Ray Charles: Ray - soundtrack

25. 1. 2008 - 14:05 | Téma | red

Ray Charles: Ray - soundtrack zdroj: tisková zpráva

Ray Charles, přezdíváný jako „Génius Soulu“ pochází z městečka Albana ve státě Georgia, ale podstatnou část dětství strávil v Greenville na Floridě v malé vesnické osadě

Ray Charles, přezdíváný jako „Génius Soulu“ pochází z městečka Albana ve státě Georgia, ale podstatnou část dětství strávil v Greenville na Floridě v malé vesnické osadě. Když mu bylo pět let, tragicky se utopil jeho mladší bratr, krátce nato pak Ray začal trpět zeleným zákalem a během následujících dvou let trvale oslepl. Ve věku sedmnácti let odjel do Seattlu, kde se prosadil v místním klubu. O dva roky později zabodoval se svým prvním hitem Confession Blues a začal regulérně koncertovat po amerických klubech. Na jeho kontě přibývalo víc a víc nových hitů, které zásadně přetransformovaly tehdejší pop a blues a daly základ novému žánru zvanému R&B. Z klubů se tak pomalu stávaly velké haly, které tento umělec dokázal naplnit oddanými posluchači, okouzlenými jeho úžasným vokálem a geniální hrou klavírů. Tuto schopnost jeho písně neztratily dodnes.

Premiéry tohoto snímku se sice Ray Charles nedožil, neboť krátce před ní ve svých 73 letech zemřel, vyžádal si ale plný dohled nad dramaturgií soundtracku k filmu a desku zaplnil sedmnácti songy, které on sám považoval za nejlepší. Najdete mezi nimi několik živých skladeb z koncertů a ze studia a taky několik albových hitovek.

Je celkem těžké někomu hudbu Raye Charlese popisovat, snad každý od něho něco zná. Snad už jen proto, že skladba Georgia On My Mind pravidelně zaznívá téměř v každém druhém hollywoodském romatickém filmu. Jeho hudba patří mezi základní kameny rock´n´rollu, blues, moderního country a samozřejmě i zmíněného R&B.

Obsah desky tvoří skutečně nejlepší Charlesovy skladby, takže tu najdete Mess Around,I Got A Woman, Marianne, Hard Times, I Can´t Stop Loving You a na závěr jeho úplně nejdokonalejší píseň – živou verzi (je tu ale i studiovka) Georgia On My Mind (která mě vždycky dostane, ať dělám co dělám…).

Verdikt: Ray je soundtrack, který musíte mít. Je to sice hodně popová deska, ale taky hodně dobrá a ne pochybně si ji budete hodně rádi pouštět. Absolutní klasika...

Hodnocení: 80%

Seznam skladeb:

01. Mess Around (Studio)

02. I Got A Woman

03. Hallelujah I Love Her So (Live)

04. Drown In My Own Tears

05. Night Time Is The Right Time (Studio)

06. Marianne (Studio)

07. Hard Times (Studio)

08. What'd I Say(Live)

09. Georgia On My Mind (Studio)

10. Hit The Road Jack (Studio)

11. Unchain My Heart (Studio)

12. I Can't Stop Loving You

13. Born To Lose (Studio)

14. Bye Bye Love (Studio)

15. You Don't Know Me (Live)

16. Let The Good Times Roll (Live)

17. Georgia On My Mind (Live)

Celkový čas: 45:15

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.