Recenze upoutávek: Batman Begins, Innocence (US), THX 1138

4. 8. 2004 - 3:07 | Téma | red

Recenze upoutávek: Batman Begins, Innocence (US), THX 1138 zdroj: tisková zpráva

Jaké to bude, aneb recenze upoutávek: BATMAN BEGINS (zrod Batmana v režii Christophera Nolana (Memento) s Christianem Balem v hlavní roli) , INNOCENCE (najděte 7 rozdílů mezi US a JP upoutávkou!), THX 1138 (legendární debut George Lucase v režisérské verzi) +Fotogalerie z upoutávek. BATMAN BEGINS Batman Begins se zabývá proměnou malého Bruce Waynea, kterému zabijí rodiče, v gothamského strážce pořádku Batmana

BATMAN BEGINS
Batman Begins se zabývá proměnou malého Bruce Waynea, kterému zabijí rodiče, v gothamského strážce pořádku Batmana.
Vzpomínky živí v Bruceovi touhu po pomstě, která hrdinu pohání za mistrem bojových umění jménem Ra's al Ghul (Ken Watanabe).

Pohřeb, pád do studny. Déšť, vítr, sníh, sychravé velehory. Strhaná tvář. Skličující obrazy doplňuje napjatý monolog Bruce Waynea (Christian Bale) o silách v temnotě, za kterými jde až na kraj světa.
Hrdinův emotivní projev bezchybně ladí s gradací hudby i střihu. Stop-time před bleskovým záběrem na Batmana je chirurgicky přesný. Jenom mi připadá, že rozervaného chlapíka by Bale zvládnul i bez té ušaté masky…

Batman Begins natáčí Christopher Nolan (Memento, Insomnia) dle scénáře, který napsal spolu s Davidem Goyerem (Blade, Vrána).
Po minulých tragických dílech batmanovské série může jako naděje působit patrnost Nolanova rukopisu: hrdina, který je plný vnitřního pnutí a zachmuřené vizuály.
Batman Begins se do kin dostane příští léto.

Innocence GHOST IN THE SHELL 2: INNOCENCE
S vydáním amerického foršpanu ke sci-fi Mamoru Oshiiho se naskýtá možnost konfrontovat původní náladovou upoutávku s aktálním hyperakčním neurotrailerem.
Synopse se zcvrkla na vymezení akční zápletky. Zcela chybí titulní píseň a dlouhá panoramata exteriérů. Klip doprovází energičtější hudba. Video graduje záběry krátkými a ostrými jako štěpiny ledu. Dokonce i famózně silný zoom na rozevírající se robotku je v americké verzi upoutávky zkrácen.
Pozornost přitahuje i využití fontu. Není mi však příliš jasné, proč autoři zvolili zcela jiný typ písma, než jaký propaguje titul snímku. Podobně záhadné a zbytečné je i zařazení zrcadlově obrácených písem.
Ačkoli je upoutávka postavená lákavě, může snadno působit kontraproduktivně. Divák ovlivněný jen tímto klipem bude rozladěn absencí střelby a množstvím hlubších dialogů.

THX 1138 THX 1138
Famózní debut George Lucase z roku 1971, jeden z pilířů filmové sci-fi, se v režisérské verzi v září chystá do několika málo amerických kin, záhy pak bude k mání na dvojitém DVD.
Totalita ve 25.století zbavila lidi jakékoli známky individuality a kontroluje je pomocí drog. THX 1138 je odmítne brát, a tak přivede LUH 3417 do jiného stavu. Oba jdou do vězení, kde se seznámí se SEN 5241 a začnou plánovat společný útěk.

Upoutávka k THX je úplně jiná, než většina současných foršpanů. Vidíme mozaiku vzájemně nepříliš souvisejících záběrů ze života v podzemí, z věznice, z útěku. Jsou svázány několika rapidmontážemi a zasmyčkovanými a zdeformovanými zvukovými efekty. Mrazivé. Industriální. Esteticky ohromující. Osvětlení příběhu (ať jen minimální) nulové.
Ale jak se říká na konci: „Jestli vám to udělá radost, tak tady to máte. Ale pozor, je to tíha.“
Je to tíha. Ale zaplať Bůh za ni.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.