Recenze: marvelovská komiksovka Black Widow

12. 7. 2021 - 9:40 | Recenze | Matěj Svoboda

Recenze: marvelovská komiksovka Black Widow zdroj: Foto: Marvel

Marvelovku Black Widow jsme měli vidět už vloni, bohužel Covid měl jiné plány. Marvel, respektive Disney, si však mohl dovolit počkat. 

Zaprvé rozjel kanál Disney+, kde touhle dobou končí třetí komiksový seriál, v němž řádí Loki, takže fandové neměli pocit, že by se nic nedělo. A zadruhé Black Widow je z logických důvodů vysvětlených v Avengers: Endgame prequel. Jako takový tedy nemohl přijít s žádným zvratem, který by celé MCU obrátil vzhůru nohama. To ale nevadí, protože Black Widow má co nabídnout i bez toho, že by přepisovala filmové světy. Alespoň to tak tedy zpočátku vypadá.

Black Widow se odehrává po Captain America: Občanská válka, kde se hrdinové malinko rozhádali, dali si solidně po tlamě a půlka z nich skončila ve vězení. Natasha Romanoff ale ne. Je to špiónka a profík, takže nemá problém být pár kroků před svými pronásledovateli a má celkem klid. Teď se schovává v Norsku uprostřed divočiny, a právě tady ji dožene minulost, na niž se pokoušela zapomenout.

Black Widow zdroj: Foto: Marvel

Myslela si totiž, že před lety zabila muže, jenž vyráběl z mladých dívek dokonalé vražedkyně. Natasha byla konec konců jedna z nich, ovšem vypadá to, že její cíl před lety přežil. Černá vdova tak musí dokončit to, co kdysi začala a musí se tak vrátit do světa, který už dávno opustila. A k lidem, které brala skoro jako rodinu, ale dnes neví, jestli jim vůbec může věřit.

Upřímně z první třetiny Black Widow jsem byl nadšený. Jakoby si v Marvelu řekli, že se všechny ty předchozí komiksovky celkem povedly, ale že přišel čas zkusit něco trošku jiného. Black Widow má vlastní ksicht, inspirace v Jasonu Bourneovi, Mission: Impossible nebo novějších bondovkách je evidentní, a to zdaleka nejenom v akci.

Ta je drsnější a fyzičtější a o dost jinak a o dost lépe tu fungují i postavy. Natasha, její stará známá Yelena i všichni ostatní z jejich starého života sice dovedou zabíjet bez mrknutí oka, taky jsou ovšem vnitřně rozervaní, nejistí a zdeptaní lidé, které jejich práce semlela víc, než se na první pohled zdá. Black Widow díky tomu dovede být v prvních pětačtyřiceti minutách nečekaně dospělá, temná a velmi sebevědomá podívaná. Problém je, že film má dvě hodiny.

Black Widow zdroj: Foto: Marvel

V jednu chvíli jsem měl pocit, jako kdyby někdo přišel na plac a přehodil výhybku. Ne o sto osmdesát stupňů, ale o nějakých devadesát by to být mohlo. V okamžiku, kdy se na scéně objeví další lidé z minulosti hlavní hrdinky a děj se přesune na Sibiř, jakoby začal jiný film. Ne nějak zásadně horší, avšak takový… marvelovsky obyčejný.

Začne se objevovat humor, ubere se na vážných tématech a Black Widow se celkem náhle promění ze seriózní a velmi dobře fungující špionážní podívané na další plus mínus rutinní marvelovku. Netvrdím, že to je vyloženě špatně, jen mě zkrátka mrzí, že Black Widow na začátku ukázala, že není potřeba, aby komiksovky od Marvelu hrály nutně na jistotu, že můžou nabídnout i něco trošku jiného a neokoukaného, ale jako kdyby se někdo bál dotáhnout to do konce. A bál se, že divák ve skutečnosti o nějaké novinky nestojí.

zdroj: Falcon

Potíž jsem měl nečekaně i s akcí. Přiznám se, že na Black Widow jsem se hodně těšil i proto, že jsem doufal v podobně efektní bitky jako u Návratu prvního Avengera, bohužel se tu mnohem víc stříhá a bitky se až nepříjemně často mění v chaos. Zamrzí to, Marvel má v tomhle navíc, což už mnohokrát ukázal.

Ovšem bacha, nechci, abych zněl nespokojeně. Největším problémem Black Widow totiž není, že by v ní něco bylo vyloženě špatně, ale že ukazuje, o kolik lepší by mohla být, kdyby se tvůrci nebáli vystoupit ze svého vlastního stínu. Občas se nějaké ty větší ambice objeví i v jinde než na začátku a minimálně konfrontace s hlavním zloduchem nabízí celkem zajímavá témata k přemýšlení a najít v ní odkazy na současné společenské problémy není úplně těžké.

zdroj: Marvel Studios

Black Widow je mnohem feminističtější než třeba Harley Quinn, avšak zároveň ve snaze něco sdělit nebo komentovat mnohem umírněnější a méně agresivní. Pořád má jít o akční podívanou, ne o film, jehož tvůrci by chtěli v jedné chvíli shodit lavinu na sibiřskou věznici a o pár minut později sebevědomě tvrdit, že přišli na to, jak vyřešit problém se sexuálním obtěžováním.

