Ratatouille - preview

29. 8. 2008 - 17:26 | Téma | red

Ratatouille - preview zdroj: tisková zpráva

Souboj mezi dvěma předními 3D animátorskými tábory Disney-Pixar a Dreamworks-Aardman pokračuje po podvodním střetu Hledá se Nemo versus Příběh žraloka přímým krysím soubojem Ratatouille vs

Souboj mezi dvěma předními 3D animátorskými tábory Disney-Pixar a Dreamworks-Aardman pokračuje po podvodním střetu Hledá se Nemo versus Příběh žraloka přímým krysím soubojem Ratatouille vs. Spláchnutej.

Ratatouille Zatímco Aardmanův Spláchnutej katapultuje krysáka Roddyho ze snobské londýnské rezidence do městských stok, pixarovská Ratatouille předkládá opačný koncept.

SYNOPSE:
Centrem příběhu Ratatouille je jedna luxusní pařížská restaurace. Vede ji slavný a výstřední kuchař (Brad Garrett), schopný připravit ty nejlepší pokrmy. V sousedství podniku žije v krysí kolonii mlsný krysák zvaný Ratatouille (Patton Oswalt), který miluje vybranou kuchyni. Zbytek je zatím domněnka ze stránek Wikipedie, nicméně právě vydaný teaser napovídá, že nebude úplně nepravděpodobná: otec Ratatouille nabádá, že by měl vyrůst a jíst to, co všechny ostatní krysy – odpad. Hrdina odmítá a když ho jednou v restauraci přistihnou, nechtěně ohrozí všechny své druhy. V teaseru se Ratatouille sám snaží přehodnotit svůj život, nicméně dobrot haute cuisine se gurmánský krysák dobrovolně vzdát nehodlá.

Ratatouille INSPIRACE:
Ratatouille je známé provensálské zeleninové jídlo. Spojení krysího mladíka Ratatouille a studia Disney, které mimo jiné proslavil i myšák Mickey, může evokovat interní studiový vtípek. Ratatouille na druhou stranu dlouho vznikal zcela mimo Disneyho firmu.

UPOUTÁVKA:
První teaser k Ratatouille (k vidění mimo jiné před Auty) prolíná dvě scény s naprosto opačnou dynamikou – grotesková honička v restauraci překypuje akcí, zatímco nehybné dialogové číslo Ratatouille a jeho kamaráda ve stoce připomíná klasický televizní skeč. V HD provedení potom vyniká i technická brilance Ratatouille, kde hyperrealistická prostředí obývají stylizované postavy. Přes pozoruhodně tichou a nevýbušnou prostřední část klip jako celek funguje skvěle – těch 12–15 měsíců do premiéry Ratatouille je krátce po jeho shlédnutí až zločinně dlouhá lhůta.

Ratatouille OBSAZENÍ:
Stejně jako se ví málo o ději, ví se málo i o obsazení Ratatouille. Hlavního hrdinu nicméně namlouvá komik Patton Oswalt, známý z televizních show na HBO nebo Comedy Central, sehrál i menší role ve filmech Blade: Trinity či Magnolia. Francouzského kuchaře dabuje Brad Garrett, kterému part v komediálním seriálu Everybody Loves Raymond přinesl hned tři ceny Emmy.

TVŮRCI:
Poté co letošními Auty vypršel studiu Pixar jejich pětifilmový kontrakt s Disneym, měl být Ratatouille jejich prvním sólo projektem. Až do finálního kusu byla zmíněná série (Život brouka, Příšerky s.r.o., Hledá se Nemo, Užasňákovi, + Příběh hraček 2) pozoruhodným komerčním i uměleckým úspěchem. S vypršením smlouvy hledal Pixar jiného distributora a spojence, veškeré námluvy ale vzaly za své poté, co letos na jaře Disney Pixara jdnoduše koupil.

Ratatouille I tak by ale v Ratatouille měl zůstat hlubší otisk Pixarových tvůrčích sil, než ve starších společných snímcích. Ratatouille vzniká dle scénáře Emily Cookové a Kathy Greenbergové, pro obě jde o celovečerní debut. Režii měl původně na starost autor celého projektu, Čech Jan Pinkava, držitel Oscara za krátkometrážní animovaný film Geriho hra. Pozdější problémy při realizaci Ratatouille však vedly producenty k rošádě a režie se na jaře ujal Brad Bird, autor Užasňákových, který měl zatím rozvíjet pokračování příhod supermanské rodinky. Ke změně režiséra se Pinkava vyjádřil pro britský server Computer Arts více než diplomaticky: „Myslím, že Brad Bird to udělá skvěle, ale jinak – a to jsem chtěl vždycky říct – bez komentáře.“

ČLÁNKY O FILMU

Lásky a dramata mezi hrnci: Cooper hledá s vařečkou sebeúctu, Juliette Binoche provokovala

Lásky a dramata mezi hrnci: Cooper hledá s vařečkou sebeúctu, Juliette Binoche provokovala

22. 10. 2015 | Téma | Šárka Novotná

Vaření je sexy, a když se k němu připojí ještě nějaká fešná (nejen hollywoodská) star a zamilované koření, tak to platí dvojnásob. Na lákavý svět specialit nejnověji vsadili tvůrci snímku Dokonalý šéf, který započal svoji tůru českými kiny právě dnes. Dejte si ochutnávku a nalaďte se u sedmičky dalších snímků, kde hraje jídlo jednu z hlavních rolí. Dobrou chuť!
Fantastická čtyřka se veze na recyklační posedlosti Hollywoodu

Fantastická čtyřka se veze na recyklační posedlosti Hollywoodu

31. 8. 2015 | Téma | Ladislav Loukota

Ať už od nejnovější verze superhrdinské Fantastické čtyřky očekáváte černého koně léta či naopak problém nejvyššího kalibru, nelze si v jejím případě znovu nevšimnout značné posedlosti Hollywoodu remakováním vlastní tvorby. Zatímco dříve, jako v případě Zjizvené tváře nebo Věci, byly remaky vytvářeny dekády od své inspirační látky, dnes přicházejí i méně než deset let po ní. Čím to je, že se filmaři zamilovali do předělávek, a bude tomu někdy konec? 
Oscary 2007 – nominace

Oscary 2007 – nominace

15. 7. 2009 | Téma | red

Po osmi nominacích získaly filmy Až na krev a Tahle země není pro starý. Hlavními uchazeči o Oscary za rok 2007 jsou drama Až na krev a krimithriller Tahle země není pro starý
Ratatouille

Ratatouille

13. 8. 2007 | Téma | red

Režisér Brad Bird vtělil do své nové pixarovky téma, které se objevuje už v jeho předcházejícím filmu Úžasňákovi, totiž střet výjimečného nadaného jedince s konzervativní průměrnou masou, která si nevidí dál než na špičku nosu
Ratatouille

Ratatouille

13. 8. 2007 | Recenze | red

Každý má nějaký sen, který se může splnit. Alespoň je možné se o to pokust. Některé sny jsou poněkud obtížnější ke splnění

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.