Rachel Portmanová: The Lake House – soundtrack

11. 7. 2008 - 12:56 | Téma | red

Rachel Portmanová: The Lake House – soundtrack zdroj: tisková zpráva

V poslední době se zdá, že Rachel Portmanová má v Hollywoodu monopol snad na každou lepší lehkou romanci, která se chystá do kin

V poslední době se zdá, že Rachel Portmanová má v Hollywoodu monopol snad na každou lepší lehkou romanci, která se chystá do kin. Není se čemu divit, za několik let na filmové scéně si vytvořila svůj charakteristický styl, který lze už s prvními tóny jednoznačně identifikovat. Mám pocit, že v Hollywoodu patří k typu autorům, které si k filmu přiřadíte už při pročtení úvodní popisky. Ostatně nejinak je na tom i Dům u jezera, ve kterém si Keanu Reeves dopisuje se Sandrou Bullockovou a když se konečně rozhodnou setkat, zjistí, že oba žijí ve stejném domě.

Co se soundtracku týče. Je tu je k nalezení dvanáct skladeb od Rachel Portman (op pěti písních od zavedených a sympatických autorů později). Nemám pocit, že tentokrát se jedná o něco výjimečného a vybočujícího (v rámci její široké diskografie). Pokud už máte ve sbírce např. Pravidla moštárny či Čokoládu, nejspíš vám nebude Dům u jezera stát za investici. Ze Portmanové se jedná o silně rutinérskou práci. Nejspíš kostra soundtracku vznikla za pár podzimních odpolední u klavíru, který později obalila lehoučkými smyčci, případně sympatickými vstupy klarinetu. Romantické, případně trochu posmutnělé jamovaní se hodí tak akorát k usínání (pokud vás z něj nevytrhne jediná dramatičtější skladba Wait for Me), anebo k zdlouhavému probouzení. Hudba neobsahuje žádný nosný prvek, chytlavou melodii ani cokoliv s náznakem tématu. Je to spíš „jam“, ve kterém Portmanová zdárně recykluje všechno, co se kdy naučila. Nejlépe vychází skladba Sunsets, kdy smyčce a klarinet obohatí ještě příjemná akustická kytara se zvukem, která dá vzpomenout Dobrého Willa Huntinga (Danny Elfman).

Pětici zmiňovaných songů jiných autorů najdete hned v úvodu soundtracku. Čekejte hodně vkusně vybrané interprety, víceméně samé legendy ... Sólový Paul McCartney, The Clientele, písničkářská (a nežijící) legenda Nick Drake, naproti němu Mark Everett, mladý americký songwriter s alter-egem Eels. A nakonec ještě Carole King ... U romantického soundtracku se jedná o velice příhodně vybrané skladby!

Verdikt: Pokud už cokoliv od Rachel Portman máte (především z jejich zásadnějších, zmíněných děl), nevidím moc velký význam v koupi tohoto soundtracku ... a naopak. Nic zásadního, ale typický zvuk Rachel Portmanové tu naposloucháte do detailu.

Hodnocení: 60 %

Seznam skladeb:

01. This Never Happened Before – Paul McCartney (3:26)

02. (I Can´t Seem To) Make You Mine – The Clientele (3:38)

03. Time Has Told Me – Nick Drake (4:26)

04. Aint Farm – Eels (2:13)

05. It´s Too Late – Carole King (3:57)

06. The Lakehouse (3:17)

07. Pawprints (1:21)

08. Tough Week (1:09)

09. Mailbox (0:59)

10. Sunsets (5:01)

11. Alex´s Father (6:46)

12. Il Mare (3:00)

13. Tell Me More (2:23)

14. She´s Gone (1:15)

15. Wait for Me (3:02)

16. You Waited (1:38)

17. I Waited (1:41)

Celkový čas: 49:12

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.
Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.