Ray Charles: Ray - soundtrack

25. 1. 2008 14:05 - Téma | Autor: red

Ray Charles: Ray - soundtrack zdroj: Archiv

Ray Charles, přezdíváný jako „Génius Soulu“ pochází z městečka Albana ve státě Georgia, ale podstatnou část dětství strávil v Greenville na Floridě v malé vesnické osadě

Ray Charles, přezdíváný jako „Génius Soulu“ pochází z městečka Albana ve státě Georgia, ale podstatnou část dětství strávil v Greenville na Floridě v malé vesnické osadě. Když mu bylo pět let, tragicky se utopil jeho mladší bratr, krátce nato pak Ray začal trpět zeleným zákalem a během následujících dvou let trvale oslepl. Ve věku sedmnácti let odjel do Seattlu, kde se prosadil v místním klubu. O dva roky později zabodoval se svým prvním hitem Confession Blues a začal regulérně koncertovat po amerických klubech. Na jeho kontě přibývalo víc a víc nových hitů, které zásadně přetransformovaly tehdejší pop a blues a daly základ novému žánru zvanému R&B. Z klubů se tak pomalu stávaly velké haly, které tento umělec dokázal naplnit oddanými posluchači, okouzlenými jeho úžasným vokálem a geniální hrou klavírů. Tuto schopnost jeho písně neztratily dodnes.

Premiéry tohoto snímku se sice Ray Charles nedožil, neboť krátce před ní ve svých 73 letech zemřel, vyžádal si ale plný dohled nad dramaturgií soundtracku k filmu a desku zaplnil sedmnácti songy, které on sám považoval za nejlepší. Najdete mezi nimi několik živých skladeb z koncertů a ze studia a taky několik albových hitovek.

Je celkem těžké někomu hudbu Raye Charlese popisovat, snad každý od něho něco zná. Snad už jen proto, že skladba Georgia On My Mind pravidelně zaznívá téměř v každém druhém hollywoodském romatickém filmu. Jeho hudba patří mezi základní kameny rock´n´rollu, blues, moderního country a samozřejmě i zmíněného R&B.

Obsah desky tvoří skutečně nejlepší Charlesovy skladby, takže tu najdete Mess Around,I Got A Woman, Marianne, Hard Times, I Can´t Stop Loving You a na závěr jeho úplně nejdokonalejší píseň – živou verzi (je tu ale i studiovka) Georgia On My Mind (která mě vždycky dostane, ať dělám co dělám…).

Verdikt: Ray je soundtrack, který musíte mít. Je to sice hodně popová deska, ale taky hodně dobrá a ne pochybně si ji budete hodně rádi pouštět. Absolutní klasika...

Hodnocení: 80%

Seznam skladeb:

01. Mess Around (Studio)

02. I Got A Woman

03. Hallelujah I Love Her So (Live)

04. Drown In My Own Tears

05. Night Time Is The Right Time (Studio)

06. Marianne (Studio)

07. Hard Times (Studio)

08. What'd I Say(Live)

09. Georgia On My Mind (Studio)

10. Hit The Road Jack (Studio)

11. Unchain My Heart (Studio)

12. I Can't Stop Loving You

13. Born To Lose (Studio)

14. Bye Bye Love (Studio)

15. You Don't Know Me (Live)

16. Let The Good Times Roll (Live)

17. Georgia On My Mind (Live)

Celkový čas: 45:15

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Keanu Reeves chystá rovnou dva nové díly Johna Wicka

Keanu Reeves chystá rovnou dva nové díly Johna Wicka

7. 8. 2020 | Novinky | Adam Homola

Šéf studia Lionsgate prozradil, že nebude jen John Wick 4, ale krátce po něm dorazí i John Wick 5.
Captain Marvel 2 natočí režisérka Candymana

Captain Marvel 2 natočí režisérka Candymana

6. 8. 2020 | Novinky | Adam Homola

Marvel našel svoji novou režisérku.
Nový dokument odhalí svět profesionálních kaskadérek

Nový dokument odhalí svět profesionálních kaskadérek

5. 8. 2020 | Trailery | Adam Homola

První ukázka na nový dokument April Wright jménem Stuntwomen: The Untold Hollywood Story je tady a s ním i jeho hlavní vypravěčka Michelle Rodriguez. Ta ale není hlavní hvězdou celého projektu. naopak ustupuje do pozadí a do popředí se tak dostávají titulní kaskadérky.
Patty Jenkins se s Dianou ve Wonder Woman 3 rozloučí

Patty Jenkins se s Dianou ve Wonder Woman 3 rozloučí

4. 8. 2020 | Novinky | Adam Homola

Wonder Woman 3 bude nejspíš posledním dílem s režisérkou prvních dvou dílů série.