Recenze: Ledové království II – Elsa a Anna jsou zpátky

23. 11. 2019 - 11:45 | Recenze | Matěj Svoboda

Recenze: Ledové království II – Elsa a Anna jsou zpátky zdroj: tisková zpráva

U animovaných disneyovek vyrostlo několik generací. Ne úplně u nás, protože pár desítek let tu byli soudruzi, které víc bavila kolektivizace, normalizace a mlácení studentů než animáky, ale na západě by to bez nich nešlo.

Dnes je u nás naštěstí situace stejná jako ve zbytku světa, to znamená, že malé holky můžou snít o tom, že z nich vyrostou princezny, malí kluci zase chtějí být borci jako Maui z Odvážné Vaiany a kvůli neustálému přehrávání Let It Go a podobných hitů rodiče krvácejí z uší. 

Zkrátka rodinná disneyovská pohoda. Šest let staré Ledové království platí v tomhle směru za absolutní jedničku. V kinech trhlo hodně přes miliardu, Elsa a Anna jsou dnes možná nejpopulárnější disneyovské princezny, a i dneska mají obvykle v hračkářstvích celé vlastní sekce. Od dvojky se tedy dá očekávat, že bud hit bez ohledu na to, jak moc bude dobrá. A to je trošku problém.

frozen 1 zdroj: tisková zpráva

Příběh je zoufale neoriginální, průhledný, nepříliš logický a popravdě ani není moc zajímavý. Elsa vládne království Arendel, Anna jí pomáhá, sympaťák Kristof by ji rád požádal o ruku, ale neví, jak na to a sněhulák Olaf hláškuje, nebo se o hláškování alespoň pokouší. Idylku naruší až fakt, že Elsa začíná slyšet podivnou hudbu ze severu, kde prý leží tajemný kouzelný les zahalený mlhou.

A ona se tam logicky se ségrou a kamarády vydá. Čeká je samozřejmě spousta dobrodružství, legrace a písniček a taky odhalení, které obrátí jejich život vzhůru nohama. A Elsa s Annou zjistí, že jejich rodina skrývá tajemství, kvůli němuž se dostanou do nebezpečí životy obyvatel celé jejich říše.

frozen 2 zdroj: tisková zpráva

Když to vezmu hodně rychle – máme tu Arelden, pak kouzelný les, jednu výpravu, trošku boje o život, velkou akční scénu na závěr a pak konec. Příběhově je Ledové království II derivát jedničky, který se bojí kamkoliv posunout a chce malým divákům dávat jen a pouze to, co se jim líbilo na předchozím díle.

Není tu nic nového, nic originálního, nic odvážného a vlastně ani moc zajímavého. Ledové království II působí jako něco, co dělali lidé bez fantazie, čemuž se mi nechce věřit, protože za kamerou stál stejný tvůrčí tým jako minule. Spíš to – a to je horší – je film od lidí s fantazií, co si řekli, že se na to na všechno můžou vykašlat, protože ti lidi na to stejně přijdou.

frozen 3 zdroj: tisková zpráva

Druhé Ledové království působí dost odflákle. Ano, hezky vypadá, písničky jsou fajn (i když ne tak jako minule), člověk se ovšem neubrání pocitu, že to všechno vlastně viděl už posledně, ale že tehdy to bylo lepší a hlavně také uvěřitelnější.

Sequel na mě po chvíli působil jako kombinace zpívání, Elsina kouzlení s ledem a z prstu vycucaných scén, jejichž jediným účelem bylo donutit obě hrdinky, aby si už potřicáté říkaly, že se mají rády a že nedovolí, aby se té druhé něco stalo. Chápu, že právě téma sesterské lásky udělalo z prvního Ledového království hit a že publikum vlastně přesně tohle chce. Chtělo by to však nabídnout i něco navíc.

zdroj: Falcon

Celý film pořád vypadá dobře a jsem přesvědčený, že cílovka bude v kině víc než spokojená. A i přes nepovedený příběh je to pořád koukatelná pohádka, která dospělým divákům neublíží. Jen se dost těžko hledá důvod k její existenci, pakliže si odmyslím, že hlavním cílem bylo vydělat hodně peněz.

To se Ledovému království II určitě povede. Dovedu si představit, že akcionáři u Disneyho jsou naprosto spokojení s tím, co se u nich vyrobilo a co posílají do světa, protože tohle pokračování dokonale spadá do škatulky „more of the same.“ A bylo by docela fajn, kdyby se nesoustředili tolik na to udělat to správně a víc se snažili, udělat to dobře. Nejen při srovnání s prvním Frozen, ale třeba i s Odvážnou Vaianou nebo Na vlásku totiž dvojka Ledového království působí jako do značné míry zbytečný film.

Zdroje: Vlastní

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.