Recenze upoutávek: Alien vs Predator, Káva a cigarety

22. 3. 2004 - 4:13 | Téma | red

Recenze upoutávek: Alien vs Predator, Káva a cigarety zdroj: tisková zpráva

Jaké to bude, aneb recenze upoutávek: ALIEN VS. PREDATOR (čím dál tím zajímavější cross-over Paula W. S. Andersona) , KÁVA A CIGARETY (celovečerní vydání krátkých anekdot Jima Jarmusche) +Fotogalerie z upoutávky. Nejnovější upoutávka ke sci-fi horroru Alien vs. Predator prokazuje, že režisér Paul W.S. Anderson (Shopping, Resident Evil) je jedním z vizuálně nadaných režisérů dneška

Nejnovější upoutávka ke sci-fi horroru Alien vs. Predator prokazuje, že režisér Paul W.S. Anderson (Shopping, Resident Evil) je jedním z vizuálně nadaných režisérů dneška. Ať už vypadá synopse jakkoli krkolomně (predátoři v ringu s vetřelci a pod nohama se jim pletou lidičkové), ať už byly zprávy z natáčení jakkoli skeptické, a dokonce i jakkoli se sám film může ukázat slabým, upoutávka je brilantním dílkem.

Klip rozvíjí motivy prvních klipů a dává jednoznačně najevo inspiraci u Scottova originálu, nikoli u Fincherova, či Jeunetova pokračování vetřelecké ságy.
Obrazu dominuje tma rozřezaná pablesky světla na nemnoha výstupcích slizkých příšer, aneb čím míň v(id)íme, tím víc se bojíme.
Charakteristické je i používání bodových světel - baterky v rukou vědců vrhají velmi osamělé a slabé paprsky „naděje“.
Zaujme střihová skladba, která systematicky střídá krátké záběry na vetřelce, predátora a člověka, či jejich prostředí. Exponuje tedy spíše biologické druhy, nikoli konkrétní hrdiny.
Zvuk dotváří atmosféru strachu vybranými efekty.
Napětí vzbuzuje zdůrazněný tep srdce.
V závěru se záběry zkracují až neomylně skončí v explozi. Nakonec je sympatické, že upoutávce chybí vypravěč.
Klipy zatím renomé AvP jenom zvyšují.


Káva a cigarety Do vybraných (momentálně francouzských) kin se chystá černobílé pásmo krátkých cigaretových segmentů Jima Jarmusche (Podivnější než ráj, Mrtvý muž, Ghost Dog) s logickým názvem Káva a cigarety (Coffee and Cigarettes).
Již známé anekdotické povídky, situované nad modrý kouř a vůni arabicy, které byly i u nás uvedeny jako předfilmy, doplňuje několik nových příhod. Kromě dvojic Iggy Pop – Tom Waits, Roberto Begnini – Stewen Wright, či Alfredo Molina – Steve Coogan se na plátně objeví Cate Blanchett, Steve Buscemi, RZA, či Bill Murray.

Upoutávka dává ochutnat z jednotlivých situací, představuje herce a díky hudebnímu podkladu jednoznačně uvozuje, že jde o komedii. Nepřerušovaná písnička pak také trailer posouvá směrem k videoklipu.
Jednoduché a kontrastní grafické řešení ladí s černobílým obrazem jako takovým i s úspornou, avšak velmi promyšlenou, kamerou (povídky natáčeli Tom DiCillo, Frederick Elmes, Ellen Kuras, ale především zázračný Robby Müller).
Jarmsuchova c+k série se už stala takovým fenoménem, že filmu minimalistická upoutávka jenom prospěje. Konec konců, dvouminutový sestřih by se mohl stát „bonusovým“ segmentem celé řady.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.