Ten první podle všeho zatím moc netuší, kdy se vrátí, další se za pár měsíců představí poprvé s obličejem Roberta Pattinsona a ten poslední, ten je ve skvělé formě. Tom Holland se jako Spidey představil v komiksovce Captain America: Občanská válka, zachraňoval svět v Avengers a utáhl bez problémů i dvě sólovky. Spidey alias Peter Parker v nich pořád ještě chodí na střední a musí skloubit kariéru superhrdiny s prvními láskami i docházkou. Jenže v jeho třetí sólovce mu přibude pár dalších problémů, na jaké možná není úplně připravený.
Na konci předchozího filmu s podtitulem Daleko od domova se svět dozvěděl, že pod maskou Spider-Mana se skrývá právě Peter Parker. Ví to teď každý. Jeho spolužáci, teta May, novinářské hyeny i záporáci a stává se z toho vcelku velký problém, se kterým si sám neporadí.
A tak se rozhodne vyhledat kolegu od Avengers Doktora Strange, protože ten určitě odněkud vyhrabe nějaké kouzlo, s nímž celou šlamastiku vyřeší. A vyhrabal. Jenomže během zaklínání Peter zjistí, že výsledkem bude, že všichni na světě zapomenou, že je Spider-Man. A to se týká i jeho tety May, kámoše Neda a lásky M.J., takže si to na poslední chvíli rozmyslí… a tak trochu se kvůli tomu pomíchají reality.
Do Spider-Manova světa se dostávají protivníci, které nezná, ale oni znají Spider-Mana. Doktor Otto Octavius, Electro a další. A Peter teď musí zjistit, jak je zastavit, vrátit do jejich reality, a ještě pokud možno vymyslet, jak to celé vyřešit s tím kouzlem…
Režisér Jon Watts, jenž má na kontě i předchozí dva díly, má už Spider-Mana v ruce a do značné míry sází na to, co fungovalo minule a předminule. Tedy na sympaťáka Toma Hollanda a okouzlující Zendayu, frenetickou akci a větší než malé množství humoru. I když s tím posledním se tentokrát trošku šetří, protože se řeší vážnější věci, ale o tom později.
Důležité je, že formálně Watts nabízí solidní řemeslo, jen v trošku větším měřítku než minule. Konec konců jde o třetí díl a závěr jedné spider-manovské etapy, takže je potřeba do toho pořádně šlápnout a předvést věci, vedle nichž by ty z minulých dílů vypadaly jako slabé kafe.
Zároveň ovšem platí, že pokud vás Wattsův styl a přístup k hrdinovi a látce neoslovil, nečekejte zásadní změny. Minimálně v tom režijním pojetí a přístupu k hrdinům. Jednou zásadní věcí se však nejnovější Spider-Man od těch předchozích liší. A tentokrát nemám slovem „předchozí“ na mysli minulé dva filmy, ale všechny spider-manovky, které se v jednadvacátém století objevily.
Z trailerů a z výpisu záporáků (a ten není ani zdaleka kompletní) jste asi pochopili, že hraní si s multivesmíry v tomhle případě znamená, že do Wattsova/Hollandova světa vstoupí zloduši, kteří trápili jeho předchůdce a řádili ve filmech, kde na sobě měl pavoučí kostým Tobey Maguire a Andrew Garfield. A je to skvělý nápad! Společnost Sony jednoduše propojila tři série a tři vesmíry do jednoho celku, kde si může dovolit vytahovat staré známé, které mají fandové ještě v paměti.
Není potřeba protivníky představovat, protože ve skutečnosti noví nejsou. Pro lidi, co by náhodou o Octaviovi slyšeli poprvé, se tu nějaké to představení pár větami samozřejmě odbude, ale tak nějak se počítá s tím, že na film o Spider-Manovi půjdou fandové Spider-Mana. A že vědí, kdo je kdo, co dělá a proč je takový, jaký je. Alfred Molina i ostatní navrátilci si své role extrémně užívají, ovšem nadšení fanoušků bude pravděpodobně ještě mnohem větší.
Sony totiž s návratem starých známých vytahuje kartu nostalgie. A umí s ní zahrát tak, že v kině se fanda Spider-Mana culí od ucha k uchu prakticky od začátku. Nový Spider-Man plní sen mnoha diváků, kterým chyběli staří známí a člověk se vyloženě těší na to, kdo další se objeví v následující scéně a jestli se fakt dočkáme postavy X, nebo dorazí spíš Y, případně jestli obě a jak moc cool to celé bude.
A upřímně cool to je. Nový Spider-Man měl při propojování tří známých vesmírů hodně velké ambice, ale Watts to všechno zvládl s grácií urežírovat a člověk nemá pocit, že by někde něco chybělo, přebývalo nebo existovalo ve filmu jen jako úlitba fanouškům. Tohle je ultimátní spider-manovská jízda. Takže se možná ptáte, proč nemá ultimátní hodnocení.
zdroj: Falcon
Protože Peter Parker je idiot. Jsme v komiksovém filmu, víceméně ve filmu pro puberťáky, a hlavně ve filmu, kde se na logiku tolik nehraje. Hollandův Spidey byl navíc vždycky tak trochu tele, pořád jde spíš o kluka než o dospěláka, a tak si může dovolit dělat chyby a být naivní.
Naneštěstí tentokrát to u mě dalece překročilo laťku, kterou jsem ochotný tolerovat a Parkerovo chování, nezodpovědnost a vlastně vyloženě hloupost mi celou první půlku neskutečně kazila. Tak moc, že jsem z kina odcházel s dost nepříjemným pocitem a nechutí vidět to celé znovu. Ale ten pocit už je naštěstí pryč. Dobrý finiš dovede totiž přebít i mizerný start…