třeba upoutávat upoutávkou, a tak se autoři snažili kino představit jako co nejautentičtější výpověď, kde by hvězdy v negližé mohly zajímat i širší diváckou obec.

Metallica: Some Kind of Monster Zajímavý je akcent na usnadnění divákovy identifikace s hrdinou pomocí sloganů typu „Připadalo vám někdy, že vás odmítají vaši nejbližší?“. Za okamžik dojde na vskutku uklidňující „Metallica to taky zná“.
Tvůrci klip prokládají obdobně dramatickými momenty, jako Spurlock, nechybí ani titulky recenzí. Zato ale chybí alespoň náznak humoru. Všechny spory se zdají být zbytečně vážnými, prohlášení nafouknutá a patetická. Z klipu se tak zdá, že tvůrci po ruce nemají žádný razantní příběhový paradox.
V ČR od 10.6.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.
Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

24. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Zároveň tu ale nechybí ani osudovost, důraz na vztahy, nebo Natalie Portman jako ženský Thor.
Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

23. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak tohle je paráda. Cruisovi je skoro šedesát, ale to, co předvádí v nové Mission Impossible, se jen tak nevidí.
Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

23. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Jason Momoa se nefláká a skáče z jednoho projektu do druhého. Vedle nového Aquamana totiž chystá i novou rodinnou akční komedii.