R.I.P.D. – URNA: Útvar Rozhodně Neživých Agentů - recenze

22. 7. 2013 20:54 - Recenze | Autor: Karel Drda

R.I.P.D. – URNA: Útvar Rozhodně Neživých Agentů - recenze Zdroj: Archiv

Jestli něco letošním prázdninám zatím chybělo, pak to byla letní odpočinková komedie. Pro mne to byl vždycky filmový hit, na který jsem vyrážel jako dítě do letního kina u moře, nerozuměl příliš tomu, co říkají ti na plátně, ale bavil jsem se nad dokonalou akcí a s otevřenou pusou zíral na honičky. Letní kina už téměř neexistují a po letních hitech zůstalo v mém srdci prázdné místo. A ejhle, když se v programech objevil snímek R.I.P.D., jehož lokální název se musel zrodit v hlavě retardovaného marketéra, říkal jsem si, zahodím za hlavu předsudky a půjdu na to.

Na rovinu vzkazuji všech hnusným intelektuálům, nechoďte na to. Mohlo by se totiž stát, že se budete bavit, někdo vás uvidí a vy se zpronevěříte všem svým hodnotách. R.I.P.D. je přesně tím snímkem, u něhož se mladší gerenace dosyta pobaví a možná v nich zanechá nějakou zvláštní stopu, na kterou si vzpomenou za deset dvacet let. Zápletka filmu je vlastně strašlivě jednoduchá. Nick Walker (Ryan Reynolds) je policajt, který při jedné své akci dostal smrtící kulku a odešel na věčnost. Jeho velkým překvapením bylo, že velmi záhy zjistil, že existuje život po životě, ale navíc je v téhle dimenzi potřeba práce policajtů.

Dobré obsazení?

Na jeho schopnosti zde čeká Proctor – tedy pardon Mary-Louis Parker – policejní důstojnice, která jej začne vysílat na mise. Pokud nevíte, kdo je tato sympatická herečka, pak vězte, že jí určitě budete znát ze seriálu Tráva, kde vesele dealovala marihuanu. Nabídka na práci v Útvaru rozhodně neživých agentů je navíc džob, který se neodmítá.  A tak se Nick vrací dolů mezi lidi coby polda v jiné dimenzi, který hlídá svět před útoky nadpřirozených bytostí, zejména tedy nemrtvých. Jeho novým šéfem se stane stále zrající Jeff Bridges, který v roli šerifa Pulsiphera to opět rozbaluje v roli dalšího drsňáka za hranou. Pokud máte tak trochu pocit, že vlastně tak nějak popisuji Muže v černém, pak já k tomu dodávám, je to tak. A přimíchejte si k tomu klidně atmosféru nějakých komiksových filmů, Van Helsinga a dalších, trochu humoru, naprosto šílené akční scény a máte tu jasný letní hit. Na filmu oceníte naprostou duševní prázdnotu, vyčistíte si u toho báječně hlavu.

Špatná režie?

Všechny ty kýčovité a především klišovité scény servíruje režisér Robert Schwentke s takovým klidem, že vlastně promíjíte jeden kiks za druhým. Nevadí vám poněkud toporné a nepříliš dobře fungující chemie mezi hlavními protagonisty a dialogy vám jsou ukradené. Místy je humor opravdu hodně křečovitý, ale vlastně to vůbec nevadí. Nad tím vším nevkusem totiž vládne mocně atmosféra a tu film opravdu má. Akce a triky fungují a to vlastně k pobavení jako jednohubka stačí. Film má jeden hlavní problém a ten na vás bude vystrkovat růžky celých 96 minut. Tvůrci opravdu netušili, zda chtějí natočit komedii, parodii, nebo jít cestou vážně míněného filmu, jemuž budou dodávat sílu prvky hororu. Je navíc vidět, že to nevěděli ani herci. Bridges je dobrý, ale v podstatě už dvacet let hraje Lebowského, jen v různých kostýmech a zde přehrává až běda. Stařík tady točil opravdu jen pro prachy a je to vidět. Reynolds není špatným hercem, ale jeho smutný pohled jakoby říkal, proč jsem do toho jenom lezl? Ale stále platí ta slova z úvodu, že R.I.P.D. je dobrou letní komedií. Není důvodem si z kina odnést nějaké hodnoty, ale zapůsobit na drahé polovičky, sáhnout na kolínko a odcházet domů s příslibem něčeho dalšího. V tomto směru film nabízí ideální pole působení.

Hodnocení: 50 %

Zdroje: Vlastní

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Česká republika – země stvořená pro válečné filmy

Česká republika – země stvořená pro válečné filmy

28. 1. 2020 | Téma | Matěj Svoboda

Válečné komediální drama Králíček Jojo se hodně povedlo, a dokonce bude bojovat o Oscary. A jak asi víte, příběh malého německého kluka, který se spolu s imaginárním Adolfem Hitlerem snaží nějak zvládnout nástrahy dětství, druhou světovou válku i střet s realitou, se točil v České republice. Filmaři se podívali nejen do Prahy, ale třeba i do Žatce a do Úštěku. A nejde zdaleka o první válečný film, který se v Česku točil. Jaké byly ty další?
Sony už poněkolikáté odkládá Uncharted a pořád nemá režiséra

Sony už poněkolikáté odkládá Uncharted a pořád nemá režiséra

27. 1. 2020 | Novinky | Adam Homola

Sony pořád žije v domnění, že by se Uncharted mohlo začít natáčet v dohledné době a že se té premiéry třeba i jednou dožijeme.
Disney začíná připravovat Captain Marvel 2, premiéru by chtěl stihnout do dvou let

Disney začíná připravovat Captain Marvel 2, premiéru by chtěl stihnout do dvou let

24. 1. 2020 | Novinky | Adam Homola

Captain Marvel loni nikomu zrak nevytřel, díru do světa neudělal a stejně utržil víc jak miliardu dolarů jen z kin. První ženský film od Marvelu dostane již brzy pokračování a horší to snad nebude.
Recenze: Králíček Jojo – dětství mezi nacisty

Recenze: Králíček Jojo – dětství mezi nacisty

23. 1. 2020 | Recenze | Matěj Svoboda

Režisér Taika Waititi si už stihl vydobýt ve filmovém světě zajímavé postavení. Originální a vizuálně hodně nápaditý režisér si nejdřív točil na Novém Zélandu svoje malé, trošku divné, ale hodně zábavné filmy, pak ovšem dostal nabídku na třetího Thora.