Black Widow je fajn. Víc fajn, než by mohlo tříhvězdičkové hodnocení naznačit. Potíž tkví v tom, že v jistých částech dovede být výrazně lepší než v jiných a že i když se člověk v těch „méně povedených“ nenudí, celou dobu musí nutně přemýšlet o tom, proč to nebylo dobré celé. Marvel by měl být odvážnější, ale bojí se sám sebe a podceňuje svoje diváky. Až s tím přestane, může začít do světa posílat ještě lepší filmy, na které očividně má. 

Zdroje: Vlastní

ČLÁNKY O FILMU

Scarlett Johansson a Florence Pugh lákají na akcí nabitou Black Widow

Scarlett Johansson a Florence Pugh lákají na akcí nabitou Black Widow

15. 6. 2021 | Trailery | Adam Homola

Marvel se teď sice opájí pozitivním přijetím aktuálního seriálového Lokiho, ale už se taky pomalu chystá na svou další celovečerní marvelovku.
Superhrdinové prohrávají boj s koronavirem, Marvel radši couvá

Superhrdinové prohrávají boj s koronavirem, Marvel radši couvá

29. 9. 2020 | Novinky | Adam Homola

Letošní rok je výjimečný z celé řady důvodů, ale jedním z nich, minimálně na filmovém poli, je i absence Marvelu.
Marvel odložil prakticky všechny plánované filmy, Black Widow dorazí v listopadu

Marvel odložil prakticky všechny plánované filmy, Black Widow dorazí v listopadu

6. 4. 2020 | Novinky | Adam Homola

V Marvelu, a nejen tam to je teď intenzivní. Plánové miliardy nikde, hotové filmy se odkládají, ty roztočené se točit přestávají… Přesto všechno se věci hýbou kupředu.
Z cesty koronaviru se nepřekvapivě klidí už i Black Widow

Z cesty koronaviru se nepřekvapivě klidí už i Black Widow

18. 3. 2020 | Novinky | Adam Homola

Tak a je to oficiální, koronavirové pandemii se z cesty klidí i nejnovější marvelovka Black Widow. Disney její dubnovou premiéru ruší a přesouvá ji neznámo kam.
Finální ukázka na Black Widow láká na druhou ženskou sólovku od Marvelu

Finální ukázka na Black Widow láká na druhou ženskou sólovku od Marvelu

9. 3. 2020 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus sice ovlivňuje natáčení i promítání nejednoho filmu, ale Black Widow, zdá se, neuhne. Blížící se datum uvedení do kin potvrzuje i nová, finální ukázka.
Dubnová Black Widow láká na tajemství ze své minulosti

Dubnová Black Widow láká na tajemství ze své minulosti

3. 2. 2020 | Trailery | Adam Homola

Druhá ženská sólovka od Marvelu dorazí už v dubnu a my můžeme jen doufat, že bude lepší než nudná Captain Marvel.
Velký teaser na sólovku Black Widow je konečně tady

Velký teaser na sólovku Black Widow je konečně tady

3. 12. 2019 | Trailery | Adam Homola

Avengers: Endgame ukončil jednu velkou fázi Marvelu. Paradoxem je, že prvním novým filmem po Endgame bude zrovna Black Widow, nicméně je to právě ona, kdo dostane svůj další (první...) sólový film.
Black Widow se ve své první sólovce postaví Taskmasterovi

Black Widow se ve své první sólovce postaví Taskmasterovi

22. 7. 2019 | Novinky | Adam Homola

Letošní Comic-Con doslova ovládl Marvel. Kevin Feige tam totiž nepromoval jen jeden nebo dva filmy a seriál k tomu. Představil hned celou čtvrtou fázi, a ještě mezi řečí naznačil i velké plány pro pátou fázi. Ještě, než se k tomu ale dostaneme, uvidíme Black Widow.
Marvel začíná chystat samostatný film pro Scarlett Johansson a její Black Widow

Marvel začíná chystat samostatný film pro Scarlett Johansson a její Black Widow

11. 1. 2018 | Novinky | Adam Homola

Scarlett Johansson se v roli Black Widow, respektive ruské špionky jménem Natasha Romanoff objevila už v roce 2010 v Iron Man 2. Od té doby jsme ji viděli v řadě dalších marvelovek, letos se objeví v Avengers: Infinity War a teď všechno svědčí o tom, že Black Widow dostane konečně svoji vlastní sólovku.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.