Recenze: svérázné fantasy podle Pixaru Frčíme

5. 3. 2020 - 9:30 | Recenze | Matěj Svoboda

Recenze: svérázné fantasy podle Pixaru Frčíme zdroj: DISNEY & Pixar

Zástupci studia Pixar si nedávno došli pro svého šestnáctého Oscara, kterého dostali za čtvrté Toy Story, a už se nejspíš chystají dělat si místo na poličce pro dalšího.

Tahle parta bude totiž o ceny bojovat nejspíš s čímkoliv, co vypustí do světa. Letos mají připravené dva kousky, takže šance je ještě o chlup větší. Potěší i fakt, že ani jeden z filmů nebude sequel a od Pixaru vždycky raději vidíme něco nového než pokračování starých hitů, protože lidi, kteří v tomhle studiu pracují, mají evidentně nápadů pořád dost.

V srpnu dorazí Duše s Jamiem Foxxem, ale fandové originálních animáků nemusí smutně čekat až do léta, protože první pixarovka Frčíme míří do kin právě teď. A je rozhodně zajímavá. Alespoň v něčem.

frčíme 1 zdroj: DISNEY & Pixar

Jak už bylo řečeno, Frčíme je novinka, která představuje nejen nové hrdiny, ale celý nový svět. A ty u Pixaru umí. Už nás vzali do oceánu s Hledá se Nemo, mezi potvory v Příšerky s.r.o., Toy Story zase sází na mluvící hračky a V hlavě nám ukázalo, jak to asi vypadá v lidském mozku. Teď přišel čas na fantasy.

Frčíme se odehrává ve fantasy světě, kde však magii nahradila technika. Takže tu sice žijí elfové, víly, kentauři a další různé potvory, jenže jezdí autem, mají mobilní telefony a jak funguje magie si už nikdo nepamatuje. Vyčarovat oheň je totiž zbytečně složité, když stačí sáhnout do kapsy pro zapalovač.

frčíme 3 zdroj: DISNEY & Pixar

V tomhle nemagickém fantasy světě žije i Ian, čerstvě šestnáctiletý elf, jenž si moc nevěří a jeho nejlepším kámošem je jeho poměrně trhlý brácha Barley. Ian celý život trpí tím, že nikdy nepoznal svého otce, jenže během oslavy narozenin mu maminka dá nečekaný dárek. Kouzelnickou hůl, se kterou může s trochou snahy přivést tátu na svět na čtyřiadvacet hodin.

Jenže kouzlo se úplně nevydaří a Ianovi a Barleymu se povede oživit tátu jen napůl. A to doslova, protože po jejich pokoji najednou chodí tatínkovy nohy. Zbytek těla je bůhvíkde a pokud chtějí mít elfí bráchové tátu komplet, musí během několika hodin najít mocný drahokam, s jehož pomocí by mohli tátu dokončit.

frčíme 4 zdroj: DISNEY & Pixar

A tak se vydávají na dobrodružnou cestu jako ze starých časů, kdy se divočinou proháněla ne policejní auta, ale monstra a kdy hrdinné válečnice vyrážely na nebezpečné výpravy a nepracovaly v restauraci.

Frčíme potvrzuje, že u Pixaru umí animáky, které se nebojí pracovat se silnými emocionálními momenty a dovedou občas dohnat skoro k slzám i ty největší drsňáky. I jejich animovaná novinka je nejsilnější ve chvílích, kdy se řeší traumata Iana a Barleyho a musí si mezi sebou vyříkat věci, o nichž se občas mluví dost těžko.

I samotná výprava za tátou (respektive za jeho druhou půlkou) nakonec vrcholí hodně efektně a dojemně, při tom však pořád uvěřitelně. Práci s hrdiny zvládají tvůrci absolutně na jedničku a Frčíme perfektně kombinuje tyhle skoro až dospělé momenty s klasickým dobrodružným řáděním a pochopitelně i nádherným vizuálem. Jenže v jednom směru pixarovská novinka skřípe. A docela dost.

frčíme 5 zdroj: DISNEY & Pixar

Přiznám se, že jsem čekal podstatně víc od samotného fantasy světa. U Pixaru mě vždycky bavilo, jak si dokázali vyhrát s novým prostředím, jeho pravidly a případně jak upravovali svůj svět tak, aby do značné míry připomínal ten náš, ale zároveň zůstával osobitý. Ve Frčíme jako by se na to vykašlali. Máme tu samozřejmě jednorožce, kteří se chovají jako krysy nebo mývalové a hrabou se v popelnicích a víly, co zapomněly, k čemu se používají křídla, celkově je toho však strašlivě málo.

Frčíme se sice odehrává ve fantasy světě, ale téměř neukazuje, jak tenhle svět funguje. A právě tyhle chytré vtípky, u nichž bylo vždycky vidět, že někdo musel přemýšlet o detailech jen kvůli vteřinovému vizuálnímu gagu, tu vyloženě chybí. Přitom zrovna svět, ve kterém se fantasy archetypy musí přizpůsobit novým pravidlům, vyloženě nabízí, aby se v něm tvůrci vyblbli a vymýšleli, co se stane s tupými orky, co normálně žrali pocestné a podobně.

zdroj: Falcon

Nic takového ovšem nedostaneme. Frčíme má sice za hrdiny elfy a poletují tu mantikory a pořádek hlídají fauní policajtky, bohužel pod vším tím fantasy pozlátkem je Frčíme vizuálně vlastně strašlivě obyčejný svět. A vlastně svým způsobem nudný.

V kině dostanete poctivou pixarovskou porci humoru, dojetí, akce i pár solidních nápadů. Ale nemůžu se ubránit pocitu, že co se celkové kreativity týče, je nová pixarovka trošku odfláknutá.

Zdroje: Vlastní

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

První trailer na Uncharted staví Toma Hollanda do prekérních situací

První trailer na Uncharted staví Toma Hollanda do prekérních situací

21. 10. 2021 | Trailery | Adam Homola

Mysleli jste, že se filmové Uncharted vydá vlastní cestou a hry nechá raději stranou? Inu, hned první ukázka nás vyvádí z omylu.
Nolan pro svůj nový film o atomové bombě ulovil Emily Blunt

Nolan pro svůj nový film o atomové bombě ulovil Emily Blunt

21. 10. 2021 | Novinky | Adam Homola

Emily Blunt si plácla s Christopherem Nolanem a zahraje si v jeho dramatu o otci atmové bomby.
Marvel začal konečně natáčet třetí Strážce galaxie

Marvel začal konečně natáčet třetí Strážce galaxie

20. 10. 2021 | Novinky | Adam Homola

Novinku potvrdila přímo hlavní hvězda celé show, představitel Petera Quilla aka Star-Lorda, Chris Pratt.
Indiana Jones 5 dorazí až v létě 2023

Indiana Jones 5 dorazí až v létě 2023

19. 10. 2021 | Novinky | Adam Homola

Pátý Indiana Jones je nekonečný. Po sérii odkladů, průtahů a komplikací se sice konečně začal natáčet, ale příští léto se ho nedočkáme.